Spektakl Plavo Pozorište z Belgradu w ramach obchodów XX-lecia Teatru ZAR
sob. 4.11.2023, 19.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Czas trwania: 90 minut
W języku angielskim i serbskim z tłumaczeniem na międzynarodowy język migowy (IS)
Bilety: 30/40 PLN
„I Psychi Tis Antigonis” to zaktualizowana wersja spektaklu „Fantastyczna Ewangelia według Virginii”, który został wystawiony w 2003 roku. Jest teatralną refleksją nad naturą ludzką, równością płci i próbą znalezienia harmonii w świetle współczesnych wyzwań. To wyzwanie, które Plavo Pozorište podejmuje, aby dotrzeć do utopii i kontynuować sztukę jako formę ludzkiego doświadczenia.
W świecie, w którym żyjemy i który znamy, a przynajmniej wydaje nam się, że go znamy, każdy mężczyzna jest w pewnym sensie Władcą, a każda kobieta jest do pewnego stopnia Feministką. Pytanie tylko, na ile sobie to uświadomili lub na ile chcą to uświadomić. Obydwa stanowiska są przeciwstawne, kontrastują ze sobą w relacji konfrontacyjnej, ponieważ Władca dąży do dominacji, a Feministka opiera się temu i dąży do relacji opartej na równości obu strony.
Spektakl odwołuje się do myśli Virginii Woolf, że podstawową wartością w ludzkiej naturze jest potrzeba przemocy, którą można wyeliminować poprzez zniszczenie słów „Władca” i „Feministka”. To prowadzi do uniknięcia wojen i zła. Mimo że to brzmi jak utopia, ale dla twórców Plavo Pozorište jest to szansa i wyzwanie, aby sprostać tej idei.
„I Psychi Tis Antigonis” narodził się z trzech głównych powodów. Po pierwsze, teatr dąży do równości, zarówno płciowej, jak i wobec osób z niepełnosprawnościami. Spektakl stara się być dostępny zarówno dla osób niesłyszących, jak i słyszących. Po drugie, odwołuje się do współczesnego ducha czasów, w którym relatywizacja i dewaluacja istniejących wartości sprawiają, że teatr musi zadawać sobie pytania o swoją istotę i cel. Trzeci powód jest bardziej irracjonalny – spektakl jest reakcją na obecny stan rzeczy, gdzie antywojenna farsa wydaje się być jedynym sensownym wyborem.
Teatr PLAVO (PLAVO POZORIŠTE) to laboratorium teatralne, które czerpie inspirację z ideologii reformatorów teatru XX wieku, takich jak Konstanty Stanisławski, Antonin Artaud, Jerzy Grotowski, Eugenio Barba, Odin Teatret oraz włoskiego reżysera Massimo Giannettiego. Jego celem jest służenie sztuce teatralnej, eksplorowanie głębszych poziomów ludzkiej komunikacji, przesuwanie granic ludzkiej percepcji oraz prezentowanie postawy krytycznej wobec otaczającego nas świata. Kieruje się ideą anarchizmu i traktuje teatr jako wiarygodne miejsce do wyrażania istotnych przemyśleń na temat rzeczywistości. Ich działalność skupia się na człowieku jako istocie ludzkiej, a aktorzy są postrzegani jako ludzie przedstawiający role, nie jako jedynie wykonawcy. Teatr PLAVO jest przestrzenią, w której eksplorowane są granice wyobraźni, analizowana jest ludzka egzystencja, a także podejmowana jest próba zrozumienia społeczeństwa i antropologii. To miejsce, gdzie teatr nie tylko bawi i inspiruje, ale również prowokuje do głębokich refleksji nad otaczającym światem. Misją Teatru PLAVO jest prowadzenie widzów w podróż przez różne wymiary ludzkiego doświadczenia, używając teatru jako narzędzia zmiany i środka wyrazu.
plavopozoriste.org
Plavo Pozoriste | Belgrad | Facebook
Instagram: @plavotheatre
Scenariusz i reżyseria: Nenad Čolić
Występują: Maša Jelić, Dejan Stojković, Marko Potkonjak, Vera Jovanović
Scenografia i kostiumy: Ivana Čolić
Projekt identyfikacji wizualnej: Ivana Čolić
Kierownik produkcji: Dubravka Vujinović
Zdjęcia: Andrijana Pajović
Teksty: Virginia Woolf – „Trzy gwinee”, Sofokles – „Antygona” oraz cytaty A. Einsteina, F.M. Dostojewskiego i W.I. Lenina
Premiera: 13 maja 2023 r., Teatr PLAVO w Belgradzie
Produkcja: Teatr PLAVO – Theatre laboratory
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury Republiki Serbii, Unia Europejska w ramach programu „Culture Moves Europe”
sob. 4.11.2023, 19.00
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.