Aktualnie jesteś: Konferencja praktyczna / Więcej niż teatr

Tam, gdzie ruch jest językiem

Warsztaty prowadzone przez Zoję Mikotovą,
w asyście: Markéty Kunáškovej, Veroniki Mikulovej, Věry Lištvanovej, Jolany Chalupovej

19–20/05/2016 {czwartek–piątek} 10:00–14:00
Studio Na Grobli, Sala Studyjna
W języku czeskim z tłumaczeniem na język polski

Wstęp wolny, wymagane zapisy

Słowo „język” oznacza tu „język migowy”, „język głuchych”, realizujący się w czasie i przestrzeni, posiadający swoiste piękno i magię. To taniec rąk, w którym udział bierze całe ciało, a mówiący wykonuje często gesty mimetyczne.

Zajęcia stanowią wprowadzenie do podstaw języka migowego. Praca skupi się na alfabecie palcowym i poszczególnych znakach – ich wyglądzie i rytmie.

W ramach warsztatów odbędzie się pokaz poezji i piosenek migowych, a także prezentacja projektu „Book Performance”, skierowanego do dzieci.

Zoja Mikotová, fot. Viktor KronbauerProf. Zoja Mikotová – artystka, reżyserka, choreografka i pedagożka. Pracowała jako reżyserka, choreografka i twórczyni pantomimy w teatrach w Czechach, a także na Węgrzech, w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, USA i Japonii. Założyła Katedrę Dramatu Edukacyjnego dla Osób Głuchych na Wydziale Teatralnym Akademii Muzycznej i Teatralnej (DIFA JAMU), gdzie od 1992 roku prowadzi Studio Dramatu Edukacyjnego dla Osób Głuchych. Rozgłos przyniosły jej sukcesy Teatru Osób Głuchych (spektakle Caprichos, Genesis, Odyseja, Krzątanina, Baśnie i sny) oraz jej studentów i absolwentów na festiwalach w Czechach i za granicą. Laureatka Czeskiej Dorocznej Nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatru dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, Medalu za Osiągnięcia w Dziedzinie Sztuki i Pedagogiki, przyznawanego przez Ministerstwo Edukacji Republiki Czeskiej oraz Złotego Medalu JAMU.

Marketa, foto.archiwum prywatneMarkéta Kunášková – absolwentka studiów licencjackich na kierunku pedagogika specjalna – dramatoterapia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Od września 2015 roku studentka studiów magisterskich na Wydziale Teatralnym Akademii Muzycznej i Teatralnej (DIFA JAMU) w Brnie na kierunku edukacja teatralna osób niesłyszących (VDN). W trakcie studiów współpracowała przy organizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem słuchu, dla uczniów upośledzonych umysłowo oraz dla dzieci z autyzmem. Obecnie w ramach studiów uczestniczy w przygotowaniu spektaklu dla dzieci (bajka O Budulínku) oraz realizuje projekt skierowany do upośledzonych słuchowo uczniów klas drugich szkoły podstawowej, w którym wykorzystuje elementy dramatoterapii na zajęciach z edukacji teatralnej. Dzięki występom z grupą Hands Dance zdobyła doświadczenie w zakresie tłumaczenia muzyki na język migowy.

Veronika. foto archiwum prywatneVeronika Mikulová – absolwentka studiów licencjackich na kierunku edukacja teatralna osób niesłyszących (VDN) na Wydziale Teatralnym Akademii Muzycznej i Teatralnej (DIFA JAMU) w Brnie. Obecnie jest studentką studiów magisterskich na tym samym kierunku. Podczas studiów zrealizowała solowy projekt „Prezentacja książki Kot w butach”, a także występowała w wielu inscenizacjach przygotowywanych w atelier VDN, które przedstawiane były w Republice Czeskiej i poza jej granicami. Posiada certyfikat ukończenia kursu International Sign and the Interpreting for Deaf Interpreters. Aktywnie współpracuje z grupą Hands Dance oraz interpretuje piosenki w języku migowym. W inscenizacji integracyjnej One Flew Over the Cuckoo’s Nest wyraziście zinterpretowała w języku migowym rolę siostry przełożonej. Czynnie uczestniczy w różnych programach socjalnych. Pracuje z dziećmi i młodzieżą. W swojej działalności chętnie wykorzystuje akrobatykę, żonglerkę oraz język migowy.

Vera foto.archiwum prywatneVěra Lištvanová – absolwentka studiów licencjackich na kierunku edukacja teatralna osób niesłyszących (VDN) na Wydziale Teatralnym Akademii Muzycznej i Teatralnej (DIFA JAMU) w Brnie. Obecnie studentka studiów magisterskich na tym samym kierunku. Autorka solowego projektu dla dzieci niesłyszących i słyszących „Prezentacja książki O Koblížku”, który przedstawiała zarówno w Republice Czeskiej, jak i poza jej granicami (Słowenia, Austria, Niemcy). Z innymi projektami teatralnymi występowała na Węgrzech, we Francji i w Finlandii. Zajmuje się łączeniem akrobatyki (acroyoga) i teatru, a także przekładem piosenek na język migowy. Pracowała w programie socjalnym w zakresie wczesnej interwencji.

Jolana Chalupová.foto.archiwumprywatneJolana Chalupová – absolwentka Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Masaryka w Brnie oraz absolwentka studiów magisterskich na kierunku edukacja teatralna osób niesłyszących (VDN) na Wydziale Teatralnym Akademii Muzycznej i Teatralnej (DIFA JAMU) w Brnie. Pracuje jako pedagożka w szkole podstawowej o profilu artystycznym, a także jako animatorka wystaw artystycznych. Współpracuje również z klasą teatralną, aktywnie pracuje z dziećmi, młodzieżą i z dorosłymi. Jest performerką, która oprócz ruchu wykorzystuje również wizualność wszelkich scenicznych środków wyrazu. W trakcie studiów stworzyła eksperymentalny performans dla dzieci. W inscenizacji grupowej realizowanej w atelier VDN za pomocą precyzyjnie dopasowanych dźwięków interpretowała język migowy, którym posługiwały się pozostałe aktorki.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać w dniach 13–21 kwietnia 2016 roku do Magdaleny Lange na adres m.lange@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Konferencja praktyczna Więcej niż teatr” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Odpowiedzi prześlemy do 25 kwietnia 2016. Liczba miejsc ograniczona.