Pokaz pracy Teatru Most

19/03/2017 {niedziela} 19:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Wstęp wolny

Shackleton
Fot. Eduardo González Cámara

Jak człowiek potrafi przeciwstawić się żywiołom i swojej naturze: morzu, lodowi, zimnu, głodowi, tęsknocie za domem, chorobom? Ile potrafi wytrzymać przeszkód i cierpienia? Za jaką cenę? Dlaczego? Żeby odkrywać, badać, dowiadywać się i przekazywać swoje doświadczenia… Czy możliwe jest we współczesnym świecie podobne poświęcenie? Droga Shackletona jest trudniejsza, dłuższa i niebezpieczniejsza od drogi zwykłego człowieka. To walka o życie, zadawanie pytań, dokonywanie wyborów, branie odpowiedzialności… Jaka siła pomaga przeżyć? Jak nie stracić nadziei i ducha?

Pokaz pracy wprowadza w tematykę i do procesu twórczego najnowszego przedstawienia Teatru Most Shackleton. Twórcy zaprezentują fragmenty scen i opatrzą je komentarzami. Pomysł na spektakl powstał z inspiracji dziennikiem Ernesta Shackletona Południe. Celem opisywanej w nim ekspedycji było przebycie drogą lądową całej Antarktydy w „ostatniej wielkiej wyprawie antarktycznej”. Zakończyła się ona niepowodzeniem, gdy statek Endurance, na którym wyruszyli uczestnicy, utknął w lodzie około dwustu mil od wybrzeży Antarktydy. Przez półtora roku członkowie wyprawy walczyli o życie w mało sprzyjających warunkach polarnych, mimo wielu trudności wszyscy jednak wrócili do swoich domów. Shackleton opowiada o najszlachetniejszych cechach człowieka, takich jak: przyjaźń, wytrwałość, gotowość do poświęcenia czy poczucie odpowiedzialności za siebie nawzajem. W przygotowywanym spektaklu weźmie udział społeczność zgromadzona dookoła Teatru Brama i Gminy Goleniów – przedstawiciele wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzież i seniorzy.

Koncepcja, wykonanie: Anastasia Miedwiediewa, Oleh Nesterow
Konsultacje reżyserskie: Marek Kościółek
Czas trwania: 40 min

Fot. Eduardo González CámaraAnastasia Miedwiediewa jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Teatru Lalek Państwowego Instytutu Kultury i Sztuki w Ługańsku oraz Wydziału Aktorskiego Teatru Animacji Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Charkowie. Aktorka, reżyserka, animatorka kultury, organizatorka projektów teatralnych. W latach 2009–2014 organizowała zajęcia teatralne dla dzieci w Jałcie na Krymie. Od 2011 roku wraz z grupą przyjaciół współtworzy Teatr Most, zaangażowany w poszukiwanie nowych form i metod pracy w teatrze, wraz z którym brała udział w międzynarodowych projektach teatralnych. Była wolontariuszką w ramach Wolontariatu Europejskiego w Teatrze Brama, gdzie grała w sztukach takich jak Fale, Vova i Spowiedź Masochisty. W 2015 zrealizowała także interaktywną sztukę dla dzieci Misiaczek.

 

Fot. Eduardo González CamáraOleh Nesterow jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego Państwowego Instytutu Kultury i Sztuki w Ługańsku oraz Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Charkowie; współtwórca Teatru Most. W latach 2012–2013 był wolontariuszem Teatru Brama w ramach Europejskiego Wolontariatu. W roku 2014 grał w spektaklu Co w trawie piszczy? w reżyserii Benno Plassmanna.

 

 

Teatr Most został założony w 2011 roku w Charkowie na Ukrainie przez grupę przyjaciół. Zespół poszukuje nowych form i metod pracy. Aktualnie skupia się na pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą. Od roku 2012 Teatr bierze udział w licznych projektach międzynarodowych, rozwijając własny sposób pracy z ludźmi, poznając swoje ograniczenia i umiejętności.

Fot. Anna GiniewskaMarek Kościółek jest reżyserem, aktorem, społecznikiem, politologiem i pedagogiem. Ukończył Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, podyplomowe studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. W 2002 roku założył Teatr Krzyk. Organizuje ogólnopolskie festiwale teatralne oraz współtworzy międzynarodowe akcje społeczno-kulturalne. Współpracuje z artystami niezależnymi z Niemiec, Ukrainy, Albanii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Azerbejdżanu, Rosji i Białorusi. Od 2002 roku prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwalach oraz otrzymał nagrody w dziedzinie teatru alternatywnego. Występował m.in. na: Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta i Ogólnopolskim Festiwalu Windowisko. Jest współtwórcą działań artystycznych realizowanych we współpracy z Fundacją Dobra Wola z Krakowa, Pracownią Alternatywnego Wychowania z Łodzi, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryficach, a także współtwórcą idei Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej. W 2013 roku założył grupę teatralną Ujście w Świnoujściu. Obecnie zajmuje się działaniami związanymi z teatrem legislacyjnym.

Spektakl zrealizowany w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Ośrodek Teatralny Kana i Teatr Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Galeria zdjęć