Aktualnie jesteś: Teatr na faktach

Kwarantanna

Pokaz filmowej wersji spektaklu w reżyserii Jakuba Tabisza | Online

Najbliższe terminy
pt.–niedz. 9–11/04/2021
Emisja spektaklu odbędzie się na Facebooku Instytutu Grotowskiego. Nagranie dostępne będzie bezpłatnie od piątku 9 kwietnia o godz. 19:00 do niedzieli 11 kwietnia do godz. 23:59

Kwarantanna
Osoba ubrana w kombinezon ochronny i rękawiczki trzyma butelkę z płynem dezynfekującym. Spryskuje nim wyciągnięte dłonie osoby stojącej naprzeciwko. Na zdjęciu widać jedynie dłonie postaci. Fot. Tobiasz Papuczys

„I taka rozmowa otwiera jeszcze coś innego, nie wiem, czy masz takie doświadczenia, bo jest coś intymnego w rozmowie i też może coś takiego przerażającego, bo cisza jest taką otchłanią. I faktycznie, jak masz ciszę z osobą, z którą przebywasz w jednym pomieszczeniu, jest w tym jakaś większa pewność, a tak nie wiesz, co się dzieje po drugiej stronie”.

Jedną z historii opowiadanych od zawsze jest opowieść o zarazie. Temat – który zdawał się już być zapomniany w Europie, znany bardziej z lektur, takich jak „Dżuma” Alberta Camus, czy z bardzo już dawnej relacji z zamkniętego przez ospę Wrocławia – temat ów powrócił. Zdefiniował nasze lęki, odwołał plany i stał się łącznikiem w rozmowie, głównym punktem odniesienia. „Czy znasz kogoś, kto zachorował?”, „Czy dobrze się czujesz?”, „Czemu tak kaszlesz?”, „Gdzie masz maseczkę?”. Nagle zaczęliśmy zwracać uwagę na to, jak i z kim się witamy, na co się narażamy, gdzie jest dużo, a gdzie mało ludzi. Nastąpiła izolacja fizyczna i psychiczna. Przez około sześć tygodni Polska żyła w lockdownie – przymusowym zamknięciu.

Po paru miesiącach kwarantanna wydaje się być wspomnieniem, niemal złym snem. Powaga i skutki światowej pandemii są powszechnie krytykowane i kwestionowane. Ludzka pamięć, jak zwykle na przekór faktom, stara się wygasić lęk. Zapominanie staje się ostatnim etapem zdarzenia, które wpłynęło na życie nas wszystkich.

Spektakl jest przede wszystkim opowieścią o konkretnych ludziach, ich radzeniu lub nieradzeniu sobie z zupełnie wyjątkową sytuacją, w której się znaleźli. Każde słowo, które usłyszycie ze sceny, zostało wypowiedziane przez żyjącą gdzieś za ścianą osobę. Podstawą do stworzenia scenariusza były rozmowy podczas epidemii. Indywidualne historie, izolacja, strach stały się przyczynkiem do pytania o to, kim się staliśmy.

fot. Oleksandr Poliakovsky

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Pogranica”, „Nowi”, „Kwarantanna”, „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz akcji performatywnej „Bohater.dok”. Był dwukrotnie nominowany (w latach 2019 i 2021) do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, został także wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie prowadzi projekt „Teatr na faktach”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Teatru na faktach.

Występują: Diana Kozłowska, Jolanta Solarz-Szwed, Michał Szwed
Reżyseria i scenariusz: Jakub Tabisz
Muzyka: Christian Johannes Niehaus
Wideo: Mateusz Zilbert
Premiera wersji scenicznej: 13 września 2020 (Szczecin), czerwiec 2021 (Wrocław)
Premiera wersji filmowej: 10 października 2020 (online)
Czas trwania: 53 minuty

Wydarzenie w ramach projektu „Teatr na faktach” Instytutu Grotowskiego dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

2020-NCK_dofinans_kulturawsieci-rgb

Galeria zdjęć