Aktualnie jesteś: Warsztaty

Jestem

Jestem
Fot. Justyna Żądło

Fundacja Jubilo ogłasza trzecią edycję cyklu warsztatów „Jestem”, realizowanych we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. Głównym celem programu jest opracowanie i zrealizowanie cyklu warsztatów poświęconych różnym obszarom praktyki teatralnej Jubilo, w ramach których uczestnicy będą mogli doświadczyć i zapoznać się z pełnym spektrum metod wykorzystywanych w pracy zespołu.

Rozwijana na przestrzeni całego roku praca uczestników skoncentrowana będzie na przyswajaniu głęboko zakorzenionych na gruncie teatru fizycznego technik teatralnych i wokalnych oraz ich zastosowaniu w kontekstach performatywnych i społecznych. W trakcie programu zespół będzie aktywnie wspierał uczestników w procesie odkrywania siebie i rozwijania osobistego potencjału na polu działań teatralnych, jednocześnie otwierając przed nimi możliwość kwestionowania pracy aktora/performera i jego aktywnej roli w dzisiejszym społeczeństwie. Cykl warsztatów będzie się skupiał na temacie „Innego” odnoszącym się do zagadnienia stanu wolności, odosobnienia oraz granicy. Temat zostanie ujęty w szerszym kontekście kulturowym i społecznym, wpisując się tym samym we współczesny dyskurs humanistyczny wykluczenia, marginalizacji i stygmatyzacji Innego.

Elementy techniczne, rozwijane w trakcie warsztatów:

  • praca zespołu: świadomość fizyczna i przestrzenna, akcja/reakcja, relacja protagonista/chór, flow,
  • ćwiczenia partnerskie: słuchanie i relacja, elementy akrobatyczne i ćwiczenia „wzajemnościowe”, podstawy kontaktu,
  • praca z ciałem/głosem: praca nad oddechem, uziemieniem, ucieleśnieniem dźwięku, praca z rezonatorami, praca z tekstem i działaniem,
  • muzyka i głos: harmonia/dysonans, elementy śpiewu polifonicznego, praca nad rytmiką, improwizacja wokalna, praca z tekstem,
  • improwizacja i kompozycja: kompozycja partytury fizycznej, dynamika i dramaturgia działania fizycznego, relacja między partyturą fizyczną a muzyką, relacja między partyturą fizyczną a tekstem,
  • elementy relaksacji i wizualizacji.

Poza elementami ściśle powiązanymi z treningiem aktorskim, skupimy się również na sposobach prowadzenia i wykorzystywania technik teatralnych w środowiskach nieteatralnych (tj. w więzieniach, obozach dla uchodźców, w pracy z osobami z niepełnosprawnością fizyczną i umysłową). Podczas ostatnich warsztatów w ramach programu („Jestem. Społeczność”) liderzy Jubilo poprowadzą grupę przez proces przyswajania, analizy i opracowania indywidualnych ćwiczeń, w ten sposób wspierając rozwój uczestnika w roli przyszłego lidera działań. W trakcie ostatniej sesji uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia materiałów filmowych i uczestniczenia w otwartej dyskusji z prowadzącymi warsztaty na temat metodologii pracy zespołu i jej zastosowania w środowisku społecznym.

Program warsztatów skierowany jest do performerów, aktorów, wokalistów, prowadzących warsztaty, studentów oraz wszystkich zainteresowanych rozwijaniem i wzbogacaniem swojego doświadczenia w obszarze technik wykorzystywanych w teatrze fizycznym oraz ich zastosowaniem w kontekstach performatywnych i społecznych. Istnieje możliwość zapisania się zarówno na cały cykl warsztatów „Jestem”, jak i na poszczególne warsztaty o podtytułach: „Relacja”, „Głos”, „Działanie”, „Społeczność”.

Osoby zainteresowane intensywniejszą pracą zapraszamy na „Jestem. Intensywny kurs letni”.

