Spacer dźwiękowy prowadzony przez Małgorzatę Wrzosek i Monikę Niedźwiedzką
śr. 9.04.2025, 20.15
Zbiórka: przed wejściem głównym Kina Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, Wrocław)
Czas trwania: 45 minut
sob. 12.04.2025, 7.00
Zbiórka: przed siedzibą Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy (ul. B. Prusa 37–39, koło Parku St. Tołpy)
Czas trwania: 90 minut
Przestrzeń wolna od ludzkiej aktywności zaczęła się kurczyć w epoce przemysłowej, kiedy to dynamiczny rozwój miast podporządkował codzienność rytmowi produkcji. Ludzie stali się częścią wielkiej maszynerii, a miasta – przestrzeniami ciągłego ruchu i bodźcowego przeciążenia.
Życie w mieście wprowadza nasze ciała w stan permanentnego szoku. Jesteśmy nieustannie wystawieni na nadmiar dźwięków, światła i ruchu. Przestrzeń dźwiękowa staje się płaska, więc rezygnujemy z korzystania ze zmysłu słuchu w pełni. Hałas staje się tak przytłaczający, że spychamy jego odczuwanie do nieświadomości, żeby załatwić zwykłe, codzienne sprawy. Znajdujemy się w stanie ciągłej gotowości i napięcia, nie mogąc pozwolić sobie na chwilę nieuwagi. To przebodźcowanie ma niebagatelne znaczenie kulturowe, przechodzi w somatyczne napięcie chroniczne i prowadzi do przytępienia wrażliwości. Na co dzień nasze zmysły chroni filtr, który odgradza nas od nadmiaru bodźców, lecz jednocześnie ogranicza wrażliwość i soniczne wyczulenie.
Przywrócenie i podniesienie poziomu wrażliwości na dźwięki jest kluczowe dla budowania świadomej relacji z otaczającą nas przestrzenią akustyczną.
Przeładowanie przestrzeni sonicznej miasta chmurą sygnałów dźwiękowych o wysokich częstotliwościach jest wyjątkowo uciążliwe dla osób z nadwrażliwością sensoryczną – jednostek neuroatypowych (osoby ze spektrum autyzmu, ADHD) oraz przechodzących przez różnego rodzaju kryzysy natury psychicznej. Nadmiar bodźców może być dla nich tak uciążliwy, że opuszczenie domu staje się niemożliwe. Osoby takie potrzebują bezpiecznych miejsc i dróg, gdzie mogą się zregenerować. Hałas – nieodłączny element środowiska wysoko zurbanizowanego – ma ujemny wpływ na zdrowie psychiczne i prowadzi do wzrostu stresu oraz dyskomfortu.
Techniczne metody walki z hałasem polegają na identyfikacji obszarów szczególnie narażonych na nadmierne jego oddziaływanie, wykonywaniu pomiarów, tworzeniu tzw. map hałasu oraz podejmowaniu działań mających na celu ograniczenie tego zjawiska. Analizujemy hałas, mierzymy jego poziom i skupiamy na nim uwagę. Dlaczego jednak patrzymy na problem zanieczyszczenia hałasem wyłącznie z tej perspektywy?
Zamiast koncentrować się na wskazywaniu miejsc o szczególnie wysokim natężeniu hałasu, warto zadać pytanie: które krajodźwięki chcemy zachować, rozwijać i wzmacniać, a które – jako nużące lub szkodliwe – powinniśmy wyeliminować?
Nie chcemy przestrzeni przytłaczających hałasem, zamiast nich potrzebujemy miejsc sprzyjających pozytywnym doświadczeniom dźwiękowym. Wychodząc z takiego założenia, proponujemy „Ścieżki Pustki”. To trasy spacerowe wyznaczone w wyniku poszukiwania miejskich przestrzeni ciszy, w których nie tyle nie pojawiają się żadne sygnały dźwiękowe, ale w których panuje dźwiękowy balans.
„Ścieżki Pustki” umożliwiają przemieszczanie się między strefami spokoju bez konieczności wkraczania w obszary hałasu.
Monika Niedźwiedzka urodziła się w 1992 roku w Olsztynie. Zajmuje się performansem, tworzy instalacje, obiekty i teksty. Ukończyła studia na Wydziale Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na kierunku antropologia literatury, filmu i teatru na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z takimi grupami i instytucjami jak Studio Kokyu, CCOT, Republika Artystów oraz Studio VoiceLab, realizując zarówno indywidualne, jak i grupowe projekty artystyczne. W swojej działalności koncentruje się na tworzeniu przestrzeni, w których niewidziane i niesłyszane może wybrzmieć. Jej prace odwołują się do subtelnych, zmieniających się stanów percepcyjnych, a badaniu zostaje poddany balans między zakłóceniami a harmonią. Artystka interesuje się tym, w jaki sposób hałas i nieświadome aspekty otoczenia wpływają na nasze postrzeganie. Dąży do tworzenia przestrzeni zapraszających odbiorczynie i odbiorców do ponownego odkrywania i reinterpretacji rzeczywistości z poziomu subtelności doświadczania. W jej pracy istotne jest przywracanie więzi z ciałem i naturą oraz wykorzystanie sztuki jako narzędzia transformacji.
Małgorzata Wrzosek jest artystką interdyscyplinarną, edukatorką i kuratorką. Ukończyła studia magisterskie ze specjalizacją arteterapii w Instytucie Edukacji Artystycznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Absolwentka Dwuletniego Studium Psychologii Procesu. Jej twórczość obejmuje śpiew, performans, tworzenie instalacji, rysunek, malarstwo oraz pisanie tekstów. Od paru lat bada ideę dostrojenia, potencjał harmonii i dysharmonii oraz napięcia między pięknem i brzydotą. Działa z nastawieniem na współpracę z innymi. Pracuje z ludźmi w kryzysie bezdomności i osobami z Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii. Zajmuje się edukacją artystyczną i arteterapią.
śr. 9.04.2025, 20.15
Zbiórka: Kino Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, Wrocław)
Czas trwania: 45 minut
sob. 12.04.2025, 7.00
Zbiórka: Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy (ul. B. Prusa 37–39, koło Parku St. Tołpy)
Czas trwania: 90 minut