Warsztaty / cykl Jestem

Jestem. Intensywny kurs letni

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo prowadzone przez Diega Pileggiego, Aleksandrę Gronowską, w asyście członków Fundacji Jubilo

śr.–niedz. 21–25/07/2021, 10:00–20:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 9 lipca
W języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski

Jestem. Intensywny kurs letni
Fot. Justyna Żądło

Podczas niniejszej sesji pracy, organizowanej w ramach cyklu warsztatów „Jestem”, uczestnicy będą mieli okazję do intensywnej pracy i pogłębienia wiedzy na temat stosowanej przez Jubilo metodologii. Warsztaty skupiać się będą na procesie rozwoju struktur teatralnych, relacjach między nimi oraz pracy nad ich kompozycją.

Począwszy od ćwiczeń fizycznych i wokalnych prowadzący będą towarzyszyć uczestnikom w procesie, który pozwoli im na głębsze poznanie narzędzi teatralnych i ich bezpośredniego zastosowania. Sesje pracy zostaną podzielone na pracę treningową – pozwalającą na zdobywanie i rozwijanie technik teatralnych – i poszukiwania/sesje kreatywne, podczas których owe techniki posłużą procesowi komponowania materiałów teatralnych. Praca nad ciałem-głosem oraz relacją stanie się wewnętrznym drogowskazem, który poprowadzi uczestników w ich procesie eksploracji, a także rozwoju osobistego w ramach autorskiego rzemiosła.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli także możliwość wzięcia udziału w dyskusji z prowadzącymi na temat zastosowania metodologii i technik teatralnych w środowisku społecznym, szczególnie w systemie penitencjarnym.

Elementy techniczne warsztatów

  • dynamika grupy/praca zespołowa,
  • akcja/reakcja,
  • słuchanie i relacja,
  • akrobatyka i ćwiczenia „wzajemnościowe”,
  • praca nad rytmiką,
  • praca z ciałem/głosem,
  • praca z rezonatorami,
  • harmonia/dysonans,
  • elementy śpiewu polifonicznego,
  • od partytury fizycznej do tekstu,
  • relacja między partyturą fizyczną a muzyką,
  • improwizacja i kompozycja.

Intensywny kurs letni skierowany jest do aktorów, performerów, śpiewaków, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych pracą zespołu Jubilo, a także pogłębieniem swojej wiedzy i doświadczenia z zakresu treningu fizycznego w obrębie różnych obszarów pracy (ciało, głos i relacja).

Każdy uczestnik proszony jest o przygotowanie wybranego tekstu (własnego, teatralnego, literackiego lub pochodzącego z innego źródła) oraz osobistej piosenki (preferowany utwór tradycyjny), a także przygotowanie maks. trzyminutowej etiudy związanej z tematem „Po drugiej stronie”. W przypadku, gdy wybrany tekst nie będzie w języku angielskim, wymagane jest posiadanie ze sobą wydrukowanego tłumaczenia.

Diego Pileggi_smallDiego Pileggi to założyciel i lider Fundacji Jubilo, reżyser, aktor, pedagog teatralny. Ukończył studia aktorskie na Manchester Metropolitan University oraz studia z zakresu sztuk performatywnych na Uniwersytecie Mediolańskim. W 2011 roku założył Jubilo – zespół teatralny z siedzibą we Wrocławiu, realizujący działania z grupami marginalizowanymi. Jako lider grupy Jubilo wspólnie z zespołem reżyseruje i rozwija projekty teatralne w takich środowiskach jak: więzienia, społeczności romskie, ośrodki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną czy obozy dla uchodźców.

