Stacja Świadek

Spektakl Teatru Brama

pon. 8/11/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Bilety: 20/30 PLN
Spektakl dla widzów od 12 r.ż.
Czas trwania: ok. 60 min

Stacja Świadek
Fot. Karol Budrewicz

„Stacja Świadek” to spektakl oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność miasta przed drugą wojną światową i po niej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną zostali zmuszeni do migracji ze swoich poprzednich miejsc zamieszkania. „Stacja Świadek” to próba odnalezienia pomostów między dwiema społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by odnaleźć bezpieczne miejsce do życia.

W spektaklu przedstawimy zarówno prawdziwe historie ludzi, którzy po wojnie musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jak i współczesne wyzwania małej społeczności goleniowskiej. Poruszymy też zagadnienia związane z poszukiwaniem mitu nowego miejsca, próbą odnalezienia własnej i wspólnej tożsamości oraz budowania tradycji małej ojczyzny.

Ważnym elementem „Stacji Świadek” jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama – melodie grane po wojnie przez Orkiestrę Bolechowską. W maju 2020 odnaleziono nuty zapomnianego zespołu, a Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny repertuar.

Daniel Jacewicz to reżyser teatralny, aktor, animator kultury, instruktor teatralny. W 1996 roku założył w Goleniowie Teatr Brama, który prowadzi do dziś. Zespół łączy działalność artystyczną, edukacyjną oraz kulturotwórczą. Jacewicz jest pomysłodawcą ogólnopolskich i międzynarodowych działań i projektów teatralnych. Autor kilkudziesięciu premier teatralnych m.in.: „Zabawa” (2000), „Gaz” (2003), „My” (2007) „Uczucie w dźwięku (2009), „Ghost Dance” (2017), „Positivo” (2019).  Współtwórca działań artystycznych realizowanych wspólnie m.in. z Teatrem Chorea, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, Teatrem Stajnia Pegaza z Sopotu. Inicjator wielokierunkowych sieci współpracy między twórcami i ośrodkami sztuki zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim (m.in. Ogólnopolska OFFensywa Teatralna, Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna) oraz międzynarodowym (projekty realizowane m.in. z Teatrem Stella Polaris z Norwegii, ośrodkami w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, na Ukrainie, w Peru, w Stanach Zjednoczonych, Odin Teatret z Danii). Pomysłodawca Akademii Teatru Alternatywnego.

Teatr Brama założył w 1996 roku Daniel Jacewicz. Siedziba teatru znajduje się w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Początkowo Teatr Brama działał jako koło teatralne, później jako teatr przy domu kultury. W 2005 roku powołane zostało Stowarzyszenie Edukacyjno-Społeczno-Kulturalne Teatr Brama. Jako stowarzyszenie Teatr Brama w ramach projektu „Wolontariat Europejski” od 2011 roku gości regularnie zagranicznych artystów, którzy wchodzą w skład artystyczny i organizacyjny zespołu. W 2011 roku władze Goleniowa przekazały na potrzeby Stowarzyszenia budynek goleniowskiego amfiteatru, który stał się siedzibą zespołu. Teatr Brama posiada również rezydencję letnią we wsi Strzelewo.

Działania artystyczne Teatru Brama opierają się głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość. Brama ma za sobą ok. sześćset występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Norwegii, Łotwy, USA, Grecji, Hiszpanii, Ukrainy oraz Peru. Jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in: Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008), Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich w Teatrze STU w Krakowie (2001 i 2002), Barbórkowych Spotkaniach Teatralnych w Dąbrowie Górniczej, Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. W 2009 roku Brama zajęła II miejsce w konkursie Dolina Kreatywna, organizowanym przez Telewizję Polską. Brama gościła również m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, Kontrapunkcie w Szczecinie, Zero Budget Festival we Wrocławiu, Malcie w Poznaniu, Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie i Gardzienicach, Reminiscencjach w Krakowie, podczas Spotkań Młodego Teatru OKNO w Szczecinie oraz festiwalu Yuyaykunaypac Arte y Memoria w Villa el Salvador w Peru. Teatr Brama prezentował także swoje spektakle w Teatrze Ósmego Dnia, Studium Teatralnym, Instytucie Grotowskiego, Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Scenie Off de Bicz czy Teatrze Kana.

Więcej informacji: www.teatrbrama.org

Reżyseria i dramaturgia: Daniel Jacewicz
Współdramaturgia: Marcin Kęszycki, Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Thomas Avenhaus
Scenografia: Kinga Dalska
Obsada: Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Wojciech Rosiński, Patryk Bednarski, Evanthi Athanasiadi
Muzyka: Kapela Teatru Brama w składzie: Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Aleksander Sielicki, Kamil Więzowski
Premiera: 2 listopada 2021
Czas trwania: ok. 60 minut

Spektakl zrealizowano w ramach programu OFF Polska, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

pon. 8/11/2021

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć

Stacja Świadek Stacja Świadek Stacja Świadek
Stacja Świadek Stacja Świadek