Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

pt.–niedz. 17–19.11.2023
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W językach polskim i angielskim

Zapisy do 11 listopada

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów
Fot. Dominik Kurzyński/AQQ MEDIA

Intensywne warsztaty weekendowe „«Uwolnij swój głos» wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów” to propozycja Studia Voice In Progress dla wszystkich, którzy poznali już podstawy metody Kristin Linklater (np. podczas I cyklu spotkań Studia Voice In Progress, warsztatów „Dotknięcie dźwięku”, „Odetchnij-zaśpiewaj”, programów Studia Kokyu lub na innych warsztatach zawierających elementy metody Linklater), bądź pragną pogłębić dotychczasową wiedzę. Program warsztatów będzie restrykcyjnie prowadzony krok po kroku w sposób, który zaprojektowała jego autorka i nie będzie interpretacją jej pracy, ale jak najwierniejszym przekazaniem konkretnej wiedzy.
Uczestnicy, prowadzeni przez Joannę Kurzyńską przejdą przez II część słynnej progresji ćwiczeń zawartych w książce „Uwolnij swój głos” (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Kraków 2011) oraz utrwalą doświadczenia poprzez pracę z tekstem. Zastosowanie metody Linklater w uwalnianiu głosu prowadzi od świadomości fizycznej ciała do świadomości oddechu, doświadczenia dźwięku w ciele, rozluźnienia napięć w gardle, żuchwie, języku i podniebieniu miękkim, pogłębienia rezonansu klatki piersiowej i rezonatorów twarzy przy jednoczesnym wsparciu oddechowej energii, eksplorującej skalę głosu na całej jego długości. Zaś ćwiczenia z części „Drabina rezonatorów” bezpośrednio wpływają na wzmocnienie i poszerzenie skali głosu, odblokowują możliwości artykulacyjne, uwalniają kreatywność posługiwania się głosem w mówię, śpiewie, ekspresji wokalnej. Warsztaty są przewidziane dla każdego, kto chciałby pogłębić lub odnowić świadomość oraz kontakt ze swoim głosem – przede wszystkim dla aktorów, wokalistów, tancerzy, nauczycieli śpiewu i emisji głosu, ale też wszystkich, którzy na co dzień posługują się głosem w swojej pracy (m.in. nauczycieli szkolnych i akademickich, lekarzy, terapeutów, polityków, biznesmenów). Wymogiem jest wcześniejszy kontakt z metodą Kristin Linklater – inaczej uczestnictwo w tym warsztacie przyniesie więcej pytań niż możliwości praktykowania.

UWAGA! Nie trzeba mieć umiejętności wokalnych ani doświadczenia muzycznego, by móc uczestniczyć w warsztatach.

Kristin Linklater (1936–2020) była jedną z najbardziej znanych trenerek głosu na świecie. Jej praca „Uwolnij swój głos” na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat zdobyła powszechną renomę wśród pedagogów i praktyków w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, była wykorzystywana w wielu produkcjach teatralnych i filmowych, jest też obecna w programie nauczania wielu uniwersytetów i szkół artystycznych. Unikalne podejście w metodzie Linklater do pracy z głosem wiąże się z silnym zaangażowaniem wyobraźni w proces jego tworzenia, co przy współudziale precyzyjnych ćwiczeń relaksacyjnych, udrażniających przestrzenie rezonacyjne i wzmacniających głos pomaga zredukować nawykowe napięcia, które nie pozwalają głosowi wyrażać się bez zahamowań. Podążając za myślą Iris Warren (nauczycielki z London Academy of Music and Dramatic Art), która zwykła mówić „Chcę usłyszeć ciebie, nie twój głos”, Linklater poprzez swoje poszukiwania docierała do źródła ludzkiego głosu, który kształtuje się i brzmi jeszcze zanim wydobędzie się na zewnątrz. Trening opisany w książce „Uwolnij swój głos” pomaga odnaleźć i odnowić osobistą więź ze swoim głosem.

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim na czym trzeba. W praktyce aktorka, wokalistka, kompozytorka i pedagog aktorstwa oraz pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek, swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współzałożycielka Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 2020-2021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego głównie poprzez Studio Kokyu w latach 2017-2023 (współprowadzenie z Przemysławem Błaszczakiem linii badawczej i warsztatowej Studia, spektakl „Halo?” w 2018 r., „Działanie Medea” w 2022/23 r.), a także autorskie Studio Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególną uwagą dla metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

Uhonorowana medalem Zasłużona dla kultury polskiej w grudniu 2021 roku.
Designated Linklater Teacher (od 2023 roku).

pt. 17.11.2023 (17.00–20.00)

  • rozmowa o głosie i podstawach metody Linklater
  • rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem
  • rozwijanie i wzmacnianie rezonatorów: klatka piersiowa, usta, zęby
  • odkrywanie rezonansu – fioletowy, niebieski, żółty

sob. 18.11.2023 (10.00–13.00 i 15.00–18.30)

  • rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem
  • wyzwalanie głosu z wnętrza ciała: wołanie, triady – tęcza
  • siła oddechu: przepona, mięśnie międzyżebrowe, dno miednicy – ćwiczenia oddechowe
  • wrażliwość i siła: ożywianie i wzmacnianie impulsów – siłownia oddechowa
  • rezonatory zatok: środkowa część twarzy, środkowa część skali – droga wyjścia
  • rezonator nosowy: nośność dźwięku – szczyt góry

niedz. 19.11.2023 (10.00–13.00 i 15.00–18.30)

  • rozgrzewka – wprowadzenie do spotkania z głosem
  • skala: trzy do czterech oktaw – od piwnicy do poddasza
  • rezonator czaszki: wysokie natężenie – dźwięk w sklepieniu
  • ćwiczenie skali: siła, elastyczność, wolność – swing
  • artykulacja głosu w mowie: spółgłoski i samogłoski – połączenie z głosem
  • praca z tekstem

 

Wszyscy uczestnicy są zobowiązani do przygotowania na pamięć fragmentu dowolnego tekstu w pierwszej osobie.

Koszt: 900 PLN / 200 EUR

Bezzwrotny zadatek rezerwujący miejsce: 200 PLN / 50 EUR

W przypadku rezygnacji z uczestnictwa do 30 dni przed terminem warsztatów następuje zwrot wpłaty pomniejszonej o zadatek (700 PLN / 150 EUR), do 15 dni – 50% wpłaconej kwoty pomniejszony o zadatek (350 PLN / 75 EUR), w przypadku późniejszej rezygnacji wpłata jest bezzwrotna.

Wypełnioną ► kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 11 listopada 2023 na adres: jk.voiceinprogress@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 200 PLN / 50 EUR (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącą).

Brak wpłaty zaliczki w ustalonym terminie jest rozumiany jako rezygnacja z udziału.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

Galeria zdjęć

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów