Zawsze Szekspir

Spektakl Andrzeja Seweryna

pon.–wt. 5–6/10/2020, 19:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Bilety: 60/80 PLN

Zawsze Szekspir
Fot. Wojciech Kiczek

W monodramie Andrzeja Seweryna połączone zostały najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira – „Hamleta”, „Makbeta”, „Otella” i innych. To nie tylko popis wielkiego aktora mierzącego się z klasycznymi tekstami Szekspira, ale także zaproszenie skierowane do widzów, którzy mogą stać się współuczestnikami i współtwórcami tego spotkania. Jego istotą jest interpretacja monologów Szekspirowskich, niezmiennie stanowiących wyzwanie dla aktorskich wrażliwości i inteligencji.

Spotkanie z Andrzejem Sewerynem będzie także okazją do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co – jako aktora i człowieka – najbardziej go fascynuje w Szekspirze. Spektakl można polecić zarówno znawcom i miłośnikom twórczości najsłynniejszego stratfordczyka, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi w nowych przekładach Piotra Kamińskiego i w nowych, odkrywczych wariantach. Ci drudzy znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów Szekspira.

Fot. Piotr PorębskiAndrzej Seweryn jest aktorem i reżyserem teatralnym oraz filmowym, pedagogiem i dyrektorem Teatru Polskiego im. Alfreda Szyfmana w Warszawie. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, po czym został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum, w którym pracował do 1980 roku. W 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował karierę aktorską. Kiedy Peter Brook zobaczył go w „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa w paryskim Théâtre de la Ville, zaangażował go do „Mahabharaty”. W 1993 roku jako trzeci cudzoziemiec w historii otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie, gdzie zagrał m.in. „Don Juanie”, „Wiśnowym sadzie”, „Intrydze i miłości” Schillera czy „Ślubie” Gombrowicza, a także wyreżyserował m.in. „Małżeństwo z przymusu” Moliera oraz „Wieczór Trzech Króli” Szekspira. Był wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuki i Technik Teatralnych w Lyonie, a później, do 2010 roku Wyższego Konserwatorium Narodowego Sztuk Dramatycznych w Paryżu.

Na swoim koncie ma wiele wybitnych ról filmowych, m.in. w „Ziemi obiecanej”, „Bez znieczulenia” i „Dyrygencie” Andrzeja Wajdy (za występ w tym ostatnim otrzymał w 1980 roku Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie), „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, „Granicy” Jana Rybkowskiego, „Amoku” Joël Fargesa, „Indochinach” Régisa Wargniera, „Rewolucji francuskiej” Richarda T. Heffrona i Roberta Enrico i „Ostatniej rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego (Srebrny Lampart na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno). Współpracował również – jako aktor i reżyser – z Teatrem Telewizji.

Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje. W 2013 roku, z okazji 100-lecia istnienia Teatru Polskiego w Warszawie wyreżyserował spektakl „Irydion” Zygmunta Krasińskiego.

Odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Koncepcja artystyczna, reżyseria i wykonanie: Andrzej Seweryn
Przekład tekstów: Piotr Kamiński
Scenariusz: Andrzej Seweryn, Piotr Kamiński, Jerzy Klesyk
Czas trwania: 100 minut
Spektakl zawiera interakcje z publicznością.

6/10/2020, 19:00

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć