Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne

Szpieg z Krainy Głuchych

Finałowe czytanie Edyty Kozub w ramach II Konkursu na Dokumentalne Czytanie Performatywne
W ramach III edycji Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

Osoby niepełnosprawne Tłumacz polskiego języka migowego PJM

niedz. 23.06.2024
BLOK 1, 13.45–16.30, czytanie nr 1
Centrum Sztuk Performatywnych Instytut Grotowskiego
Czas trwania: 30 minut

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Rzeka grzmi i szumi, ale w głębi jest głucha. Formują ją wartkie strumienie myśli o dyskryminacji, niepełnosprawności, tożsamości psychoseksualnej – wszystkie spotykają się w jednym pytaniu: czy Głuchy w Polsce może się czuć u siebie, czy zawsze będzie jak szpieg we własnym kraju? 

Czytanie performatywne „Szpieg z Krainy Głuchych” to rapowana dokumentalna historia Marka Śmietany – głuchego blogera, lektora języka migowego, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego i działacza społecznego –  w jego tłumaczeniu na Polski Język Migowy i w interpretacji techniką inspirowaną Visual Vernacular w wykonaniu głuchej performerki Edyty Kozub. 

Czytanie będzie tłumaczone na polski język foniczny w wykonaniu słyszącego performera i choreografa Łukasza Wójcickiego.

fot. archiwum własneEdyta Kozub jest pasjonatką i lektorką języka migowego. Od wielu lat angażuje się w szerzenie wiedzy na temat Kultury Głuchych. Od 6 lat jest stałą polską artystką Visual Vernacular. Występowała na scenie nie tylko w Polsce, a także za granicą.
edytakozub.pl

fot. archiwum własneMarek Ł. Śmietana urodził się w Legnicy 25 stycznia 1983 roku. Jest nauczycielem  akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, lektorem Polskiego Języka Migowego (PJM) oraz tłumaczem podręczników szkolnych i lektur na PJM. Zagrał rolę sąsiada w serialu „Na Wspólnej” (odc. 3493) oraz rolę taty Zosi w etiudzie szkolnej „Dzieci i ryby” (2022) w reżyserii Gracjana Piechula. Ponadto był trenerem PJM dwóch aktorów występujących w  filmie fabularnym pt. „Cały ten seks” (2023) w reżyserii Tomasza Mandesa.

 fot. Rafał SkwarekŁukasz Wójcicki jest niezależnym performerem, tancerzem, choreografem, artywistą i badaczem. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu „Choreografii Eksperymentalnej” Centrum w Ruchu i IC School For A New Dance Development Akademii Teatru i Tańca Amsterdam University of the Arts. W latach 2008–2018 był performerem i tancerzem w zespole teatru Komuna Warszawa, a w latach 2013–2016 – performerem i asystentem reżyserki Marty Górnickiej w Chórze Kobiet. Od 2016 roku jest związany z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer, choreograf i edukator.

niedz. 23.06.2024
BLOK 1, 13.45–16.30