Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne / Wydarzenia towarzyszące

Usłysz to

Warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Bartosza Panka
W ramach III edycji Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

Osoby niepełnosprawne

czw. 20.06.2024, 16.00–18.00
BULVARY (ul. Księcia Witolda 11)

Udział bezpłatny, zapisy do 16.06.2024

Usłysz to
proj. Dorota Bator

Opowiadanie cudzych historii wiąże się zazwyczaj z większym ryzykiem niż mierzenie się z własną przeszłością – oznacza wzięcie odpowiedzialności za przeżycia tych, którzy powierzają nam tajemnice. Nasze emocje, choć też ważne, muszą wówczas zostać na drugim planie.

Warsztaty Bartosza Panka będą poświęcone zagadnieniom partnerstwa, szacunku, empatii i czułości, a także temu, że – jak wszystko – mają one swoje granice w pracy reporterskiej: zaangażowanie powinno iść w parze z dystansem, chłodnym spojrzeniem i chirurgiczną precyzją. Co zrobić, jeśli tak się nie dzieje?

Prowadzący opowie również o sytuacji, w której autor staje się częścią świata przedstawionego, i wyjaśni, co z tego wynika, a także dlaczego prawda faktów jest w reportażu co najmniej tak samo ważna, jak prawda emocji, i jaki ma to wpływ na tworzenie dźwiękowych obrazów.

Podczas spotkania Bartosz Panek podzieli się swoim doświadczeniem niemal dwudziestoletniej pracy reporterskiej i dokumentalistycznej, głównie w radiu, a w ostatnich latach również na polu literatury non-fiction.  

fot. Igor Skawiński, Foto EverestBartosz Panek to dziennikarz radiowy, reporter, producent i animator środowiska twórców audio, a także współzałożyciel Fundacji Audionomia i Free Range Productions. Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również na uniwersytecie w Trieście. Połowę życia spędził przed mikrofonem. Od marca 2024 roku zajmuje stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, wcześniej był dziennikarzem Programu 2 PR. Jest autorem setek audycji oraz kilkudziesięciu reportaży i dokumentów, z których wiele było prezentowanych także we Włoszech, Francji, Holandii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Jest autorem reportażu pt. „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce”.

Udział bezpłatny, zapisy do 16.06.2024

Formularz zgłoszeniowy

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

bulvary_cmyk_black