Aktualnie jesteś: Szczeliny 2023 / Studio WACHOWICZ/FRET

Kairos/καιρός

Performans/instalacja Moniki Wachowicz i Jarosława Freta

pt. 31.03.2023, 20.00
Instytut Grotowskiego, Centrum Sztuk Performatywnych
Czas trwania: ok. 50 min

Kairos/καιρός
Fot. Maciej Dziaczko

Myśląc o καιρός, wracam do pierwszych uczuć, pierwszych emocji, do świata marzeń, powiązanych ze sobą w gordyjski węzeł, w którym wszystko się zawiera, a więc wszystko jest możliwe. Nie ma podziałów na noc i dzień, ziemię i niebo, białe i czarne, bogate i biedne, silne i słabe, co wolno, a czego nie wypada. Granica między lądem a oceanem zanika.

Kairos to miejsce, gdzie rzeczy stykają się ze sobą na wielu poziomach, nie naruszając jednak żadnej ze współistniejących ze sobą części. Jest niczym świątynia Anczischati w Tbilisi, gdzie słychać trzepot skrzydeł, spadające łzy z nieba, i gdzie wszystko jest prawdziwe ponieważ wierzę w to, co pochodzi ze mnie. Kiedy myślę o tym miejscu, dotykam opuszkami palców powietrza, oddechem kreślę słowa: teraz, zawsze.

Moje serce zostało pchnięte sztyletem i rozpadło się na cztery strony świata, tam rodzi się καιρός:

καιρός – utkany z dźwięków tworzących wolierę uczuć
καιρός – tu po raz pierwszy zabrzmi „Hymn o miłości”
καιρός – dźwięki japońskiego bębna zastępują puls
καιρός – wszystko bez końca spada w dół niczym chmura łez w „O, Let Me Weep”
καιρός – oddycham, biegnę „aby wznieść się ponad fale czasu straconego”
Pragnę, aby καιρός jako misterium spadania stał się misterium wolności.

 

Monika Wachowicz

Performans/instalacja Kairos powstał z fascynacji twórczością trzech poetów kina: Krzysztofa Kieślowskiego, Siergieja Paradżanowa oraz Andrieja Tarkowskiego.

Studio WACHOWICZ/FRET to twórczy tandem, którego pierwszym zrealizowanym projektem był, powstały w grudniu 2021 roku, „Sheol/ שְׁאוֹל”. Praca Studia poświęcona jest wzajemnemu przenikaniu się sztuki teatru i performansu oraz ich gatunkowego dopełnienia się w każdym scenicznym akcie. Hybrydowość, otwartość form, nad którymi pracuje Studio, sprawia, iż powstałe w ramach kolejnych projektów prace określone zostają jako performatywne instalacje, seanse czy po prostu – akcje. Ich wspólnym mianownikiem pozostaje sonoryczność i wyjątkowe wyczulenie na dźwięk, wibracje związane z każdym najmniejszym choćby działaniem. Twórcy podejmują regularną współpracę z wieloma osobami artystycznymi, dla których ważna jest wrażliwość muzyczna w uznaniu jej prymarnego charakteru w określaniu tego, co międzyludzkie i arcyludzkie. Prace Studia budowane są głównie z narzędzi teatralnych wywodzących się z tradycji tragicznej, a nie dramatycznej. To dożylne Słyszenie Świata!

Wykonanie: Monika Wachowicz, Amelia Helena Mazur
Z udziałem:
Hanny Nowickiej-Rożeń – alt
Ani Fiedukiewicz – wiolonczela
Leksa Gremelaszwiliego – pieśni gruzińskie
Jakuba Karpoluka – japoński bęben ko-tsuzumi
Fotografie na tkaninach: Joanna Nowicka
Aranżacje muzyczne: Leszek Kwaśniewicz
Montaż ścieżki dźwiękowej przemówień światowych liderów wolności: Marcin Cozer Markiewicz
W performansie wykorzystano nagrania utworu Franka Sinatry Ever Homewardoraz wiersza Psalm” Paula Celana (czytanego przez autora)
Aranżacja przestrzeni: Jarosław Fret
Instalacja wykonana przez zespół Instytutu im. Jerzego Grotowskiego pod kierunkiem Piotra Jacyka
Premiera: 3– 4 grudnia 2022, Katowice (Scena Galeria Ateneum) oraz 7 grudnia 2022, Wrocław Instytut Grotowskiego (Sala Teatru Laboratorium)
Czas trwania: ok. 50 min

Projekt finansowany przez TEATROGRANTY 2022, Katowice Miasto Ogrodów oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

2022. Teatrogranty-log

 

 

 

 

Partnerzy: Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, Biblioteka Śląska, Porcelana Bogucice oraz Monika Wachowicz Studio Ciała i Emocji

Galeria zdjęć