Solidarni z Białorusią

Projekcja filmu, czytanie dramatu i dyskusja poświęcone aktualnej sytuacji politycznej na Białorusi

niedz. 25/10/2020, 17:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.
W języku polskim

Czytanie i dyskusję można śledzić w relacji na żywo na profilu Instytutu na Facebooku od godz. 17:30.

Solidarni z Białorusią
Grafika: Barbara Kaczmarek

W ostatnich miesiącach Białoruś przeżywa największy od czasów upadku Związku Radzieckiego kryzys społeczno-polityczny. Spowodowany został on bezprecedensową skalą fałszerstw wyborczych, siłowymi próbami pacyfikacji protestów pokojowych oraz bezprawnym aresztowaniem przedstawicieli opozycji. Rządzący krajem od 26 lat Aleksander Łukaszenko posunął się do użycia wobec własnych obywateli broni palnej i tortur, czym ostatecznie zdelegitymizował własne rządy w oczach światowej opinii publicznej. Udział w wydarzeniu będzie gestem solidarności z Białorusinami walczącymi w tej chwili o wolność i oddaniem sprawiedliwości licznym ofiarom upadającego reżimu.
Henryk Mazurkiewicz

 

W programie:

Projekcja filmu dokumentalnego „Wydali broń i amunicję…” w reżyserii Igora Diemienkowa
Język: rosyjski, napisy: angielskie, czas trwania: 24’42

Chronologia tragicznych wydarzeń pierwszych dni protestów sierpniowych na Białorusi widziana oczami przedstawicieli struktur siłowych, którzy uznali za słuszne opuścić ich szeregi.

Czytanie performatywne dramatu „Skrzywdzeni. Białoruś” Andrieja Kuriejczyka w reżyserii Krzysztofa Kopki

Sztuka „Skrzywdzeni. Białoruś” dramaturga Andrieja Kuriejczyka jest niemal dokumentalnym zapisem „białoruskiego Sierpnia” – masowych protestów ulicznych, których początkiem stały się sfałszowane wybory prezydenckie. Na scenie występują główni antagoniści dziejącego się na naszych oczach teatru historii – Swietłana Cichanouska i Aleksander Łukaszenko – oraz szerokie grono przedstawicieli ścierającej się ze sobą starej i nowej Białorusi.

Kuriejczyk precyzyjnie pokazuje, jak pod wpływem dramatycznych wydarzeń dokonuje się przemiana jego bohaterów – z mińskiej elegantki i kibola klubu BATE Borysów w koryfeuszy pokojowej walki o wolną Białoruś.

Dyskusja „Zburzyć mury. Sztuka i reżim” z udziałem prof. Nikołaja Iwanowa, twórców czytania i publiczności. Moderator: Henryk Mazurkiewicz

Fot. Tatiana IwanowaNikołaj Iwanow jest prof. dr hab. zatrudnionym na Uniwersytecie Opolskim. Był członkiem sowieckiej dysydenckiej grupy „młodych socjalistów”. Autor „Odezwy Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych w ZSSR” na I Zjeździe „Solidarności” – tekstu, który doprowadził do powstania słynnego dokumentu „Solidarności”, tj. „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”. Redaktor Radia Wolna Europa – Radia Swoboda w Monachium i Pradze. Zaprzysiężony członek „Solidarności Walczącej”, bliski współpracownik Kornela Morawieckiego. Autor i tłumacz licznych ulotek i odezw „Solidarności Walczącej” do żołnierzy sowieckich stacjonujących w Polsce. Pod pseudonimem „Polak z-za Buga” drukował w paryskiej „Kulturze”. Założyciel i przez wiele lat przewodniczący społecznej organizacji Straż Mogił Polskich na Wschodzie, działającej na rzecz ocalenia polskiego dziedzictwa narodowego na terenie byłego ZSRR. Autor ponad stu prac naukowych i setek publicystycznych, wydanych w Polsce, Rosji, na Białorusi, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Finlandii, Izraelu i na Ukrainie. Wykładał i wygłaszał odczyty na Uniwersytecie Stanforda (Stany Zjednoczone), paryskiej Sorbonie, Uniwersytecie Londyńskim i Uniwersytecie w Jerozolimie. Od 2009 roku przewodniczący zarządu Fundacji Za Wolność Waszą i Naszą, wieloletni działacz na rzecz propagowania kultury białoruskiej w Polsce i na Dolnym Śląsku. Odznaczony Krzyżem „Solidarności Walczącej” i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

kopkaKrzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie Słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu”, „Reź”) i scenarzystą (filmy „80 milionów”, „Fotograf”; seriale „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”). Wraz z „Teatrem na faktach” został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław”. Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).

Henryk Mazurkiewicz, ze zbiorów prywatnychHenryk Mazurkiewicz jest absolwentem Instytutu Filozofii oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Specjalizuje się w antropologii filozoficznej i kulturowej. Krytyk teatralny. Członek redakcji portalu Teatralny.pl. Pisze dla „Teatru”, „nietak!tu”, „Dialogu”, czasopisma internetowego „Performer”, „Rity Baum” oraz „Teatru Lalek”. Pomysłodawca i współtwórca kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Teatr dla filozofii – filozofia dla teatru”. Współorganizator Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Członek Komisji 25. i 27. Edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współautor e-booka poświęconego teatrowi offowemu „Offologia dla opornych”.

„Skrzywdzeni. Białoruś”
Autor dramatu: Andriej Kuriejczyk
Przekład na język polski: Jakub Adamowicz
Reżyseria: Krzysztof Kopka
Czytają: Magda Gładysiewicz, Aleksandra Kugacz-Semerci, Jola Solarz-Szwed, Krzysztof Kopka, Orest Sharak, Michał Szwed, Jacek Zawadzki

 

Fot. Ze zbiorów prywatnychAndriej Kuriejczyk (ur. 1980, Mińsk) jest dramatopisarzem, scenarzystą, reżyserem, aktorem publicystą. Autor ponad trzydziestu sztuk teatralnych wystawianych zarówno w teatrach na Białorusi, jak i w Rosji, Kazachstanie, Armenii, Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA i na Ukrainie. Autor ponad dwudziestu scenariuszy filmowych. Opublikował wiele artykułów w wiodących białoruskich gazetach i czasopismach na temat prawa, kultury i sztuki. Założył, i pełnił w nim funkcję dyrektora artystycznego, Międzynarodowy Festiwal Teatru Współczesnego „Otwarty Format”, który stał się największym festiwalem teatralnym na Białorusi. Stworzył autorski program radiowy „Przerwa teatralna z Andriejem Kuriejczykiem” na antenie Narodowego Radia Kultura. Wykładał na Wydziale Reżyserii Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych (GITIS) (2005–2006), na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym (2012–2016), w Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki (2009–2010), Mińskiej Szkole Filmowej (2012–2017). Laureat nagrody literackiej Debiut (2002, 2003), konkursu Ministerstwa Kultury Białorusi na najlepszą sztukę współczesną (2003), Międzynarodowego Konkursu Eurazja (2004), Europejskiego Konkursu Dramatycznego Janus (2006), Białoruskiej Nagrody Narodowej im. Symeona Połockiego za wkład w literaturę (2016). 17 sierpnia 2020 został członkiem głównego składu Rady Koordynacyjnej ds. Przekazania Władzy w Republice Białorusi. Na język polski przetłumaczono cztery jego dramaty: „Klan ślepców” (tł. Karolina Niewiadomska), „Niebo” (tł. Piotr Mitzner), „Rosja obrażona” (tł. Dariusz Jezierski) oraz „Skrzywdzeni. Białoruś” (tł. Jakub Adamowicz). Ostatni z nich, ukończony we wrześniu 2020, jest obecnie czytany w 50 teatrach w 13 krajach świata.

25/10/2020, 17:00

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Teatr na faktach” Instytutu Grotowskiego.