Aktualnie jesteś: Głos i ciało w nauczaniu dorosłych

Przestrzeń kształtuje ciało – ciało kształtuje przestrzeń

Warsztaty z Kathariną Conradi
Kategoria: Ciało – przestrzeń
*Ścieżka „Zanurz się” (grupa II)

sob. 11.03.2023, 10:00–11:50
Studio Na Grobli (Sala Prób)

Wstęp wolny: zgłoszenia za pomocą formularza

Wraz z miejscami, w których się znajdujemy, jesteśmy w ciągłym procesie tworzenia. Znaczenie naszych działań odzwierciedla się w przestrzeni, jaką wykorzystujemy. Dlatego świadomość fizycznej obecności w przestrzeni jest ważna nie tylko dla artystów, ale i pedagogów. Przestrzeń odnosi się zarówno do całego otoczenia, jak i do przestrzeni osobistej (kinesfery). Kategoria przestrzeni to suma takich elementów jak: kierunek, poziom, ścieżki, czy też napięcia i przeciwnapięcia w działaniach. Przestrzeń pokazuje trajektorie i tendencje utartych zachowań.

Podczas sesji warsztatowej uczestnicy uzyskają większą świadomość nieskończonych możliwości, jakie oferuje użycie przestrzeni. Dowiedzą się też czegoś więcej o tym, w jaki sposób sami korzystają z przestrzeni oraz jak robią to inni. To pomoże wypracować większą jasność własnych komunikatów i ułatwi podejmowanie świadomych wyborów w interakcjach z innymi osobami.

Metodologia

System Analizy Ruchu Laban Bartenieff Movement System (LBMS) to kompleksowa metoda pozwalająca zrozumieć wiele aspektów ludzkich wzorców ruchu. Jego metodologia łączy ramy teoretyczne z jasno wytyczonym językiem do opisania ruchu. System ten służy do rozpoznawania, zapisywania i interpretacji ruchowych wzorców człowieka, zarówno w mikro, jak i w makroskali. Jako system analizy ruchu, LBMS jest unikatowy, ponieważ pozwala rozpoznać i skodyfikować zarówno jego jakościowe, jak i ilościowe aspekty. Jest to więc system, który uwzględnia nie tylko funkcjonalny ładunek działań, ale też ich zawartość ekspresyjną. Pozwala także zidentyfikować i rozróżnić to, co stanowi uniwersalne, ogólnoludzkie wzorce ruchu, wzorce przynależne określonym grupom ‒ w tym narzucone przez kulturę ‒ a także wzorce określające unikalne cechy jednostki. LBMS analizuje działanie, rozbijając je na następujące elementy: co, gdzie, jak oraz dlaczego. Przykłada też uwagę do frazowania i rytmów ruchu w jego kontekście sytuacyjnym.

System Laban/Bartenieff wyszczególnia cztery podstawowe składniki ruchu człowieka: Ciało, Wysiłek, Kształt oraz Przestrzeń. Składniki te luźno powiązane są z wymienionymi wcześniej aspektami, jakie dają się wyodrębnić z każdego działania lub zachowania, określającymi „co”, „gdzie”, „jak” i „dlaczego”. Każdy z nich może być rozpoznany w oderwaniu od pozostałych, ale wszystkie razem są jednocześnie uwikłane w kontekst, a zachodzące między nimi relacje są kluczowe do odczytania pełni znaczenia schematów ruchu.

Katharina Conradi jest certyfikowaną analityczką i pedagogiem ruchu, terapeutką tańca oraz zarejestrowaną terapeutką Ruchu Somatycznego. Od wielu lat pracuje jako choreografka i tancerka w Holandii i za granicą. Wykłada na uczelni artystycznej CODARTS w Rotterdamie oraz w Akademii Tańca i Teatru w Amsterdamie. Pracuje też poza Holandią, propagując somatyczne i twórcze postawy w różnych otoczeniach. Wspólnie z Marieke Dellanoy założyła Instytut EMOVE, którego celem jest uczenie Systemu Analizy Ruchu Labana-Bartenieff w Holandii.