Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne / Dyskusje

Teatr w czasach wojny

Dyskusja z twórcami teatralnymi ze stref konfliktu

sob. 22.06.2024, 19.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny

 

Teatr w czasach wojny
proj. Dorota Bator

W Charkowie wszystkie państwowe teatry zostały zamknięte ze względu na nieustanne naloty, ale teatr wciąż żyje w schronach i innych bezpiecznych miejscach. Tymczasem białoruscy artyści tworzą za granicą sztukę o swoim kraju. Podczas festiwalu mamy niepowtarzalną szansę porozmawiać z artystami ze stref konfliktów, dalej tam mieszkającymi lub migrującymi do Polski. Teatr pomimo nalotów w Ukrainie i ciągłej reżimowej opresji w Białorusi  wciąż działa. Jak sytuacja wojny wpływa na sztukę? Czy zmobilizowani do armii aktorzy wciąż występują na scenach? Co w ogóle daje teatr w kraju ogarniętym wojną albo na uchodźstwie? Zwłaszcza we Wrocławiu, który stał się schronieniem dla tak wielu migrantów z Ukrainy, pytanie to na pewno warto sobie zadać. Od roku w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego działa scena w języku ukraińskim. Ukraińskie zespoły z Charkowa, Kijowa i innych miast opowiadają nam o świecie, o którym zdążyliśmy już dawno zapomnieć.

Prowadzący: Jakub Tabisz

Goście: Olena Babakowa (Olena Babakova), Oksana Czerkaszyna (Oksana Cherkashyna), Alana Ivory, Natalia Lewanawa (Natallia Levanava)

fot. Oleksandr Poliakovsky

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Pogranica”, „Nowi”, „Kwarantanna”, „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz akcji performatywnej „Bohater.dok”. Był dwukrotnie nominowany (w latach 2019 i 2021) do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, został także wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie prowadzi projekt „Teatr na faktach”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Teatru na faktach.

fot. archiwum własneOlena Babakowa (Olena Babakova) jest dziennikarką i badaczką migracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ukończyła studia magisterskie na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki, a doktorat na temat elit ukraińskich w I RP obroniła na Uniwersytecie w Białymstoku. Obecnie wykłada dziennikarstwo nowych mediów na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Współpracuje z polską Fundacją „Nasz Wybór” oraz ukraińskim serwisem informacyjnym „Europejska Prawda”. Komentuje sprawy związane z relacjami polsko-ukraińskimi i ukraińską diasporą w mediach polskich i ukraińskich. Jest autorką raportów analitycznych poświęconych polskiej polityce migracyjnej, integracji migrantów, debacie publicznej na temat Ukrainy i migracji. Członkini polskiego Stowarzyszenia  FemGlobal, zrzeszającym kobiety zajmujące się polityką międzynarodową.

fot. archiwum własneOksana Czerkaszyna (Oksana Cherkashyna) jest aktorką. Na polskiej scenie teatralnej zadebiutowała w 2018 roku w spektaklu Katarzyny Szyngiery pt. „Lwów nie oddamy”. W 2019 otrzymała za tę rolę m.in. główną nagrodę aktorską w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. W tym samym roku w uznaniu „za talent i artystyczną śmiałość” znalazła się na liście „50. śmiałych kobiet” magazynu „Wysokie Obcasy”, m.in. razem z Olgą Tokarczuk i Agnieszką Holland.

fot. Boris TopolyanskyAlana Ivory jest reżyserką teatralną, aktorką teatralną i filmową, instruktorką sztuk teatralnych i ruchowych, nauczycielką światowej kultury artystycznej, organizatorką działalności teatralnej. Urodziła się na Ukrainie, a w wieku 16 lat przeprowadziła się do Mińska w Białorusi. Ukończyła Białoruski Państwowy Uniwersytet Kultury i Sztuki w Mińsku na kierunku reżyserii. Studiowała również w Republikańskim Instytucie Szkoły Wyższej w Mińsku na Wydziale Filozofii i Kulturoznawstwa, na kierunku kulturologii (specjalność nauczanie światowej kultury artystycznej).

fot. archiwum własneNatalia Lewanawa (Natallia Levanava) urodziła się 11 marca 1985 w Mińsku. Od kwietnia 2022 mieszka w Poznaniu. Jest reżyserką teatralną, kuratorką projektów teatralnych i pedagożką. W 2016 ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych na kierunku reżyserii teatru dramatycznego. W 2022 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. Była jedną z organizatorek międzynarodowego festiwalu „Bajkowy Jam” w Mińsku (2015–2018), na którym były prezentowane kameralne spektakle dla dzieci i dorosłych. Dyrektorka i założycielka Fundacji Kultury i Edukacji Centrum Projektów Teatralnych „Art Kropka” w Mińsku (2016–2019).