Aktualnie jesteś: Rezydencje

Sieć aktora: kognitywne układy sprzężone w dramaturgii aktorskiej

Wykład performatywny Mohammada Rezy Aliakbariego w ramach programu „Rezydencje artystyczne dla zespołów teatralnych i indywidualnych twórców”

śr. 28.09.2022, 19.00
Studio Na Grobli

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Czas trwania: 45 min
W języku angielskim

Sieć aktora: kognitywne układy sprzężone w dramaturgii aktorskiej
Fot. Mehdi Ashna

Mohammad Reza Aliakbari (Iran) pracuje jako aktor teatralny od 2004 roku. Już jako student aktorstwa i reżyserii podjął współpracę z grupami teatralnymi w Iranie. Zainteresowanie teatrem laboratoryjnym i treningiem aktorskim skłoniło go do udziału w warsztatach poza Iranem, głównie w Instytucie Grotowskiego, co znalazło bezpośrednie odzwierciedlenie w jego praktyce, a także w jego obecnych badaniach doktoranckich dotyczących treningu aktora, prowadzonych z perspektywy teorii kognitywnych.

Koordynacja cielesnych procesów organizmu z konkretnymi cechami środowiska pozwala mu na realizowanie funkcji poznawczych, których w innej sytuacji nie byłby w stanie zrealizować. Aktorzy są praktykami tego procesu. Ale w jaki sposób aktor może zainicjować sprzężenie poznawcze lub układ poznawczy? Jakiego rodzaju sprzężenia lub układy sprawdzają się w przypadku aktorów? Czy aktor żyje w stworzonej przez siebie sieci? W swoim wykładzie performatywnym Mohammad Reza Aliakbari spróbuje udzielić kilku odpowiedzi na te pytania.

Koncepcja i wykonanie: Mohammad Reza Aliakbari
Opieka: Monika Blige

Performowanie poznawcze: metodologia budowania i rozbudowywania psychofizycznego treningu performera”, 2.09 – 6.10.2022

Rezydencja Mohammada Rezy Aliakbariego jest kontynuacją praktycznej fazy badań nad treningiem aktorskim, bazujących na pojęciach i analizie określanych mianem ucieleśnionego poznania (embodied cognition). Pojęcie ucieleśnienia umysłu posłuży za podstawę do przewartościowania wybranych elementów treningu aktorskiego w procesie laboratoryjnym w celu zbadania, jakie rodzaje treningu i praktyki nadają się do ucieleśnienia umysłu i mogą posłużyć jako modele do tworzenia ćwiczeń. Podczas rezydencji podjęta zostanie próba zbudowania dialogu między tym podejściem a praktyczną pracą studiów badawczych Instytutu Grotowskiego.

Rezydent: Mohammad Reza Aliakbari
Opieka: Monika Blige

śr. 28.09.2022, 19.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt minimum 3 dni wcześniej. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne. sekretariat@grotowski-institute.pl lub tel. 71 34 45 320

Galeria zdjęć