Stacja Świadek

Spektakl Teatru Brama

pon. 8/11/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Spektakl dla widzów od 12 r.ż.
Czas trwania: ok. 60 min

Stacja Świadek
Fot. Karol Budrewicz

„Stacja Świadek” to spektakl oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność miasta przed drugą wojną światową i po niej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną zostali zmuszeni do migracji ze swoich poprzednich miejsc zamieszkania. „Stacja Świadek” to próba odnalezienia pomostów między dwiema społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by odnaleźć bezpieczne miejsce do życia.

W spektaklu przedstawimy zarówno prawdziwe historie ludzi, którzy po wojnie musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jak i współczesne wyzwania małej społeczności goleniowskiej. Poruszymy też zagadnienia związane z poszukiwaniem mitu nowego miejsca, próbą odnalezienia własnej i wspólnej tożsamości oraz budowania tradycji małej ojczyzny.

Ważnym elementem „Stacji Świadek” jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama – melodie grane po wojnie przez Orkiestrę Bolechowską. W maju 2020 odnaleziono nuty zapomnianego zespołu, a Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny repertuar.

Daniel Jacewicz to reżyser teatralny, aktor, animator kultury, instruktor teatralny. W 1996 roku założył w Goleniowie Teatr Brama, który prowadzi do dziś. Zespół łączy działalność artystyczną, edukacyjną oraz kulturotwórczą. Jacewicz jest pomysłodawcą ogólnopolskich i międzynarodowych działań i projektów teatralnych. Autor kilkudziesięciu premier teatralnych m.in.: „Zabawa” (2000), „Gaz” (2003), „My” (2007) „Uczucie w dźwięku (2009), „Ghost Dance” (2017), „Positivo” (2019).  Współtwórca działań artystycznych realizowanych wspólnie m.in. z Teatrem Chorea, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, Teatrem Stajnia Pegaza z Sopotu. Inicjator wielokierunkowych sieci współpracy między twórcami i ośrodkami sztuki zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim (m.in. Ogólnopolska OFFensywa Teatralna, Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna) oraz międzynarodowym (projekty realizowane m.in. z Teatrem Stella Polaris z Norwegii, ośrodkami w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, na Ukrainie, w Peru, w Stanach Zjednoczonych, Odin Teatret z Danii). Pomysłodawca Akademii Teatru Alternatywnego.

Teatr Brama założył w 1996 roku w Goleniowie Daniel Jacewicz. Nazwa teatru wzięła się od jego pierwszej siedziby – Bramy Wolińskiej. Dziś Brama jest znanym w Polsce i na świecie niezależnym teatrem alternatywnym, tworzącym w Goleniowie tętniące życiem środowisko kulturalne. Można się o tym przekonać w trakcie odbywających się co roku festiwali: Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT czy Festiwalu Teatralnego ŁAKNIENIA. Motywację Bramy do działań pod kątem zarówno artystycznym, jak i kulturotwórczym stanowi chęć zrewolucjonizowania relacji między artystą na scenie a widzem. Spektakl jest okazją do spotkania, a także stwarza płaszczyznę do dialogu. Jako stowarzyszenie edukacyjno-społeczno-kulturalne, Brama wykorzystuje formalne i nieformalne metody edukacji, stwarzając społeczności lokalnej możliwość podniesienia jakości życia, a tym samym tworząc bogatą ofertę kulturalną w Goleniowie.
teatrbrama.org

Reżyseria i dramaturgia: Daniel Jacewicz
Współdramaturgia: Marcin Kęszycki, Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Thomas Avenhaus
Scenografia: Kinga Dalska
Obsada: Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Wojciech Rosiński, Patryk Bednarski, Evanthi Athanasiadi
Muzyka: Kapela Teatru Brama w składzie: Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Aleksander Sielicki, Kamil Więzowski
Premiera: 2 listopada 2021
Czas trwania: ok. 60 minut

Spektakl zrealizowano w ramach programu OFF Polska, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Galeria zdjęć

Stacja Świadek Stacja Świadek Stacja Świadek
Stacja Świadek Stacja Świadek