Otwarte warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Kopkę i grupę roboczą OUP
20–21/10/2018 {sobota} 10:00–18:00, {niedziela) 10:00–14:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Wstęp wolny, obowiązują zapisy
Na czym polega sztuka naśladowania rzeczywistości? Czy teatr może być dokumentem? Jak stworzyć spektakl oparty na faktach?
W teatrze dokumentalnym reżyser, dramaturg i aktorzy tworzą przedstawienie wokół prawdziwej historii, posługując się jako narzędziem słowem – nagranym lub spisanym podczas wywiadu. Zgodnie ze stwierdzeniem, że „życie tworzy najlepsze scenariusze”, twórcy przedstawień dokumentalnych wykorzystują dosłowność tekstu mówionego, przypadkowe spotkania i rozmowę. Dzięki temu teatr dokumentalny opowiada o sprawach najaktualniejszych i stawia „zwykłego człowieka” w centrum opowieści.
Pierwszym etapem warsztatów będzie zbieranie materiałów – przeprowadzanie wywiadów z mieszkańcami Wrocławia. W drugiej części uczestnicy skupią się na konstrukcji i dramaturgii scenariusza teatralnego i technikach aktorskich w teatrze dokumentalnym. Na podstawie wspólnej pracy i proponowanych tematów spektakli pomysłodawca projektu, Krzysztof Kopka, wybierze ostateczny skład uczestników projektu „Teatr na faktach” (szczegółowe informacje w harmonogramie).
Krzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie Słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu”, „Reź”) i scenarzystą (filmy „80 milionów”, „Fotograf”; seriale „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”). Wraz z „Teatrem na faktach” został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław”. Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).
Grupę roboczą Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań 2017/2018 poświęconego teatrowi dokumentalnemu tworzą zarówno studenci szkół teatralnych, przyszli aktorzy i reżyserzy, jak i teatrolodzy, psycholodzy, fizycy teoretyczni. Są w różnym wieku, mają różne temperamenty i doświadczenia. Łączy ich zainteresowanie teatrem i światem, a precyzyjniej możliwością pokazania prawdziwego świata na scenie. Prawdziwego, czyli „zapisanego dosłownie”, bez oglądania się na teatralne i literackie konwencje.
20 października {sobota}
10:00–13:00 Prezentacja projektu „Teatr na faktach” i zajęcia w terenie
Po zapoznaniu się z założeniami projektu „Teatr na faktach” uczestnicy będą pracować w terenie, czyli zbierać wypowiedzi niezbędne do stworzenia scenariusza spektaklu dokumentalnego. Po sformułowaniu tematów rozmów i pytań uczestnicy w trzyosobowych grupach będą rozmawiali z napotkanymi na mieście osobami. Wierny zapis rozmowy ze szczególnym zwróceniem uwagi na emocje rozmówcy i kontekst rozmowy są podstawą metody verbatim, na której bazują warsztaty. Pod koniec pierwszej części zajęć wszyscy uczestnicy powinni dysponować zapisami rozmów, które posłużą do dalszej pracy nad tekstem.
13:00–14:30 Przerwa obiadowa
14:30–18:00 Praca nad zebranym materiałem
Z pomocą przykładowych tekstów dokumentalnych i literackich uczestnicy będą opracowywać spisany materiał roboczy, zwracając uwagę na dramaturgię tekstu, skróty oraz rolę wszelkich pauz, błędów językowych oraz emocji rozmówców. Bazując na przygotowanych w ten sposób tekstach, prowadzący zaprezentują podstawy pracy z aktorem w teatrze dokumentalnym.
21 października {niedziela)
10:00–14:00 Prezentacja pomysłów, tworzenie zespołów
Trzecia część warsztatów przeznaczona jest na spisanie pomysłów na scenariusze dokumentalne pod kątem dalszych spotkań w ramach „Teatru na faktach”. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie będą mogły zaproponować własne tematy na spektakle i podzielić się na grupy projektowe. Pomysły te będą rozwijane, a najlepsze z nich wybrane do realizacji grudniowego zjazdu, następnie zaprezentowane na przeglądzie teatru dokumentalnego w Instytucie Grotowskiego.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Do 19 października 2018 (do godziny 12:00) prosimy przesłać swoje imię i nazwisko na adres: jtabisz@grotowski-institute.art.pl, z dopiskiem w tytule „Otwarte warsztaty teatru dokumentalnego”. Decyduje kolejność zgłoszeń. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt 608 370 945.
UWAGA: Otwarte warsztaty teatru dokumentalnego (20–21 października) są obowiązkową częścią procesu rekrutacyjnego dla chętnych do wzięcia udziału w projekcie „Teatr na faktach”. Osoby, które wysłały zgłoszenie do „Teatru na faktach” (zapisy do 17 października, I termin naboru), nie muszą zapisywać się na warsztaty.