Wykład performatywny dr. Jakuba Karpoluka | W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji
niedz. 12.05.2024, 15.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 90 minut
W języku polskim, z tłumaczeniem na PJM
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Nō (能 – jap. umiejętność, talent) to jeden z trzech – obok aktorskiego teatru kabuki i lalkowego teatru bunraku – rodzajów japońskiego teatru klasycznego. Udokumentowana historia teatru nō sięga XIV wieku. To teatr poetycki i muzyczny, u którego korzeni legły wcześniejsze formy widowiskowe, chińskie i japońskie, sakralne oraz świeckie (m.in. dengaku, sarugaku, tańce kuse mai). W 2001 roku teatr nō został ogłoszony Niematerialnym Dziedzictwem Kultury Ludzkości UNESCO.
Podczas wykładu słuchaczom zostaną przedstawione pryncypia sztuki aktorskiej nō w odniesieniu do tańców i pieśni w konwencji shimai.
Jakub Karpoluk jest badaczem widowisk oraz kultury wizualnej, japonistą, twórcą teatralnym i kuratorem, autorem tekstów naukowych i krytycznych.
Ukończył studia magisterskie na Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego, a tytuł doktora uzyskał w Instytucie Sztuki PAN, gdzie obecnie wykłada. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki Nowych Mediów oraz na Wydziale Kultury Japonii w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jest stypendystą Japan Foundation oraz IS PAN. Studiował na Uniwersytecie Waseda na Wydziale Filmu i Teatru w Tokio, gdzie uczył się sztuki aktorskiej japońskiego tradycyjnego teatru nō w szkołach kanze, kita oraz shimogakari hōshō. Współpracował m.in. z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Łazienki Królewskie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. Produkował spektakle teatralne, w których także występował, w Polsce, Japonii, Austrii, Francji, Niemczech i Czechach (m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Odeon Theater w Wiedniu i w Maison de la Culture du Japon w Paryżu). Od wielu lat współpracuje z tokijskim Teatrem Tessenkai.
niedz. 12.05.2024, 15.00
Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.