Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Koniec świata już był

Na koniec świata

Dyskusja z udziałem Janiny Ochojskiej, Agnieszki Kaniewskiej, Leszka Gasia, Jany Karpienko, Yauhenii Chubaravy i Sofii Baianovej

W ramach półmaratonu czytań performatywnych „Koniec świata już był” Teatru na faktach

sob. 25.06.202221.00
Piekarnia oraz Facebook Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka datków na rzecz Fundacji Ukraina

Na koniec świata
Proj. Barbara Kaczmarek

W przeciągu roku byliśmy świadkami trzech migracji do Polski. Pierwsza, białoruska spotkała się ze współczuciem i zrozumieniem polskiego społeczeństwa, jednak szybko została zapomniana. Druga migracja, na Podlasiu podzieliła społeczeństwo. Była i jest nielegalna Trzecia, największa związana z wojną w Ukrainie uruchomiła pospolite ruszenie Polaków, by pomagać sąsiadom. Co wynika z tej zupełnie nowej dla nas wszystkich sytuacji?

Spotkanie i dyskusja z ekspertami z organizacji pozarządowych i członkami diaspory ukraińskiej, białoruskiej i rosyjskiej, podczas której porozmawiamy o emigracji, kryzysach humanitarnych, gościnności i jej braku, konflikcie, wojnie, osobistych końcach świata i kulturze, która próbuje leczyć rany, ale potrafi też dzielić.

Prowadzenie: Paulina Maloy (Wrocławski Instytut Kultury) i Jakub Tabisz (Instytut Grotowskiego, Teatr na faktach)
Goście: Janina Ochojska, Agnieszka Kaniewska, Leszek Gaś, Jana Karpienko, Yauheniya Chubarava, Sofiia Baianova


Fot. archiwum prywatneJanina Ochojska urodziła się w 1955 roku. Europarlamentarzystka, działaczka humanitarna, twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Działała na trzech kontynentach będąc wszędzie tam, gdzie pojawiła się potrzeba udzielenia pomocy humanitarnej, budując dostęp do wody i niezbędną infrastrukturę. W Polsce stworzyła akcję dożywiania dzieci w szkołach „Pajacyk” oraz stała się ważnym głosem reprezentującym osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. Zajmuje się ochroną praw człowieka i relacjami Unii i Afryki. Wspiera wszystkie działania mające na celu profilaktykę i leczenie nowotworów w Unii Europejskiej. Wieloletnia działalność społeczna Janiny Ochojskiej została doceniona licznymi nagrodami m.in.: tytułem „Kobiety Europy” przyznanym przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagrodą Pax Christi International Peace Award (1995), nagrodą Fundacji im. Atsuhito Nakaty (1996), Orderem Kawalera Legii Honorowej przyznawanym przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagrodą im. ks. Józefa Tischnera (2006), odznaczeniem Bene Merito przyznawanym przez Ministra Spraw Zagranicznych (2009) i Nagrodą Lecha Wałęsy (2010). W 2011 roku zostałam odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.

Fot. archiwum prywatneAgnieszka Kaniewska jest konsultantką PR, politolożką i wschodnioznawczynią. Zawodowo działa w obszarach komunikacji i project management. Zajmuje się także zagadnieniami społeczeństwa obywatelskiego, przemian politycznych w Białorusi, Rosji i Ukrainie oraz badaniami nad historią Polaków na Syberii w XIX i XX wieku. Współpracuje ze środowiskami opozycyjnymi Rosji i Białorusi przy projektach na rzecz demokratyzacji, praw człowieka i wolności mediów. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie wspierała uchodźców działając w Ukrainie i we Wrocławiu, a także zajmując się ich ewakuacją do Polski. W latach 2014–2017 mieszkała w Rosji, prowadząc badania naukowe na Syberii, gdzie współpracowała m.in. z lokalnym oddziałem Stowarzyszenia „Memoriał” w Tomsku. Zrealizowała projekt „Syberyjski Białystok” – połączenie odbudowy spalonego polskiego kościoła na Syberii z dialogiem międzykulturowym dotyczącym mniejszości etnicznych w Rosji. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka instytucji badawczych w Wielkiej Brytanii, Czechach i Rosji. Uczestniczka misji obserwacyjnych na wyborach w Rosji i Ukrainie. Ukończyła m.in. Moskiewską Szkołę Edukacji Obywatelskiej (dawniej Moskiewską Szkołę Nauk Politycznych) pod auspicjami Rady Europy prowadzoną przez rosyjskie środowisko demokratyczne.