Warsztaty

Jestem. Relacja

Jestem. Relacja

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo
29–30/05/2021
Zapisy do 21 maja

Jestem. Głos

Jestem. Głos

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo
25–27/06/2021
Zapisy do 18 czerwca

Jestem. Intensywny kurs letni

Jestem. Intensywny kurs letni

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo
21–25/07/2021
Zapisy do 9 lipca

Jestem. Społeczność

Jestem. Społeczność

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo
24–26/09/2021
Zapisy do 17 września

Diego Pileggi_smallDiego Pileggi to założyciel i lider Fundacji Jubilo, reżyser, aktor, pedagog teatralny. Ukończył studia aktorskie na Manchester Metropolitan University oraz studia z zakresu sztuk performatywnych na Uniwersytecie Mediolańskim. W 2011 roku założył Jubilo – zespół teatralny z siedzibą we Wrocławiu, realizujący działania z grupami marginalizowanymi. Jako lider grupy Jubilo wspólnie z zespołem reżyseruje i rozwija projekty teatralne w takich środowiskach jak: więzienia, społeczności romskie, ośrodki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną czy obozy dla uchodźców.

Od 2014 roku Pileggi jest współtwórcą i liderem nowatorskiego projektu teatralnego „Odkluczanie”, rozwijanego we współpracy z Instytutem Grotowskiego oraz zakładami karnymi w całej Polsce, adresowanego do osób osadzonych w oddziałach zamkniętych i półotwartych. Głównym założeniem projektu jest stworzenie horyzontalnej platformy współpracy z osobami zaangażowanymi w przedsięwzięcie, opartej na technikach teatralnych, która ma na celu zainicjowanie procesu samookreślenia, rozwoju osobistego oraz zapewnienie wsparcia w procesie powrotu do społeczeństwa zewnętrznego. W ramach „Odkluczania” Pileggi wyreżyserował spektakle „Odzwierciedlenie” (współreżyser, 2015), „Kain” (2019), „Kain in Absentia” (2020) oraz „Po drugiej stronie/Przejście” (2020).

Założyciel i członek International Network of Theatre in Prison (międzynarodowej sieci teatru w więzieniu pod patronatem UNESCO), współpracuje też z Coordinamento Nazionale Teatro in Carcere (włoską siecią teatru w więzieniu). Przez ostatnie lata realizował projekty związane z tematem teatru w więzieniu we współpracy z instytucjami oraz jednostkami teatralnymi i akademickimi zarówno w Polsce, jak i na płaszczyźnie międzynarodowej (m.in. Creative Europe, Erasmus+, Uniwersytet Rzymski La Sapienza).

Od wielu lat współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, prowadząc własne badania w dziedzinie teatru oraz realizując program formacyjny dla performerów i aktorów, koncentrujący się na rozwijaniu technik treningu teatralnego w ramach działań fizycznych i grupowych. Jego praca jako badacza teatru i pedagoga jest zakorzeniona w teatrze badawczym oraz działaniu opartym na procesie, ze szczególnym wskazaniem na głos-ciało, trening psychofizyczny i ekspresję osobistą.

Jako reżyser, performer i twórca warsztatów współpracował z instytucjami teatralnymi w Polsce i za granicą (m.in. Tehran International Festival, Teatr Polski w Warszawie, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu). Jest członkiem-założycielem włoskiego zespołu teatralnego Il Giardino delle Ore.

Fot. Piotr SpigielAleksandra Gronowska to performerka, wokalistka i artystka wizualna. Od 1998 roku zajmuje się starymi pieśniami i archaicznymi technikami głosowymi oraz wszelkimi przestrzeniami dźwięku, jakie ciało ludzkie może wyśpiewać. Pracuje jako aktorka, wokalistka oraz pedagożka zajęć wokalnych i teatralnych.

Jako aktorka i wokalistka na przestrzeni lat współpracowała z teatrami i grupami takimi, jak: Ośrodek Poszukiwań Teatralnych „Gardzienice” (Polska), Cantieri Teatrali Koreja (Włochy), Orkiestra Muzyki Świata w NFM (Polska), Jubilo (Polska), projekt muzyczny „Gliniane Pieśni” (Polska), Mercury Theatre (Wielka Brytania), Interkunst (Niemcy), Teatr im. Witkacego w Słupsku (Polska), Fundacja FURU (Polska) i wiele innych.

