Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Kursy wiodące / Teatr dokumentalny
Wykład Wacława Radziwinowicza w ramach OUP
13/04/2018 {piątek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa
Wstęp wolny
Od kilku lat, gdy w mediach państwowych w Rosji ktoś wypowiada nazwisko Putina, zawsze unosi przy tym lekko głowę, a wzrok kieruje gdzieś w niebiańską dal…
Manifestacjom władzy zawsze towarzyszy w dzisiejszej Rosji wyrazista, pełna rozmachu i zaplanowana w najmniejszych szczegółach wielka inscenizacja. Ten grand spectacle opowiada o Rosji mocarnej i wstającej z kolan, by znów przewodzić światu. Równocześnie w piwnicy domu przy Trechprudnym Pereułku w dziesiątkach spektakli artyści Teatru.doc snuli/snują swoją opowieść o innej Rosji, pozwalającej umrzeć z bólu uwięzionemu adwokatowi Magnitskiemu i rozstrzeliwującej swe własne dzieci w szkole w Biesłanie. Właśnie tym dwóm teatrom poświęcony będzie wykład.
Wacław Radziwinowicz mieszka w Olsztynie. Korespondent „Gazety Wyborczej”, zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa podczas wizyty na zajętym przez Rosję Krymie, a następnie wydalony z Rosji w grudniu 2015 roku. Autor wielu książek poświęconych współczesnej Rosji: Gogol w czasach Googla (2013), Soczi – igrzyska Putina (2014), Creme de la Kreml (2016). Każdy z tytułów odniósł sukces wydawniczy. Kraj, o którym pisze Radziwinowicz, jest równocześnie bardzo bliski i niezmiernie egzotyczny; nieco śmieszny i mocno straszny, ale zawsze fascynujący.