Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Kursy wiodące / Szamanizm syberyjski. Praktyka
Konwersatorium dr. Jędrzeja Morawieckiego w ramach OUP, gość: dr Albert Jawłowski
9–10/06/2017 {piątek–sobota}
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa
Kurs wiodący OUP „Szamanizm syberyjski. Praktyka” zamknie dwudniowe konwersatorium dla grupy roboczej. Będzie ono okazją do rozwinięcia i pogłębienia umiejętności nabytych podczas kursu. Pracując z wywiadami biograficznymi, uczestnicy będą interpretować postaci oraz podejmą próbę oddzielenia zmiennych historycznych (globalnych i poradzieckich) od konfesyjnych i demograficznych. Zastanowią się nad możliwościami analizy naukowej, a także nad potencjałem literackim opracowywanych wywiadów. W pracy uczestniczyć będzie dr Albert Jawłowski, badacz buddyzmu i szamanizmu.
Jędrzej Morawiecki jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, współtworzy grupę Dziennikarzy Wędrownych. Za reportaże Łuskanie światła był nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak (2011), nagrodę tę otrzymał rok później za książkę Krasnojarsk zero, napisaną razem z Bartoszem Jastrzębskim. W 2014 roku wydali wspólnie: Innego piekła nie ma oraz Cztery zachodnie staruchy (nominacja do nagrody Warto „Gazety Wyborczej Wrocław”). W 2015 roku ukazała się jego książka Jutro spadną gromy, napisana z Bartoszem Jastrzębskim i Maciejem Skawińskim. W 2016 roku opublikował z Piotrem Brysaczem zbiór Ani żadnej wyspy. Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym (z Maciejem Migasem), laureat Stypendium im. Jacka Stwory, Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii publicystyka. Za reportaż radiowy zrealizowany wspólnie z Magdą Skawińską otrzymał nagrodę Reporterzy – Reporterom, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej.
Albert Jawłowski jest adiunktem w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polsko-Syberyjskiej Grupy Roboczej przy Wydziale Artes Liberales UW. Po raz pierwszy pojechał do Buriacji w roku 2007. Pracował w terenie m.in. w Kraju Zabajkalskim, na Ałtaju i w Jakucji. Zajmował się badaniem i teorią kultury popularnej. Jest autorem artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek: Święty ład. Rytuał i mit mundialu (2007) i Dawno temu w Galaktyce Popularnej (2010), a także scenariuszy filmowych i telewizyjnych.
Proponowana bibliografia
Wydawnictwa zwarte
Film
Materiał audio
Bibliografia uzupełniająca zostanie podana na zajęciach grupy roboczej.