Święto wiosny

Spektakl taneczno-ruchowy Teatru A Part

wt. 7.12.2021, 19.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Bilety: 20/30 PLN
Czas trwania: 55 min
Spektakl dla widzów od 18 r.ż. Zawiera sceny nagości.

Święto wiosny
Fot. Studio HOM

W starożytnym Rzymie w okresach niebezpieczeństwa lub niedostatku poświęcano u progu wiosny bogom, aby ich przejednać, ludzkie płody (ver sacrum).
Echem przebłagalnych ofiar z ludzi (kobiet) u starożytnych Słowian jest „topienie Marzanny” – niegdyś część pogańskiego Jarego Święta. Unicestwiano w ten sposób symbolizującego zimę i śmierć kobiecego demona.
Słynny balet Diagilewa i Strawińskiego „Święto wiosny”, którego paryska premiera w 1913 roku, uznawana jest przez wielu za początek ery Sztuki Nowej, odwołuje się wprost do słowiańskich obrzędów ofiarnych. Społeczność w orgiastycznym szale poświęca młodą kobietę na ołtarzu zmiany: odradzającej się po zimowej „śmierci” przyrody.
Związek figury „kozła ofiarnego” i wiosny stanowi kamień węgielny kultury naiwnej oraz niemal wszystkich religii i mitów, w tym religii chrześcijańskiej.
„Święto wiosny” Teatru A Part ma wymiar jak najbardziej doczesny, fizyczny, cielesny i ludzki. Przedstawienie łączy wątki osobiste, które stały u podstawy pracy nad spektaklem, z odniesieniami i motywami o charakterze uniwersalnym. To spektakl o przezwyciężaniu smutku po utracie, po utratach, o momentach przesilenia i przejścia, o złości, o procesie odradzania się i nabierania siły. O cyklu natury i naturze cyklu, którego każda z nas, każdy z nas jest lub będzie częścią. O zimach i wiosnach, których przeżywamy w życiu najwyżej kilkadziesiąt, a które są najoczywistszą metaforą ludzkiego losu.

Teatr A Part jest teatrem autorskim reżysera Marcina Hericha, założonym w 2004 roku w Katowicach. A Part to niezależny projekt artystyczny i skupiona wokół Hericha grupa teatralna, realizująca autorskie przedstawienia sceniczne, działania site-specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part jest teatrem ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. Jego spektakle, prezentowane na scenach gościnnych, w przestrzeniach plenerowych i nieteatralnych, w kraju i za granicą, zostały pokazane dotąd w dwudziestu ośmiu krajach na pięciu kontynentach.
Miejscem codziennej pracy twórczej zespołu jest od 2013 roku Scena/Atelier.
Teatr A Part jest producentem i organizatorem odbywającego się od 1994 roku w Katowicach cyklicznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part (wcześniej: Międzynarodowy Festiwal Teatrów A Part). Do końca 2021 roku odbyło się 27 edycji festiwalu. Od 2016 roku Teatr prowadzi roczne Studio Aktorskie Teatru A Part. Dotąd odbyły się dwie edycje kursu. W 2018 roku Teatr otrzymał Złotą Maskę, nagrodę przyznawaną przez dziennikarzy województwa śląskiego za całokształt osiągnięć artystycznych.

apart.art.pl

Reżyseria: Marcin Herich
Występuje: Marlena Niestrój
Ruch sceniczny i choreografia: Marcin Herich i Marlena Niestrój
Premiera: 17 lutego 2019, Scena/Atelier Teatru A Part w Katowicach
Czas trwania: 55 min
Muzyka: fragmenty utworów następujących wykonawców: Jean-Michel Blais, Gavin Bryars, Group 180, David Lang, Alexandre Lansqui, Daniel Lentz, Merzbow, Phill Niblock, Arvo Pärt, Jochen Vogel

Spektakl dla widzów od 18 roku życia. Zawiera sceny nagości.

7.12.2021, 19:00

 

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć