Aktualnie jesteś: InlanDimensions International Arts Festival 2022

Stacja wodna

Spektakl Kolektywu Teatralnego SEAMI i Art Management Center Fukuoka
Pokaz w ramach 3. edycji InlanDimensions International Arts Festival (2022)

czw.–pt. 6–7.10.2022, 19:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Bilety: 44/55 PLN
Spektakl bez słów

7 października po spektaklu odbędzie się rozmowa z reżyserem Kim Seilem, którą poprowadzą: prof. Tokimasa Sekiguchi, Ambasador InlanDimensions International Arts Festival (2022); Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie; oraz Nikodem Karolak, Dyrektor InlanDimensions International Arts Festival.

Stacja wodna
Fot. © Arts Management Center Fukuoka

„Stację wodną” w reżyserii Ōty Shōgo po raz pierwszy zaprezentował w 1981 roku Tenkei Gekijō (Teatr Przemian). Był to pierwszy spektakl bez użycia słów. Premiera zagraniczna spektaklu miała miejsce w 1983 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie, podczas drugiej wizyty zespołu w Polsce w ramach III Międzynarodowych Spotkań Teatralnych. „Stacja wodna” jest jednym z najczęściej wznawianych spektakli w Japonii. Adaptacja sceniczna koreańskiego reżysera Kim Seila uchodzi za jedną z najwierniejszych pierwotnym wskazówkom reżyserskim, a jej tegoroczne pokazy w Polsce są rozwinięciem hasła pierwszej edycji InlanDimensions International Arts Festival – restauracji przedstawień (misemono no fukken).

Pompa wodna, piętrzące się stosy zużytych i niepotrzebnych przedmiotów życia codziennego, woda lejąca się nieprzerwanym strumieniem z uszkodzonego kranu, niepokój, samotność, ból i śmierć pojawiających się znikąd ludzi, niczym cienie zaginionych przodków to tylko niektóre z obrazów „Stacji wodnej”. Mimo eliminacji słowa mówionego ze sceny wydobywa się przeszywający krzyk egzystencjalny. Spektakl działa na widza nie poprzez język per se, a za pomocą sfery dźwięków i doznań zmysłowych.

Więcej informacji o 3. edycji InlanDimensions International Arts Festival (2022): inlandimensions.com

Ōta Shōgo (1993–2007) urodzony w Chinach japoński reżyser, dramatopisarz, teoretyk teatru, związany z ruchem teatralnym post-shingeki; pod koniec lat 70. ogłosił własną koncepcję teatru milczenia (moku–geki), którego istotą jest eksponowanie zmienności ludzkiego ciała w miarę upływu czasu. Autor spektakli prezentowanych w Polsce: „Legenda o Komachi”, „Stacja wodna” i „Pusta parcela”. Ōta był jednym z popularyzatorów polskiego teatru w Japonii. W 1994 roku brał udział w dyskusji panelowej na temat twórczości Tadeusza Kantora wspólnie z Kudō Yukio. W 1997 roku Ōta przyjechał po raz ostatni do Polski ze spektaklem „Pusta parcela”, w którym grała słynna aktorka Kishida Kyōko, znana m.in. z tytułowej roli w filmie Teshigahary Hiroshiego „Kobieta z wydm”.

Kolektyw Teatralny SEAMI utworzył Kim Seil, reżyser i aktor pochodzący z Busanu w Korei Południowej. SEAMI dąży do zgłębiania estetyki współczesnego teatru Korei i Japonii poprzez implementowanie metod wschodniego treningu aktorskiego. Za cel stawia nie tylko produkcję spektakli, ale również budowanie silnych sieci powiązań w dziedzinie teatru między Japonią i Koreą.

Fot. Archiwum prywatneKim Seil jest założycielem Kolektywu Teatralnego SEAMI, urodzony w Busanie w Korei Południowej. W trakcie studiów w dziedzinie sztuk teatralnych na Uniwersytecie Kyungsung brał udział w tworzeniu Dongnyeuk Busan Theatre Factory w 1998 roku. Do Japonii przyjechał na staż jako zagraniczny artysta. Rozpoczął pracę przy kilku projektach teatralnych w Tokio. Występował również w kilku serialach telewizyjnych produkcji NHK, państwowego nadawcy w Japonii. Działa jako reżyser i aktor, rozwijając współpracę między Koreą a Japonią. Do jego najważniejszych spektakli należą: „Jesienny deszcz”, „Pani Aoi”, „Kantan” i „Stacja wodna”.

Scenariusz: Ōta Shōgo
Reżyseria: Kim Seil
Producent: Nitano Asami
Kierownik sceny: Hwang Kyeong
Światło: Cho Se hyun
Dźwięk: Itoyama Kazunori
Efekty specjalne: Nishihara Nao
Występują: Fukuchi Ryo, Hamayoshi Seitarō, Hirana Yuika, Jinnai Koshirō, Marubauashi Kotarō, Matsunaga Mayumi, Miyaki Hideaki, Ōe Ayano, Sakasegawa Mayo, Shintō Hiroyuki, Takenouchi Mana, Tomita Ayako, Tozawa Shinji, Tsubouchi Yōko, Yamamoto Yuki , Yamashita Akira, Yoshida Chie
Czas trwania: 150 min

czw. 6.10.2022, 19.00

pt. 7.10.2022, 19.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Pokazy spektaklu „Stacja wodna” są sponsorowane przez SEAMI i Art Management Center Fukuoka

12 s

 

Galeria zdjęć