Program warsztatowy Studia VoiceLAB | W ramach projektu badawczo-artystycznego „Przestrzeń styku // interface”
lipiec–grudzień 2024
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
VoiceLAB od pięciu lat bada fenomen głosu podczas rocznych programów warsztatowych w Polsce i we Francji. Wspólnie z uczestnikami przyglądamy się fizycznym i psychologicznym aspektom pracy z głosem.
Jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w trakcie pracy są techniki relaksacyjne wyrastające z jogi klasycznej oraz pracy z oddechem. Stanowią drogę do pogłębiania fizycznej świadomości oraz odkrywania napięć w ciele, a poprzez ich rozluźnianie ‒ wydobycia pełni potencjału głosu.
Zależy nam, aby przez poczucie spokoju poszerzać możliwości wokalne i improwizacyjne.
Stałe konfrontowanie się z nowym materiałem oraz praca w zmiennym środowisku harmonicznym z każdą sesją pracy popychają grupę w stronę komponowania w czasie rzeczywistym, w którym główną płaszczyzną komunikacji jest fizyczne zrozumienie dźwięku.
Stale szukamy nowych wyzwań ‒ stąd stopniowe wprowadzenie elementu pozaludzkiego – algorytmu wpływającego na tworzenie nieprzewidywalnego środowiska harmonicznego oraz praca z dźwiękiem syntetycznym.
W programie sesji warsztatowo-badawczych zostały wprowadzone dwa dodatkowe elementy: biosonologia, czyli terapia falą dźwiękową, będąca narzędziem do uwrażliwiania na fizyczne aspekty dźwięku, oraz zewnętrzne źródła relaksacyjne, a także teoria poliwagalna, czyli świadoma praca z układem nerwowym, a w szczególności z nerwem błędnym, będąca narzędziem pracy wokalisty i performera głosowego.
Moduł 1. 15‒21.07.2024
Moduł 2. 12‒18.08.2024
Moduł 3. 16‒22.09.2024
Moduł 4. 14‒20.10.2024
Moduł 5. 18‒24.11.2024
Moduł 6. 1‒8.12.2024
Sesje terapeutyczne: