Aktualnie jesteś: Warsztaty

Sprzeczności. Równowaga w chaosie

Warsztaty świadomości ciała i ruchu w procesie twórczym prowadzone przez Mateja Matejkę

pt.–niedz. 817.07.2022
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

Zapisy do 4 lipca

W językach angielskim i polskim

Sprzeczności. Równowaga w chaosie
Fot. Vassilis Kritikos

Człowiek z jasnym umysłem patrzy na życie bezpośrednio, zdaje sobie sprawę, że wszystko jest problematyczne i czuje się zagubiony. Oto prosta prawda: żyć to czuć się zagubionym. A ten, kto to akceptuje, już zaczął się odnajdywać, stąpać po twardym gruncie.
José Ortega y Gasset

Żyjemy we współczesnym świecie, który jest pełen sprzeczności, konfliktów i różnic. W tych niepewnych czasach często odcinamy się od źródeł naszej mądrości. Z jednej strony może to prowadzić do dezorientacji i chaosu, ale może też nas mobilizować do wyjścia poza schemat, do rozwijania naszej świadomości i dążenia do równowagi.

Stykając się ze sprzecznościami w naszych ciałach i w świecie, uczymy się harmonizować napięcia z zaangażowaniem, budować most między umysłem a ciałem, między kontrolą a intuicją, przeszłością a teraźniejszością.

Będziemy angażować ciało i wykorzystywać taniec oraz praktyki ruchowe jako zasadniczą metodę eksploracji i uczenia się ‒ wyjdziemy poza tradycyjne podejścia ku praktyce, która będzie intuicyjna, improwizacyjna, emocjonalna, terapeutyczna, a jednocześnie ekspresyjna, partycypacyjna, performatywna i rytualna.

Tak szerokie spektrum zdolności naszych ciał może wzbogacić nasze spojrzenie na życie i sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z otaczającym nas światem.

Sprzeczności nie są ograniczeniem, ale przez jednoczesne skupienie się na przeciwstawnych ideach, otwierają drzwi dla wewnętrznych, pierwotnych źródeł ciała i umysłu, które mogą rezonować w głosie i ruchu. Rozumowanie kontra nonsens, spontaniczność obok intencji, doskonałość i niedoskonałość nakładają się na siebie, odzwierciedlając nasze istnienie jako dynamiczną mieszankę sprzeczności.

Śledząc ruch ciała w labiryncie przeciwieństw, dochodzimy do głębszego zrozumienia naszych indywidualnych tożsamości fizycznych i wokalnych – głosów, które odzwierciedlają naszą kruchość i siłę.

Otworzymy ciało na nowe wrażenia, odkryjemy kształty i możliwości oraz uruchomimy wyobraźnię. Warsztaty rozwijają umiejętność wyrażania siebie, reintegrują ciało i umysł, eliminują napięcia mięśniowe i ograniczenia wynikające z krytycznej samooceny. Przekazują równocześnie konkretne narzędzia fizycznej i emocjonalnej samoopieki.

Wykorzystamy ćwiczenia i narzędzia z obszarów tańca, improwizacji kontaktowej, sztuk walki, jogi i tradycyjnych technik masażu oraz ćwiczenia stworzone podczas moich wieloletnich badań nad integracją ciała i kreatywnością artystyczną performera w Instytucie Grotowskiego.

Kształtujemy się nawzajem podejmując wyzwania odpowiednio dobrane do drogi każdego z nas, niezależnie od poziomu doświadczenia.

Skupimy się na:

  • uziemieniu poprzez rytuały grupowe i indywidualne;
  • pielęgnowaniu przyjemności i wolności w ruchu oraz budowaniu świadomości ciała;
  • wrażliwości i słuchaniu przez dotyk jako sposobie na kontakt z samym sobą i innymi przy wykorzystaniu improwizacji kontaktowej i tradycyjnych technik masażu;
  • kultywowaniu i wyrażaniu naszych twórczych impulsów poprzez opowieść i ruch;
  • tworzeniu przestrzeni dla praktyk ukierunkowanych na uważność w celu rozwijania świadomości naszych wartości i pragnień.

Skoncentrujemy się na ćwiczeniach łączących różnorodne techniki, improwizacje i struktury fizyczne oraz na budowaniu z nich potencjalnych opowieści.

Naszym celem nie jest stworzenie z ciał instrumentów plastycznych służących do opowiadania historii na scenie. Wręcz przeciwnie – zainicjowanie praktyki, dzięki której ciało fizyczne stanie się czystym instrumentem zdolnym do złożonej, subtelnej ekspresji.

Angażując całe ciało i umysł, sprawimy, że ciało stanie się świetlistym odbiciem wewnętrznych myśli i kanałem dla jaźni.

Uczestnicy zapoznają się z elementami:

  • wrażliwości i słuchania przez relacje partnerskie i grupowe;
  • pobudzania ciała w celu rozwijania gotowości do działania;
  • przechodzenia od treningu fizycznego do twórczej improwizacji;
  • kompozycji struktur fizycznych;
  • rytmicznego pulsu grupy i rytmu ciała;
  • rytuału środowiska pracy nacechowanego szacunkiem i skupieniem.

Punktem wyjścia naszej pracy artystycznej jest pytanie „kim jestem?”– chcąc żyć świadomie i kreatywnie, świadoma osoba zadaje sobie głębokie pytania.

Warsztaty są skierowane do wszystkich zainteresowanych samouzdrawianiem przez ruch, kreatywność i wyobraźnię, niezależnie od wieku, doświadczenia i ambicji zawodowych.

Matej Matejka

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

8.30 poranna rozgrzewka, joga lub bieg
9.30 śniadanie
10.30 sesja warsztatowa
14.00 obiad i odpoczynek
17.00 sesja pracy
20.30 kolacja
21.30 kontemplacja, masaż

Przyjazd 8 lipca, po którym odbędą się popołudniowe aktywności. Wyjazd 17 lipca.

1500 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki do 30 marca)
1900 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki między 31 marca a 30 maja)
2200 PLN (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki po 30 maja)

Zapisy do 4 lipca za pomocą formularza. Prosimy również o nadesłanie swojego życiorysu na adres studiomatejka.workshop@gmail.com

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 300 PLN.

Gwarantowany transport z centrum Wrocławia do Brzezinki i z powrotem. W koszt warsztatów wliczone jest również wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, ciepłe oraz zimne napoje).

Oferujemy zniżkę w wysokości 10% od całkowitej opłaty dla osób biorących udział w poprzednich edycjach, jak również specjalne warunki dla osób z Ukrainy.

Zapewniamy również zniżki na stypendia dla studentów/artystów/osób, które wykazują potrzebę wsparcia finansowego, zwłaszcza dla tych pochodzących z krajów, w których waluta jest znacząco słabsza od euro.

Więcej informacji po adresem: agnieszka.brave@gmail.com lub workshops@studiomatejka.com

Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

Leśna baza sprzyja zatopieniu się w ciszy wśród otaczającej natury – lasów, jezior, leśnych strumyków, w oddaleniu od miejskiego hałasu. Cisza stwarza możliwość przyjrzenia się sobie i usłyszenia siebie, bycia tu i teraz.

Galeria zdjęć