fot. archiwum własne

Leszek Gaś jest dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Filolog, redaktor, wykładowca, mówca publiczny, długoletni praktyk imagistyki społecznej. Miłośnik architektury (również tej postmodernistycznej), czynnie i czytelniczo zafascynowany psychologią polityki i antropologią władzy.

 

Fot. archiwum prywatneJana Karpienko urodziła się w 1989. Jest asystentką Olgi Tokarczuk. Tłumaczka, dziennikarka, koordynatorka festiwali literackich. Tłumaczenia, własne teksty i wywiady publikowała w „Twórczości”, „Odrze”, „Nowej Polszy” i na portalu Rozstaje.art. Autorka sztuki i spektaklu „Akcent wschodni” oraz  sztuki dokumentalnej „Widzialna ręka”. Współtworzyła spektakl „Tutaj kobiety palą się lepiej” w Teatrze na faktach. Pracuje w Fundacji Olgi Tokarczuk.

Fot. Katarzyna PrzybyłowiczYauheniya Chubarava pochodzi z Białorusi. Jest artystką różnych dziedzin – florystyki, fotografii, rzemieślnictwa, grafiki, rysunku i malarstwa. Ukończyła filologię słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim, a także studia podyplomowe na kierunku ekologiczne i integrowane ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Założycielka i członkini zarządu Fundacji „Plastformers”, której celem jest zrównoważony rozwój. Odpowiada również za florystyczną działalność Plastformersów pod marką FormaLiści. Obecnie również pracuje w Stowarzyszeniu Nomada, gdzie wspiera osoby dotknięte wojną w Ukrainie, jako konsultantka i tłumaczka. Koordynuje część działań na Ołbińskim Ogrodzie Otwartym. Współrealizatorka mikrograntu „Zmień plastiki w dobre nawyki”. Animatorka kultury w trakcie Mikrograntów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2015. Autorka wystawy „Kvetki ŭnačy” w 2017 roku. Zafascynowana światem roślin i grzybów.

Fot. archiwum prywatnePaulina Maloy urodziła się w 1981 roku. Jest absolwentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach wyjechała na Bałkany, gdzie spędziła rok pomagając rodzinom ofiar wojny i osób zaginionych. Kolejne lata spędziła w Berlinie, skąd w 2008 roku przyjechała do Wrocławia. Od tej pory współpracowała z wieloma instytucjami i organizacjami, m.in. kierowała Działem Programowym Domu Edyty Stein, koordynowała projekty dla Fundacji Krzyżowa i Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich, współorganizowała liczne międzynarodowe projekty kulturalne, edukacyjne i historyczne (głównie z Niemcami, Białorusią i Ukrainą). Od 2015 roku związana z biurem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 we Wrocławskim Instytucie Kultury, gdzie odpowiedzialna jest za współpracę międzynarodową.

fot. Oleksandr Poliakovsky

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Pogranica”, „Nowi”, „Kwarantanna”, „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz akcji performatywnej „Bohater.dok”. Był dwukrotnie nominowany (w latach 2019 i 2021) do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, został także wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie prowadzi projekt „Teatr na Faktach”. Jest kuratorem artystycznym festiwalu Teatru na Faktach.

Proj. Barbara Kaczmarek