#[+#@!? (słowo na G)

Spektakl Teatru Układ Formalny

26/04/2018 {czwartek} 19:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Bilety: 20 PLN

#[+#@!? (słowo na G)
Fot. Tobiasz Papuczys

Gwałt. Zadać gwałt. Zgwałcić. Gwałciciel. G. Słowo na „G”. A plotka albo zdjęcie na snapie rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Słowo na „G” stanie się jednym z aktorów rozgrywającego się na terenie szkoły spektaklu, w którym nauczyciele i uczniowie walczą ze sobą na definicje rzeczonej sytuacji.

W spektaklu, rozgrywającym się symultanicznie w pustej klasie i pokoju nauczycielskim, zegary nieubłaganie tykają. Wśród prawdopodobnych wersji wydarzeń i możliwych algorytmów postępowania wszystkim powoli wymyka się „ktoś”. Nieobecna bohaterka, która od dnia „incydentu” nie wróciła do domu.

Teatr Układ Formalny jest inicjatywą studentów i absolwentów wrocławskich uczelni: Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, tworzących razem w ramach Fundacji „Teatr Układ Formalny”.

Zespół wierzy, że teatr może być realnym narzędziem zmiany. Przekonanie to wyraża od pierwszych projektów: spektaklu #enterorestes w reżyserii Grzegorza Grecasa, który powstał w ramach pierwszej edycji Konkursu im. Jana Dormana, przedstawienia Matka Courage krzyczy, nagrodzonego Tukanem OFF 37 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, czy Kosmetyki Wroga, nagrodzonej Grand Prix na 24 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA w Szczecinie oraz dwiema nagrodami podczas 18 Festiwalu Teatrów Niezależnych GARDEROBA w Białołęckim Ośrodku Kultury.

W 2016 roku Układ Formalny przystąpił do projektu „Program podyplomowej samoformacji aktorskiej” realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z PWST w Krakowie Filią we Wrocławiu. W ramach tego projektu od października 2016 do czerwca 2017 roku powstały cztery spektakle: Wszyscy=bogowie we krwi, Piotruś Pan?, Traktat o Androidach: God hates Poland oraz Koniec.

14 września 2017 roku odbyła się premiera #[+#@!? (słowo na G), realizowanego w ramach drugiej edycji Konkursu im. Jana Dormana.

Teatr Układ Formalny jest członkiem stowarzyszenia Wrocławska Offensywa Teatralna.

Więcej informacji: ukladformalny.plfacebook.com/ukladformalny

Fot. Natalia NowakGrzegorz Grecas jest reżyserem, dramaturgiem, animatorem kultury, liderem dostępności. Absolwent reżyserii teatru lalek (PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu), współzałożyciel Teatru Układ Formalny, którego pierwsza premiera – „Matka Courage krzyczy” – została nagrodzona Tukanem OFF na 37. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Trzykrotny laureat Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie (za spektakle „#enterorestes”, „Wszyscy=bogowie we krwi” oraz „#[+#@!? (słowo na G)”). Ostatni z wymienionych spektakli został uznany za jeden z najlepszych spektakli offowych sezonu w ramach plebiscytu miesięcznika „Teatr”. Od 2019 współtwórca projektu „Migawki”, w którym lokalne opowieści opowiadane i inscenizowane są w dwóch językach polskich – mówionym i migowym. Od 2020 jest współtwórcą projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego, gdzie przygotował dwa spektakle dokumentalne metodą verbatim – „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” oraz „W dwóch językach polskich”. W swojej pracy artystycznej szczególną uwagę poświęca grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym – młodzieży z małych miejscowości, mniejszościom, osobom g/Głuchym.

Reżyseria: Grzegorz Grecas
Scenariusz i dramaturgia:
Magdalena Drab
Występują: Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Malwina Magdalena Rusów, Maciej Rabski
Aranżacja przestrzeni i kostiumy: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
Drugi scenograf: Jan Głąb
Muzyka: Tymoteusz Witczak
Realizacja nagrań: Krzysztof Grębski
Warsztaty: Jewgienia Aleksandrowa, Zofia Domaradzka, Monika Wolińska
Kierownik produkcji: Piotr „Melchior” Torchała
Partnerzy: Konkurs im. Jana Dormana, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu
Premiera: 14 września 2017
Czas trwania: 100 min (z 1 przerwą)

Bilety: 20 PLN

Sprzedaż i rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320

Galeria zdjęć