Aktualnie jesteś: Projekty/Sakura

Sakura – wystawa sztuki

Wystawa rzeźb, ceramiki, grafiki i kaligrafii inspirowanych sztuką Japonii w ramach projektu „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”

sob. 30.04.2022, 15.30 – otwarcie
niedz.–czw. 1–5.05.2022, 18.00–20.00
sob.–niedz. 7–8.05.2022, 18.00–20.00

Piekarnia

Wstęp wolny

Sakura – wystawa sztuki
Fot. archiwum prywatne

Począwszy od drugiej połowy XIX w. sztuka japońska miała duży wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej i współczesnej. Tradycyjna estetyka wabi-sabi, redukcja środków wyrazu, asymetria kompozycji, linearyzm, a także manggha, anime i popkultura współczesnej Japonii nadal silnie oddziałują na wyobraźnię twórców. W prezentowanych rzeźbach, ceramice, grafice i kaligrafii, artyści związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych odwołują się do indywidualnych doświadczeń i inspiracji, tworząc nowy kontekst wpływu kultury kraju kwitnącej wiśni na sztukę współczesną.

Monolityczne białe formy ceramiczne użyte jako płótna pokryte są ekspresyjnymi symbolami i znakami, które powstały w spontanicznym działaniu malarskim i są bardziej zapisem procesu twórczego niż skończonym dziełem.
Michał Puszczyński, wystawa rzeźb

Prace prezentowane na wystawie wynikają z fascynacji japońską kulturą picia herbaty w jej wysublimowanej (茶道) oraz codziennej formie, jak i z chęci szerzenia tej tradycji na rodzimym gruncie. Zestaw czarek herbacianych prezentuje czysto użytkowe podejście do formy natomiast seria Szukając domu wykorzystuje formę czarki do eksperymentów artystycznych.
Małgorzata Maternik, wystawa ceramiki

Prace z tej serii są próbą ujęcia problemu nie tylko w odniesieniu do japońskich hikikomori – ale w szerszym kontekście wyzwań zmieniającego się świata.
Aleksandra Janik, wystawa grafik i fotografii

Prace poświęciłem dość swobodnym rozważaniom nad naturą śmierci i moim do niej stosunku.
Przemysław Pintal, wystawa rysunków

Fot. archiwum prywatneMałgorzata „Mauko” Korczak jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, podróżniczką i fanką Japonii. W 2021 roku uzyskała poziom mistrzowski 1 Dan z japońskiej kaligrafii shodō 書道. Współautorka cyklu spotkań „Japonia x5, czyli łatwe rozmowy o niełatwym kraju” oraz autorka travelogue’a „Ja. Japonia / 私と⽇本”. Książka powstała po pobycie na rezydencji artystycznej w Fujiyoshidzie, która przez bliskie położenie z górą Fuji, stała się dla Mauko drugim domem. Dziś projektuje głównie logo, ale lubuje się także w rękodziele, szczególnie w wielkoformatowych rysunkach.
http://mauko.pro

Fot. Justyna ŻakMałgorzata Maternik jest absolwentką japonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2017 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki i rozpoczęła pracę jako asystentka w Pracowni Działań Intermedialnych w Ceramice prowadzonej przez prof. dr hab. Adama Abla.. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), Rady Miasta Wrocław (2016), Prezydenta Miasta Wrocław (2021); uczestniczka wystaw i rezydencji artystycznych w kraju i za granicą.

Fot. archiwum prywatneAleksandra Janik to graficzka, kuratorka, uczestniczka wielu wystaw krajowych i zagranicznych (m.in.. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku). Od 2010 roku kieruje Pracownią Druku Cyfrowego i Technik Eksperymentalnych w Katedrze Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Obecnie realizuje projekt badawczy w Tokijskim Uniwersytecie Sztuki w ramach programu „Bekker NAWA”.

Fot. archiwum prywatnePrzemysław Pintal urodził się 1965. Jest artystą intermedialnym, malarzem i rysownikiem. Interesuje się badaniem relacji na wielu poziomach rzeczywistości pomiędzy przeciwnymi sobie zjawiskami. Profesor uczelniany w katedrze rysunku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych; prowadzi Pracownię Rysunku, Pracownię Działań Intermedialnych oraz Pracownię Multimediów. Jest również kuratorem wystaw i przeglądów, a od 2014 roku dyrektorem artystyczny Triennale Rysunku Wrocław. Ostatnie projekty badawcze prowadzi głównie w ramach współpracy między artystami polskimi i japońskimi. Razem z Danielą Tagowską zrealizował m.in. „Double Line”, „Limited Vision”, „Power Games” oraz polską edycję międzynarodowego projektu „TURN” zorganizowaną we współpracy z Tokijskim Uniwersytetem Sztuki GEIDAI.

Fot. archiwum prywatneMichał Puszczyński urodził się w 1976. Jest artystą ceramikiem/rzeźbiarzem, wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prekursor wykorzystania dalekowschodnich metod wypalania ceramiki w Polsce. Wziął udział w ponad 200 wystawach, sympozjach i projektach artystycznych w Europie, USA oraz Azji. Laureat stypendium Fulbrighta, członek International Academy of Ceramics (IAC) i National Council on Education for the Ceramic Arts (NCECA). Trenuje aikido od 2012 roku (I stopień dan).

Wstęp wolny

sob. 30.04.2022, 15.30 – otwarcie
niedz. 1.05.2022, 18.00–20.00
pon. 2.05.202218.00–20.00
wt. 3.05.202218.00–20.00
śr. 4.05.202218.00–20.00
czw. 5.05.202218.00–20.00
sob. 7.05.202218.00–20.00
niedz. 8.05.2022, 18.00–20.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt minimum 3 dni wcześniej. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne. sekretariat@grotowski-institute.pl lub tel. 71 34 45 320

Sakura logotypy_Proj. Barbara Kaczmarek (1)

Galeria zdjęć