Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm

Spektakl Fundacji Zarzewie

22–23/05/2018 {wtorekśroda} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Bilety: 20 PLN

Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm
Fot. Anna Duda

Piasek – luźna skała osadowa, składa się głównie z ziaren kwarcu; czasem zawiera magnetyt, kasyteryt, a rzadziej złoty pył. Przekrój od 1/8 mm do 2 mm. (…) Piasek nie jest na pewno odpowiednim siedliskiem dla życia. Czy jednak nieruchomość jest absolutnie koniecznym warunkiem istnienia? Czy antagonizmy nie rodzą się właśnie dlatego, że staramy się trzymać jednego miejsca? Gdybyśmy zrezygnowali z przywiązania do jednego miejsca i poddali się ruchowi piasku, wtedy te antagonizmy stałyby się niemożliwe.
Kōbō Abe: Kobieta z wydm

Spektakl powstał w oparciu o historię z powieści Kobieta z wydm japońskiego pisarza Kōbō Abe. Inspiracją dla adaptacji stała się magiczna przestrzeń interakcji między bohaterami książki. Opowieść pisana na piasku, wyrażona językiem ciała, ruchu i gestu. Skupiona na historii więzi między kobietą a mężczyzną, lecz poza fabularnym i przyczyno-skutkowym przebiegiem zdarzeń. Doświadczenie poza logiką i relacją, w swej własnej, intymnej naturze. Spektakl Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm jest próbą przeniesienia widza do momentu poza czasem, do myśli, że dostępna jest nam tylko przestrzeń tu i teraz. Subtelne interakcje, osadzone w przestrzeni sceny inspirowanej fotografiami Shōjiego Uedy, tworzą emocjonalny pejzaż. W którym momencie rodzi się więź? Jaką naturę ma ludzka potrzeba bliskości?

Twórcy spektaklu rozpoczęli współpracę w Studiu Dwóch Ścieżek, działającym w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu w ramach projektu BodyConstitution (realizowanego w latach 2013–2016), skupionym wokół problematyki treningu aktora-performera. Twórcze poszukiwania grupy, prowadzonej przez Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego, dały mocny impuls do pracy artystycznej. Spektakl Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm w reżyserii Przemysława Błaszczaka jest efektem metod wykorzystywanych w Studiu oraz etapem domknięcia wspólnej pracy z Karoliną Brzęk oraz Tomášem Wortnerem – współtwórcami spektaklu. Do realizacji przedstawienia dołączyli również Anna Duda (dramaturgia) i Damian Borowiec (oprawa muzyczna).

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Fundacja Zarzewie została powołana przez Przemysława Błaszczaka i jego współpracowników ze Studia Kokyu w sierpniu 2017 roku. Statutowymi zadaniami organizacji są: realizacja projektów członków Studia Kokyu, w tym warsztatów prowadzonych przez członków Studia, ich współpracowników oraz osób związanych z Fundacją, a także wspieranie inicjatyw niezależnych artystów. Głównymi celami organizacji są: skupianie twórców i animatorów teatru zawodowego i amatorskiego oraz specjalistów wywodzących się ze środowisk artystycznych, społecznych i edukacyjnych; inicjowanie, wspieranie i kształtowanie wzorców aktywnego działania i bezpośredniego uczestnictwa w kulturze zarówno członków Fundacji, jak i osób biorących udział w jej projektach, kształtowanie postaw pełnych poszanowania i zrozumienia dla kulturowej odmienności oraz poszanowanie odpowiedzialności za środowisko kulturowe i naturalne człowieka. Witaj w moim domu. Medytacje o kobiecie z wydm jest pierwszym spektaklem produkowanym przez Zarzewie.

Reżyseria, światło: Przemysław Błaszczak
Występują: Karolina Brzęk i Tomáš Wortner
Dramaturgia: Anna Duda
Oprawa muzyczna: Damian Borowiec
Premiera: 18 września 2016
Czas trwania: 60 min
Spektakl dozwolony dla widzów od lat 18.

Spektakl powstał przy wsparciu Instytutu Grotowskiego i członków Studia Dwóch Ścieżek oraz uprzejmości Teatru Brama w Goleniowie, w którym odbyły się: rezydencja artystyczna i premiera spektaklu podczas Goleniowskich Spotkań Teatralnych Bramat we wrześniu 2016 roku.

 

Bilety: 20 PLN

Sprzedaż i rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320

Galeria zdjęć