Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne / Wydarzenia towarzyszące

Ulice Dialogu

Międzykulturowe spotkania i interakcje w przestrzeni miejskiej – IV edycja projektu Stowarzyszenia Różnorodności Społecznej UP-DATE
W ramach III edycji Festiwalu na faktach „Rzeczy zbędne”

sob. 22.06.2024, 10.00–16.00
ul. Kuźnicza (między ulicami Kotlarską a Nożowniczą)

Wstęp wolny

„Ulice Dialogu” to projekt, którego celem jest promowanie dialogu międzykulturowego poprzez bezpośrednie spotkania i interakcje w przestrzeni miejskiej.

W samym sercu Wrocławia, na ulicy Kuźniczej (między ulicami Kotlarską a Nożowniczą) przedstawiciele i przedstawicielki różnych mniejszości narodowych, etnicznych, wyznaniowych czy kulturowych zamieszkujących stolicę Dolnego Śląska, zaproszą wrocławian i wrocławianki do rozmowy – dialogu. To doskonała okazja, aby  poznać osobiście przedstawicieli mniejszości oraz skonfrontować z rzeczywistością funkcjonujące na temat konkretnych grup społecznych stereotypy czy uprzedzenia, a także aby zrozumieć, jak bogata i inspirująca jest nasza społeczność oraz jak możemy współpracować, by stworzyć bardziej otwarte i przyjazne miasto. Udział w projekcie „Ulice Dialogu” to szansa, by odkryć, jak ważne jest budowanie mostów i porozumienia z naszymi europejskimi sąsiadami oraz przybyszami z odległych zakątków świata.

Co można powiedzieć o naszych gościach? Mówią różnymi językami. Pochodzą z różnych krajów. Mają różne tradycje. Są turystami, pracownikami korporacji, studentami na wymianach. Mijamy ich codziennie na ulicy, ale co naprawdę o nich wiemy? Dlaczego przyjechali do Polski? Dlaczego wybrali Wrocław? To znakomita sposobność, by dowiedzieć się, co przyciągnęło ich do Polski, jakie tradycje i zwyczaje przywieźli ze sobą oraz jak widzą swoją przyszłość w tym mieście, a także zapytać o to samo swoich rozmówców, tworząc przestrzeń do otwartego dialogu na temat własnych przeżyć oraz doświadczeń. Rozmowy te pozwolą także zrozumieć, jakie możliwości oferuje nam – mieszkańcom – Unia Europejska. Dla obywateli 26 pozostałych Państw UE jest to swoboda przemieszczania się, otwarte granice, jak również możliwość podejmowania pracy i wyboru życia w innym kraju. Dla gości spoza Unii, szczególnie z państw dotkniętych wojną, to pomoc ze strony miasta, ochrona oraz życzliwość jego mieszkańców.

Projekt jest formą interakcji między przybyszami z różnych zakątków świata ( m.in. z  krajów Unii Europejskiej, Azji, Afryki i obu Ameryk) a mieszkańcami Wrocławia. Wymiana ta ma postać dialogu i jest okazją do wzmacniania otwartości międzykulturowej, budowania mostów przez lepsze poznanie innych kultur oraz nawiązania nowych znajomości wielokulturowych. Organizatorzy zapewniają wsparcie językowe, aby każdy mógł czuć się swobodnie w czasie rozmów i interakcji.

Podczas wydarzenia usłyszymy różnorodne rytmy, zobaczymy wyjątkowe pokazy tańca i wspólnie zatańczymy w sercu Wrocławia.