Aktualnie jesteś: Warsztaty

Taniec podobieństw. Historie w nas

Warsztaty prowadzone przez Mateja Matejkę

niedz.–pon. 16–24.07.2023

Instytut Grotowskiego, Brzezinka

W językach polskim i angielskim

Taniec podobieństw. Historie w nas
Fot. Karol Jarek

„Taniec podobieństw” to warsztat performatywny oparty na ruchu i praktykach teatralnych, w którym eksplorujemy nasze rodzinne historie.

Czy nasze ciała przechowują wspomnienia i doświadczenia przekazywane przez pokolenia sprzed nas? Czy w pełni zdajemy sobie sprawę z wpływu naszych przodków na nasze ruchy, lęki, radości i przyjemności? Gdzie kończy się moja indywidualność, a zaczyna wpływ rodzinnych historii?

W sposób bezpieczny zgłębimy te pytania, eksplorując związki między naszymi ciałami, opowieściami i przeszłością za pomocą narzędzi performatywnych, praktyk ruchowych, improwizacji, pisania kreatywnego oraz innych twórczych praktyk, w otoczeniu natury. Będziemy otwierać ciało na nowe wrażenia, odkrywać kształty i możliwości, pobudzać wyobraźnię. Zajęcia rozwiną i pogłębią umiejętność wyrażania siebie, zreintegrują ciało z umysłem, uwolnią napięcia mięśniowe i ograniczenia wynikające z krytycznej samooceny. W rezultacie powstaną półfikcyjne i eksperymentalne instalacje lub prezentacje performatywne.

Podczas warsztatu będziemy korzystać z ćwiczeń i narzędzi z przestrzeni tańca, kontaktu, improwizacji, sztuk walki, jogi i tradycyjnych technik masażu, a przede wszystkim z praktyk wypracowanych przez lata poszukiwań i eksploracji przestrzeni integracji ciała oraz twórczej ekspresji aktora podczas wieloletnich badań w Studio Matejka, które funkcjonowało w Instytucie Grotowskiego.

Wyjdziemy poza ujęcia tradycyjne w kierunku praktyki intuicyjnej, performatywnej i rytualistycznej, opartej na improwizacji. Dostęp do tak szerokiego i włączającego spektrum tego, co nasze ciała potrafią robić, może otworzyć nasze umysły na nowe możliwości i sposoby doświadczania świata.

Ten warsztat jest odpowiedni dla osób na różnych poziomach doświadczenia. Bez względu na to, skąd pochodzisz, oferujemy przestrzeń do osobistego rozwoju i artystycznego wyrazu, tworząc kreatywną i refleksyjną przestrzeń dla tych, którzy szukają wyzwania. Należy jednak zrozumieć, że ten proces wymaga rygorystycznych wymagań fizycznych, intensywnej koncentracji i pełnego zaangażowania. Proszę mieć to na uwadze przed dokonaniem rejestracji.

Co zyskujesz w ramach warsztatu:

• praktyczne narzędzia performatywne i ruchowe dla własnej praktyki (dla aktorów, tancerzy, wykonawców),
• doświadczenie autorefleksyjne i terapeutyczne, które pomaga nawiązać ponownie kontakt z samym sobą i innymi poprzez ruch i performans (narzędzia dla terapeutów teatralnych, psychologów, coachów),
• innowacyjne podejście do opowiadania historii poprzez opracowywanie ruchowe (dramaturdzy, reżyserzy, pisarze),
• inspirujące koncepcje dla kreatywnego wyrażania siebie i przywództwa (artystów wizualnych, muzyków, liderów kreatywnych).

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

Harmonogram dnia:

pon.–niedz. 17–23 lipca 2023
8.30 rozgrzewka, joga, bieganie
9.30 śniadanie
10.30 sesja warsztatowa
14.00 obiad, przerwa na obiad, obowiązki domowe
17.00 sesja warsztatowa
18.30 kolacja
21.30 sesja kontemplacyjna, masaż

16 lipca 2023 – zbiórka uczestników we Wrocławiu, popołudniowy zorganizowany transport do Brzezinki
24 lipca 2023 – rano lub po południu zorganizowany wyjazd z Brzezinki

Udział w warsztacie wymaga 100% obecności.

Koszt warsztatu: 

  • 550 euro wniosek i wpłata zaliczki do 30 marca 2023
  • 650 euro wniosek i wpłata zaliczki między 30 marca a 30 maja 2023
  • 700 euro wniosek i wpłata zaliczki po 30 maja 2023

Opłata obejmuje zakwaterowanie w bazie leśnej w Brzezince, zorganizowany transport między Wrocławiem a Brzezinką oraz posiłki przez cały okres trwania sesji pracy (śniadanie, lunch, kolacja, ciepłe napoje, woda pitna). Oferujemy zdrowe jedzenie z opcjami wegetariańskimi i wegańskimi. Nasz kucharz postara się sprostać wymaganiom dietetycznym.

  • 5% zniżki dla powracających studentów
  • oferujemy zniżki na stypendium dla studentów, artystów, osób, które są w niekomfortowej sytuacji finansowej, zwłaszcza z Polski, Ukrainy i krajów, których waluty mają niekorzystny kurs wobec euro. 

Wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz pytania prosimy przesłać do 10 lipca 2023 na adres kamatej@gmail.com.

Po dokonaniu rejestracji przejrzymy twoją aplikację i poinformujemy cię, czy zostałeś zakwalifikowany do udziału w warsztatach. Po akceptacji, prosimy o wpłatę bezzwrotnej zaliczki, która potwierdza rezerwację miejsca. Wysokość zaliczki wynosi 90 euro i nie podlega zwrotowi. 

Liczba miejsc jest ograniczona. 

Galeria zdjęć