Aktualnie jesteś: Warsztaty / BodyConstitution

Studio Dwóch Ścieżek

Trening prowadzony przez Jakuba Gontarskiego

2–3/04/2016 {sobota–niedziela} 17:00–19:00
Sala Teatru Laboratorium
Trening jednodniowy
Warsztaty w języku angielskim

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc

Studio Dwóch Ścieżek
Fot. Karol jarek

Poprzez ruch i działania fizyczne wypracowane w Studiu Dwóch Ścieżek wspólnie wejdziemy w proces znaczenia tradycji i etyki sztuk walk, symboliki ciała, relacji i nie-relacji, balansu i nie-balansu, równowagi w stanie nierównowagi oraz w relatywnym pojęciu rytmu i tempa. Tematem przewodnim stanie się ekspresja ciała, a poprzez improwizacje uczestnicy wejdą w proces uwalniania potencjału, jaki tkwi w tej ekspresji. Dzięki różnorodnym kierunkom treningu fizycznego skupimy się na przygotowaniu i wzmocnieniu ciała oraz odkrywaniu specyficznego kontaktu i partnerstwa – zarówno kontaktu polegającego na zaufaniu i współpracy, jak i braku zaufania i chęci przejęcia kontroli – przez wprowadzenie w błąd bądź wykorzystanie dekoncentracji. Będziemy też pracować z ćwiczeniami rozwijającymi zaufanie, czujność, dynamikę, elastyczność, poczucie dystansu i przestrzeni oraz umiejętność słuchania ciałem, które w swojej anatomii zawsze przyjmuje specyficzny rodzaj konstytucji.
Jakub Gontarski

Jakub_Gontarski_fot_Maciej_ZakrzewskiJakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych „13”. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener indywidualny i trener ruchu pod kierunkiem Steve’a Maxwella (USA). Certyfikowany instruktor programów oddychania Oxygen Advantage i Buteyko Clinic International we współpracy z mistrzami Patrickiem McKeownem (Irlandia) i Peterem Lakatosem (Węgry). Od dziewięciu lat uprawia japońskie judo w Klubach Sportowych Gwardia Wrocław i AZS-AWF Wrocław, a od dziesięciu lat trenuje brazylijską sztukę walki capoeira (w Brazylii i wielu krajach europejskich). Trenuje też boks, brazylijskie jiu-jitsu, pływa, biega i wspina się. Kształcił się u wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy z zakresu tańca współczesnego, improwizacji kontaktowej i partnerstwa. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach projektów badawczych BodyConstitution i Actor’s Atelier. Twórca warsztatów ruchowych „Bojowy partnering” i „Struna ciała”. Prowadzi warsztaty w Polsce i wielu krajach Europy oraz w Brazylii. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych MOMENTUM. Współorganizuje Wrocławski Festiwal Ruchu „Cyrkulacje”. Współpracuje z Fundacją Krzyżową i wieloma organizacjami społecznymi.
jakubgontarski.com

Studio Dwóch Ścieżek, w oparciu o doświadczenia liderów Studia w zakresie sztuk walki, Przemysława Błaszczaka (aikido) i Jakuba Gontarskiego (capoeira), podjęło poszukiwania treningu, w którym najważniejsze są idee konfrontacji i pogłębionego rozumienia funkcji treningu w pracy studyjnej. Pierwszy etap pracy skoncentrowany był na „dwóch ścieżkach” – dwóch odmiennych tradycjach ruchowych, japońskiej i brazylijskiej, oraz stanowił próbę znalezienia obszaru wspólnego, z którego czerpać mógłby performer czy ogólniej „człowiek praktykujący”. Sięgnięcie do źródłowych technik miało stać się impulsem do budowania szerokiej kompetencji ruchowej i poszerzania spektrum zdolności psychofizycznych. Zarówno pogłębione badanie zależności pomiędzy aikido a capoeirą, w tym proponowanych przez liderów modeli treningu, jak i inspiracje z poszukiwań pozostałych członków Studia (Karolina Brzęk, Agnieszka Rybak, Tomáš Wortner) otworzyło nowy etap pracy. Istotne stało się skupienie na jednej wybranej ścieżce, by umożliwić lepszą komunikację z daną tradycją oraz jej bardziej klarowną transmisję do działań performatywnych. Obecnie wokół dwóch głównych, realizowanych niezależnie ścieżek koncentrują się mniejsze formy poszukiwań podejmowanych przez członków Studia.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 28 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.