Laureatka Nagrody dla Najlepszej Aktorki za spektakl „La Parola Padre” na Mittelfest 2014 we Włoszech oraz na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Apollon 2012 w Albanii. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

2. LOGO CZ - B RAMKĄ_ramkatrFundacja Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczaniu z kultur. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki, Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 roku zespół pracował m.in. z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem Grotowskiego. Od wielu lat prowadzi na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu projekt „Odkluczanie”, w ramach którego powstał wielokrotnie nagradzany spektakl „Odzwierciedlenie” w reżyserii Agnieszki Bresler, Diega Pileggiego i Simony Sali (2015) oraz „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego (2019). Zespół rozwija ponadto różne programy w ramach prowadzonego przez siebie projektu, są to m.in. warsztaty teatralne dla osadzonych, program profesjonalizacyjny w zakresie różnych dziedzin teatralnych, a także aktywnie bierze udział w budowaniu międzynarodowej sieci teatru w więzieniu. Zespół Jubilo współpracuje z profesjonalnymi teatrami w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowego programu warsztatowego oraz rozwoju artystycznego. Ponadto od 2017 roku bierze udział w europejskich projektach m.in. Erasmus+ i Creative Europe zrzeszających grupy teatralne z całej Europy.

W 2018 roku członkowie Fundacji Jubilo gościli na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach teatralnych m.in. na festiwalu Dreams Before Dawn w Paryżu, Festival dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech, Narodowym Festiwalu Teatru w Więzieniu „Destini Incrociati” we Włoszech, międzynarodowej konferencji naukowej „Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie”  w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy XX Międzynarodowej Konferencji Teatru w Więzieniu we Włoszech („Convegno Internazionale I Teatri delle Diversità”). Jubilo współpracuje także z naukowcami i uniwersytetami w Polsce oraz we Włoszech, w tym m.in. z Uniwersytetem Rzymskim La Sapienza, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone badania na temat profesjonalnego teatru w więzieniu.
Więcej informacji: jubiloproject.com

Program warsztatów zostanie podzielony na 15-godzinne moduły i rozpisany według następujących zagadnień i harmonogramu:

„Jestem. Relacja”, pt.–niedz. 29–30/05/2021
„Jestem. Głos”, pt.–niedz. 25/–27/06/2021
„Jestem. Działanie”, pt.–niedz. 3–5/09/2021 | Odwołane
„Jestem. Społeczność”, pt.–niedz. 24–26/09/2021

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Warsztaty prowadzone są w języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski.

Koszt warsztatów

Istnieje możliwość zapisania się zarówno na cały cykl warsztatów „Jestem”, jak i na poszczególne warsztaty o podtytułach: „Relacja”, „Głos”, „Działanie” i „Społeczność”.

Cykl wszystkich warsztatów „Jestem”: 1600 PLN
Pojedyncze warsztaty („Relacja”, „Głos”, „Działanie” i „Społeczność”): 450 PLN

Zapisy

Chętnych do udziału w całym cyklu lub poszczególnych warsztatach prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia na adres office@jubiloproject.com do 21 maja, wpisując w tytule maila nazwę cyklu lub pojedynczych warsztatów. Jeśli ktoś potrzebuje podczas warsztatów tłumaczenia na język polski, to istnieje możliwość wypełnienia karty zgłoszenia w języku polskim, prosimy wtedy o kontakt: office@jubiloproject.com, tel. + 48 535 739 698.

Harmonogram zapisów

Termin zgłoszeń do udziału w całym cyklu warsztatów „Jestem”: do 21 maja 2021

Terminy zgłoszeń pojedyncze warsztaty:

„Jestem. Relacja”: do 21 maja 2021
„Jestem. Głos”: do 11 czerwca 2021
„Jestem. Działanie”: do 20 sierpnia 2021
„Jestem. Społeczność”: do 17 września 2021

O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo mają uczestnicy, którzy zapiszą się na wszystkie warsztaty.