Od 2014 roku Pileggi jest współtwórcą i liderem nowatorskiego projektu teatralnego „Odkluczanie”, rozwijanego we współpracy z Instytutem Grotowskiego oraz zakładami karnymi w całej Polsce, adresowanego do osób osadzonych w oddziałach zamkniętych i półotwartych. Głównym założeniem projektu jest stworzenie horyzontalnej platformy współpracy z osobami zaangażowanymi w przedsięwzięcie, opartej na technikach teatralnych, która ma na celu zainicjowanie procesu samookreślenia, rozwoju osobistego oraz zapewnienie wsparcia w procesie powrotu do społeczeństwa zewnętrznego. W ramach „Odkluczania” Pileggi wyreżyserował spektakle „Odzwierciedlenie” (współreżyser, 2015), „Kain” (2019), „Kain in Absentia” (2020) oraz „Po drugiej stronie/Przejście” (2020).

Założyciel i członek International Network of Theatre in Prison (międzynarodowej sieci teatru w więzieniu pod patronatem UNESCO), współpracuje też z Coordinamento Nazionale Teatro in Carcere (włoską siecią teatru w więzieniu). Przez ostatnie lata realizował projekty związane z tematem teatru w więzieniu we współpracy z instytucjami oraz jednostkami teatralnymi i akademickimi zarówno w Polsce, jak i na płaszczyźnie międzynarodowej (m.in. Creative Europe, Erasmus+, Uniwersytet Rzymski La Sapienza).

Od wielu lat współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, prowadząc własne badania w dziedzinie teatru oraz realizując program formacyjny dla performerów i aktorów, koncentrujący się na rozwijaniu technik treningu teatralnego w ramach działań fizycznych i grupowych. Jego praca jako badacza teatru i pedagoga jest zakorzeniona w teatrze badawczym oraz działaniu opartym na procesie, ze szczególnym wskazaniem na głos-ciało, trening psychofizyczny i ekspresję osobistą.

Jako reżyser, performer i twórca warsztatów współpracował z instytucjami teatralnymi w Polsce i za granicą (m.in. Tehran International Festival, Teatr Polski w Warszawie, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu). Jest członkiem-założycielem włoskiego zespołu teatralnego Il Giardino delle Ore.

Fot. Piotr SpigielAleksandra Gronowska to performerka, wokalistka i artystka wizualna. Od 1998 roku zajmuje się starymi pieśniami i archaicznymi technikami głosowymi oraz wszelkimi przestrzeniami dźwięku, jakie ciało ludzkie może wyśpiewać. Pracuje jako aktorka, wokalistka oraz pedagożka zajęć wokalnych i teatralnych.

Jako aktorka i wokalistka na przestrzeni lat współpracowała z teatrami i grupami takimi, jak: Ośrodek Poszukiwań Teatralnych „Gardzienice” (Polska), Cantieri Teatrali Koreja (Włochy), Orkiestra Muzyki Świata w NFM (Polska), Jubilo (Polska), projekt muzyczny „Gliniane Pieśni” (Polska), Mercury Theatre (Wielka Brytania), Interkunst (Niemcy), Teatr im. Witkacego w Słupsku (Polska), Fundacja FURU (Polska) i wiele innych.

Laureatka Nagrody dla Najlepszej Aktorki za spektakl „La Parola Padre” na Mittelfest 2014 we Włoszech oraz na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Apollon 2012 w Albanii. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

śr.–niedz. 21–25/07/2021
10:00–14:00 sesja pracy
14:00–16:00 przerwa na lunch
16:00–20:00 sesja pracy

Sesje pracy prowadzone są w języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski.

Ćwiczenia odbywają się głównie boso. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa sugerujemy zabrać wygodne ubranie treningowe (długie spodnie, bez guzików, pasków i zamków).

Koszt:
1200 PLN
1000 PLN (dla uczestników zapisanych na cały cykl warsztatów „Jestem”)

Wypełnioną kartę zgłoszenia na „Jestem. Intensywny kurs letni” prosimy przesłać do 1 lipca 2021 na adres: office@jubiloproject.com (tel. +48 535 739 698). Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają uczestnicy, którzy zapiszą się na cały cykl warsztatów „Jestem”.

Galeria zdjęć