Warsztaty prowadzone przez Richarda Shustermana
8–10/04/2016 {piątek–niedziela} 9:30–12:30
Studio Na Grobli, Sala Prób
Warsztaty w języku angielskim
Koszt: 250 zł
Warsztaty będą teoretycznym i praktycznym wprowadzeniem do somaestetyki. Teoria będzie powiązana z ćwiczeniami praktycznymi, mającymi na celu zwiększenie świadomości ciała i wrażliwości somatycznej w obszarach percepcji i ruchu. Uczestnicy zajmą się m.in. skanowaniem ciała – wyjaśnione zostaną zasady jego działania, a także zasady umożliwiające osiągnięcie większej efektywności, swobody i przyjemności ruchu.
Wiele ćwiczeń wymaga pozycji leżącej, dlatego uczestnicy powinni posiadać wygodny strój i dwie maty do jogi albo bardzo duży koc lub ręcznik, na którym można wygodnie się położyć.
Richard Shusterman pracuje w Dorothy F. Schmidt Eminent Scholar in the Humanities oraz jako dyrektor Center for Body, Mind, and Culture na Uniwersytecie Atlantydzkim Stanu Floryda. Jest filozofem i inicjatorem somaestetyki – uzyskał tytuły licencjata i magistra na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz tytuł doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego najważniejsze książki (opublikowane w wielu językach) to Thinking through the Body: Essays in Somaesthetics (2012), Body Consciousness: A Philosophy of Mindfulness and Somaesthetics (2008), Surface and Depth (2002), Performing Live (2000), Practicing Philosophy (1997) and Pragmatist Aesthetics (1992/2000), z których po polsku ukazały się Estetyka pragmatyczna. Żywe piękno i refleksja nad sztuką (Wrocław 1998), Praktyka filozofii. Filozofia praktyki. Pragmatyzm a życie filozoficzne (Kraków 2005) oraz Świadomość ciała. Dociekania z zakresu somaestetyki (Kraków 2010). Shusterman wykładał gościnnie w Chinach, Danii, Francji, Japonii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Włoszech. Jest kawalerem francuskiego Orderu Palm Akademickich i twórcą dwóch projektów dla UNESCO. Praca profesjonalnego nauczyciela i terapeuty metody Feldenkraisa stanowi dla niego pożywkę do dociekań w sferze somaestetycznej.
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 28 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Koszt warsztatów: 250 PLN