Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne

Tłusty czwartek

Premiera spektaklu Anastazji Charitonowej, Pawła Bernadowskiego oraz Katarzyny Pilewskiej
W ramach III Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

Osoby niepełnosprawne

czw. 20.06.2024, 19.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
W języku polskim, z napisami w języku angielskim

Bilety: 25/35 PLN
Karnet: 80 PLN

Tłusty czwartek
proj. Asya Tikho

24 lutego 2022 roku wybucha wojna – Rosja atakuje Ukrainę. Rzeczywistość nieodwracalnie się zmienia. Świat walczy z Rosją: nakłada sankcje, odpowiada rakietami, wspiera Kijów. Przeciwko Putinowi walczą także Rosjanie – rosyjscy opozycjoniści. Gdzie byli 24 lutego? Czy protestowali przed wojną? Co im grozi? Dlaczego nie buntowali się wcześniej? Co dziś robią w Polsce i czy kiedykolwiek będą mogli wrócić do swojej ojczyzny? 

Wania jest dziennikarzem rosyjskiego portalu opozycyjnego, wobec którego toczy się w Rosji postępowanie karne. Trafił do Polski dzień przed wybuchem wojny – został zaproszony w ramach programu dla rosyjskich opozycjonistów.

Tamilla jest najmłodszą prawniczką w Stowarzyszeniu Memoriał, które otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla w 2022 roku. Przed wybuchem wojny Tamilla broniła praw kobiet będących ofiarami przemocy domowej we wschodniej Rosji oraz osób zatrzymanych podczas protestów politycznych.

Gosza drugiego dnia wojny został wolontariuszem na granicy polsko-ukraińskiej w Przemyślu. Potem dołączyły do niego setki innych Rosjan. Od dwóch lat, dzień za dniem, rozpoczynają swoją zmianę o godzinie 5 rano na stacji kolejowej w Przemyślu. Tam spotykają się z uchodźcami i pomagają im.

Ksusza, Żenia, Nastia, Ania to zwykłe dziewczyny, których życie zmieniło się 24 lutego 2022 roku – w dniu, w którym w Polsce obchodzono tłusty czwartek, Rosja zapukała do ich drzwi i przypomniała o sobie.

Bohaterowie spektaklu odważyli się opowiedzieć swoje historie o tym, jak przeżyli tłusty czwartek w 2022 roku, gdy na ukraińskie miasta zaczęły spadać rosyjskie rakiety, a także o tym, jak żyją w Polsce i jak walczą z rosyjskim reżimem oraz własnym losem.

Spektakl zrealizowany dzięki dofinansowaniu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

fot. ze zbiorów prywatnychAnastazja Charitonowa jest producentką kulturalną, teatrolożką i edukatorką. Zajmuje się badaniem relacji między teatrem a muzeum. Ukończyła Akademię Teatralną w Sankt Petersburgu na wydziale produkcji teatralnej. Na tej samej uczelni rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu teatrologii, których jednak nie kontynuuje ze względu na emigrację z Rosji w 2022 roku. W Sankt Petersburgu pracowała w Ermitażu, gdzie zajmowała się programami edukacyjnymi. Współpracowała z Muzeum Teatralnym, Muzeum Sztuki Współczesnej, Teatrem Pop-UP i innymi. W Warszawie pracuje jako producentka i PR-managerka projektów teatralnych i muzealnych. Ukończyła kurs teatru dokumentalnego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

fot. ze zbiorów prywatnychPaweł Bernadowskjest aktorem, twórcą autorskich projektów teatralnych w Polsce i za granicą. Absolwent wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Studiował także aktorstwo w Real Escuela Superior de Arte Dramático w Madrycie. Współpracował gościnnie m. in. z warszawskim Teatrem WARSawy, Sceną Polską w Cieszynie, Teatrem Capitol w Warszawie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Teatrem Nowym w Zabrzu, w którym zagrał postać Liama w spektaklu „Źli Żydzi” w reżyserii Marcina Sławińskiego. Za tę rolę zdobył główną nagrodę aktorską podczas XIX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”. Stypendysta i laureat zagranicznych programów rezydencji artystycznych, m.in. w Czechach i Niemczech. Najchętniej bierze udział w projektach poruszających ważne kwestie społeczne. Fascynuje go codzienność i jej twórczy potencjał, dlatego od kilku lat aktywnie działa w obszarze teatru dokumentalnego. 

fot. ze zbiorów prywatnych Katarzyna Pilewska jest aktorką i dziennikarką. Ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filię w Białymstoku. Współpracowała gościnnie z Teatrem Groteska w Krakowie, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem WARSawy oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Doświadczenie aktorskie zdobywała na planach filmowych i serialowych. Oprócz aktorstwa, interesuje się radiem i emisją głosu. Jest fanką amerykańskiego folku lat 70., spotkań towarzyskich oraz napojów z cytryną.

Scenariusz: Anastazja Charitonowa
Twórcy spektaklu:
 Paweł Bernadowski, Anastazja Charitonowa, Katarzyna Pilewska
Wykonanie: Paweł Bernadowski, Katarzyna Pilewska
Scenografia: Żenia Zarubina
Muzyka: Alisa Prokofiewa
Plakat i grafiki: Asya Tikho

czw. 20.06.2024, 19.00

Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne