Aktualnie jesteś: Studio WACHOWICZ/FRET

S I E D E M

Premiera performansu/instalacji Studia WACHOWICZ/FRET

pt.–sob. 1516.12.2023, 19.00
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych
Czas trwania: 40 minut

Bilety: 30/40 PLN

S I E D E M
Fot. Kazimierz Ździebło

S I E D E M oznacza pełny, doprowadzony do końca, sobie tylko właściwy etap (epokę). Po jego zakończeniu nadchodzi nowy, który jest jego konsekwentnym następstwem. Zastanawiam się nad swoim miejscem pośród siedmiu pokoleń kobiet (dopóki Życie wciąż i nieodmiennie przychodzi dzięki nieprzerwanemu łańcuchowi narodzin z ciała kobiety). Czy sama jestem pojedynczym ciałem, czy noszę w sobie przeszłe i przyszłe pokolenia, które pamiętają się, spotykają i widzą w moim ciele? W języku egipskim „siedem” (sfh) wiąże się z „wybaczać – zapominać”.

Krzysztof Kieślowski przenika moje życie od momentu kiedy zrozumiałam, że chcę zajmować się sztuką. Jego filmy nauczyły mnie szczególnego patrzenia, słuchania, trwania gdzieś w świecie pomiędzy, w zawieszeniu, tam, gdzie Słowa kończą swoją podróż, a trwają obrazy i emocje. Bezpośrednią inspiracją spektaklu S I E D E M jest krótkometrażowy film dokumentalny z roku 1978 „Siedem kobiet w różnym wieku”. Kolejną inspiracją jest wyjątkowy, zachowany w archiwum reżysera jednostronicowy, pochodzący z 1970 roku maszynopis filmu „Schody”, w którym odnaleźć można podstawową ideę „Siedmiu kobiet…”, przyszłego dokumentalnego arcydzieła.

Monika Wachowicz
Studio WACHOWICZ/FRET to twórczy tandem, którego pierwszym zrealizowanym projektem był, powstały w grudniu 2021 roku, „Sheol/ שְׁאוֹל”.
Praca Studia poświęcona jest wzajemnemu przenikaniu się sztuki teatru i performansu oraz ich gatunkowego dopełnienia się w każdym scenicznym akcie. Hybrydowość, otwartość form, nad którymi pracuje Studio sprawia, iż powstałe w ramach kolejnych projektów prace określone zostają jako performatywna instalacja, seans, czy po prostu akcja.
Ich wspólnym mianownikiem pozostaje sonoryczność i wyjątkowe wyczulenie na dźwięk, wibracje związane z każdym najmniejszym choćby działaniem. Twórcy podejmują regularną współpracę z wieloma artystkami/artystami, dla których ważna jest  wrażliwość muzyczna w uznaniu jej prymarnego charakteru w określaniu tego, co międzyludzkie i arcyludzkie. Prace Studia budowane są głównie z narzędzi teatralnych wywodzących się z tradycji tragicznej a nie dramatycznej. To dożylne Słyszenie Świata!
Koncept: Jarosław Fret i Monika Wachowicz
Teksty: Jarosław Fret i Monika Wachowicz
Ruch sceniczny, kostiumy i wykonanie: Monika Wachowicz
Muzycy: Jakub Karpoluk (japoński bęben ko-tsuzumi), Wojciech Jaworski/Miłosz Drogowski (wiolonczela)
Produkcja: Studio WACHOWICZ/FRET

pt. 15.12.2023, 19.00

sob. 16.12.2023, 19.00

 

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Galeria zdjęć