Cykl warsztatów prowadzonych przez Igę Załęczną
sierpień–grudzień 2022
Studio Na Grobli
Zapisy do 17 sierpnia
Zapraszam na nowy cykl warsztatów. Pozwoli on poszerzyć zasoby i umiejętności zawodowe o konkretne narzędzie pracy z grupą z obszaru metod teatru zaangażowanego społecznie – Teatr Forum. Poznanie, zrozumienie istoty oraz praktyka metody odbywać się będzie dzięki procesowi własnego doświadczenia w tworzeniu spektaklu, a także jego prezentacji podczas otwartego i interaktywnego spotkania z publicznością.
Warsztaty skierowane są do animatorów, pedagogów, nauczycieli, artystów, wychowawców i opiekunów pracujących z różnorodnymi grupami, ze szczególnym uwzględnieniem grup narażonych na wykluczenie.
Odbędzie się 5 spotkań warsztatowych (łącznie 12 dni pracy), które staną się miejscem praktyki technik i narzędzi z obszaru sztuk performatywnych, dramy, teatru zaangażowanego społecznie, a także pozwolą poszerzyć umiejętności uruchamiania i wzmacniania postaw twórczych.
Teatr Forum to metoda pracy z grupą. Wywodzi się z pogranicza teatru i edukacji, a stworzona została przez brazylijskiego praktyka dramy Augusta Boala. To interaktywna forma tworzenia spektakli, w której uczestnicy mają możliwość wpływu na przebieg scenicznej akcji. Problemy postaci zwykle tożsame są z problemami widzów – aktorów, dzięki czemu uczestnicy konfrontują się z własnymi problemami i w bezpiecznej formie mogą wypróbowywać możliwe sposoby ich rozwiązania. Doświadczenie to, wykorzystując metody aktywnego uczestnictwa, uczy komunikowania złości, stawiania granic, mówienia o potrzebach. Teatr Forum jest metodą, która przez mnogość proponowanych rozwiązań umożliwia dostrzeżenie i analizę różnych punktów widzenia, wykształcając tym samym umiejętność poszukiwania rozwiązań trudnych sytuacji, a także twórcze podejście do problemów społecznych.
Poprzez przygotowanie i prezentację spektaklu uczestnicy będą mieli okazję, aby zdobyć wiedzę oraz szereg praktycznych umiejętności w procesie pracy artystycznej nad spektaklem.
W czasie warsztatów będziemy uczyć się tworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której jednostka czy grupa zdobywa umiejętności służące znalezieniu własnych sposobów na opowiedzenie o swoich potrzebach, jak również poprawę społecznego funkcjonowania przy użyciu środków artystycznych oraz w oparciu o dynamikę procesu grupowego.
Jestem wykwalifikowanym trenerem dramy oraz ukończyłam specjalistyczne szkolenie prowadzone przez Fundację Drama Way, które uprawniają mnie do pracy oraz rozpowszechniania idei Teatru Forum. Pracę prowadzę przy zachowaniu merytorycznej rzetelności oraz najwyższych standardów metody.
Cykl warsztatów zakończy się pokazem spektaklu.
Iga Załęczna
Iga Załęczna jest edukatorką, choreografką, trenerką dramy, terapeutką DMT (psychoterapia tańcem i ruchem). Członkini i założycielka Teatru CHOREA, w którym zrealizowała liczne projekty teatralne oraz projekty edukacyjno-artystyczne. W latach 2011–2022 pracowała w Policealnym Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu, gdzie prowadziła zajęcia z reżyserii, dramy, technik teatralnych i ekspresji scenicznej. Stale współpracuje z wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (cykle warsztatów: „Teatr/Sztuka/Spotkanie”, „Teatr Forum i inne formy pracy z grupą”; ruch sceniczny do spektaklu „Meltdown”) i Fabryką Sztuki w Łodzi (autorski program edukacji artystycznej dla dorosłych „Szkoła Pedagogów Kreatywności”, cykle warsztatów: „Teatr w działaniu”, „Spektrum teatru”, „Dysforia w teatrze”, „Szczęście w teatrze”, „Laboratorium kreatywnego działania”). Łączy narzędzia artystyczne i techniki sztuk performatywnych (taniec, teatr, praca z ciałem, drama, Teatr Forum) z technikami terapeutycznymi (psychoterapia tańcem i ruchem, arteterapia). Jej pasją jest praca grupowa, wielogłosowa. Pracuje w nurcie wielomodalnościowym.
Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w latach 2010, 2011, 2017, 2020. W 2022 roku zrealizowała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia („Animator/Artysta/Pedagog”).
pon.–śr. 22–24.08.2022, 17.00–19.30
czw.–sob. 15–17.09.2022, 17.00–19.30
pt.–sob. 7–8.10.2022, 17.00–19.30
pt.–sob. 4–5.11.2022, 17.00–19.30
pt.–sob. 2–3.12.2022, 17.00–19.30
Cykl warsztatów jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 17 sierpnia 2022 roku do Igi Załęcznej na adres zaleczna@gmail.com, wpisując w temacie wiadomości „Teatr Forum”. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Projekt realizowany jest w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Wrocławia, otrzymanego na realizację projektu Animator/Artysta/Pedagog. Teatr Forum i inne formy pracy twórczej z grupą.