W świetle. Wariacje

Pokaz studyjny Teatru Era w reżyserii Roberta Bacciego w ramach II Sezonu Mistrzów „Świat miejscem prawdy”

23/10/2015 {piątek} 21:00
24–25/10/2015 {sobota–niedziela} 19:00
Studio Na Grobli

W świetle. Wariacje
Fot. Simone H. Rocchi

Dwie pary niewidomych przybywają do miejsca, w którym toczy się gra o możliwość odzyskania wzroku.

Grą kieruje krupier, a reguły spisane są w książce zatytułowanej W świetle.

Pierwsza para to mąż i żona. W trakcie gry ujawni się między nimi dramatyczny konflikt. Druga para to bracia: starszy, gotów jest złożyć młodszego w ofierze, by odzyskać wzrok. Zwycięskie przejście prób w trakcie gry gwarantuje odzyskanie wzroku. Dla każdego jednak ewentualny powrót do światła będzie oznaczał inny los.

Rywalizacja, zdrada, okrucieństwo, pogarda, przemoc, krętactwo, strach przed śmiercią to siedem prób opisanych w książce W świetle jako przeszkody do pokonania, pozwalające udowodnić, że panuje się nad negatywnymi emocjami

 

fot_Simone_Rocchi

Roberto Bacci (ur. 1949) ukończył studia na Uniwersytecie w Pizie. Jego praca magisterska „Teatr i alchemia” (1972) poświęcona została spektaklowi Odin Teatret „Dom mego ojca w reżyserii Eugenia Barby. W 1974 roku założył w Pontederze Centro per la Sperimentazione e la Ricerca Teatrale (od 1999 roku Fondazione Pontedera Teatro). Od początku istnienia ośrodka jest jego dyrektorem artystycznym. Ośrodek organizuje liczne projekty teatralne we Włoszech i za granicą, w ramach których nawiązał kontakty m.in. z Jerzym Grotowskim, Eugeniem Barbą, Peterem Brookiem, Anatolijem Wasiljewem, Raúlem Ruizem, Julianem Beckiem i Judith Maliną oraz Sanjuktą Panigrahi. W latach 1978–1987 był dyrektorem artystycznym siedmiu edycji Festival Internazionale di Teatro di Santarcangelo di Romagna, a w latach 1990–1998 festiwali Internazionale Volterra Teatro i Passaggio a Pontedera (od 2000 roku Generazioni). Od 2002 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego teatralnej części festiwalu Fabbrica Europa we Florencji, a od 2012 roku sprawuje analogiczną funkcję na festiwalu Collinarea w Lari. Od 1976 roku wyreżyserował, najpierw z zespołem Piccolo Teatro di Pontedera, a następnie z Compagnia Laboratorio di Pontedera, wiele spektakli prezentowanych we Włoszech, w Europie, w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie.

Na zaproszenie Ośrodka Grotowskiego we Wrocławiu i Akademii Teatralnej w Warszawie Bacci prezentował Ryk osła, oparty na motywach „Idioty Dostojewskiego. Widzowie w Polsce zobaczyć mogli także: „Obłomowa według Gonczarowa, „Czekając na Godota” według Becketta oraz spektakl „Hamlet. Cisza z ciała według Szekspira, a w październiku 2015 roku przedstawienie „W świetle. Wariacje według włoskiego dramatopisarza Michele Santeramo. W latach 2008–2014 Bacci kierował Teatro Era w Pontederze, nową siedzibą Fondazione Pontedera Teatro. Od stycznia 2015 pracuje jako dyrektor artystyczny Centro per la Sperimentazione e la Ricerca Teatrale Pontedera (CSRT), który w połączeniu z Teatro della Pergola we Florencji tworzy Fondazione Teatro della Toscana o statusie teatru narodowego.

centroperlaricercateatrale.it/teatro-era

Reżyseria: Roberto Bacci
Aktorzy: Sebastian Barbalan, Michele Cipriani, Silvia Pasello, Francesco Puleo, Tazio Torrini
Czas trwania: 75 min.
W języku włoskim z polskimi napisami