Wykład Sidey’a Myoo w ramach Laboratorium percepcji, cyklu warsztatów i wykładów mistrzowskich Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań
sob. 16.03.2024, 16.00
Czytelnia im. Ludwika Flaszena Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
W prezentacji uwzględnię sztukę sensoryczną, przez którą rozumiem rodzaj sztuki, jaka może dominować estetycznie nad doświadczeniem odbiorcy, zachowując jednocześnie swoją autonomię. Jest to głównie widoczne w sztuce współczesnej, która wykorzystuje technologię do wzbogacania lub poszerzania ludzkich doświadczeń, głównie zmysłowych. Podkreślam zmienną naturę oddziaływania sensorycznego w sztuce, sięgając od czasów starożytnej tragedii greckiej i katharsis, akcentując współczesną sztukę, która wpływa na psychomotoryczne aspekty odbiorcy, przekonując lub oddziałując w sposób haptyczny. Przytoczę przykłady dzieł sztuki i kreatywnych jednostek, takich jak Paul Sermon, Yoriko Mizushiri, Nonny de la Peña, Ribas Moon czy Neil Harbisson.
Sidey Myoo
Sidey Myoo jest pseudonimem naukowym, pochodzącym od imienia sieciowego, które przyjął prof. dr hab. Michał Ostrowicki w 2007 roku w wirtualnym świecie Second Life. Sidey Myoo jest filozofem, pracuje w Pracowni Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Zakładzie Teorii Sztuki Mediów Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się estetyką, traktowaną jako teoria sztuki, głównie w odniesieniu do sztuki współczesnej, w tym do sztuki nowych mediów. Od 2003 roku zajmuje się filozofią sieci badając takie zjawiska jak immersja, interaktywność, teleobecność, telematyczność, hybrydyzacja, tożsamość lub sztuczna inteligencja. W 2006 roku posłużył się pojęciem elektroniczne realis (później wirtualne realis), które stało się podstawą ontoelektroniki, czyli ontologii skupionej na analizie rzeczywistości wirtualnej, traktowanej jako alternatywna sfera bytu w stosunku do świata fizycznego. Sidey Myoo jest autorem artykułów, monografii i prac redagowanych z zakresu filozofii i sztuki. Brał udział w krajowych i międzynarodowych wydarzeniach naukowych. W 2007 roku założył Academia Electronica (www.academia-electronica.net) – niezinstytucjonalizowaną część Uniwersytetu Jagiellońskiego działającą w wirtualnym świecie Second Life (od 2008), także w AltspaceVR (2021-22) oraz w Spatial (od 2022), gdzie prowadzone są oficjalne, akademickie kursy, wygłaszane są wykłady gościnne przez prelegentki i prelegentów z różnych ośrodków naukowych, w tym także zagranicznych i gdzie organizowane są konferencje.
16.03.2024, 16.00