Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny 2024

Burning Method – cztery wykłady o miłości warunkowej

Performans Magdy Tuki

Burning Method – cztery wykłady o miłości warunkowej
fot. Archiwum Magdy Tuki

Burning Method to metoda konfrontacji, eliminacji i intuicji. Wielkie wyzwanie, jakim jest idea Aktu Całkowitego (Total Act) Grotowskiego dotycząca rzemiosła aktorskiego, nie może zatrzymać się na poziomie przyjętych dogmatów. Musi zostać poddana intensywnej weryfikacji w kontekście współczesnym. Burning Method jest operacją na żywym organizmie wykonawczyni i zawiera w sobie cząstkę idei totalności. Stąd też można ją nazwać: Total Burning Method. Tematem Burning Method jest mit i tożsamość.

„Idąc za myślą Grotowskiego, konfrontuję raczej niż utożsamiam się i nieustannie kwestionuję wszelkie formalne wnioski. Jest to więc metoda będąca procesem samym w sobie.” (Magda Tuka)

„Burning Method – cztery wykłady o miłości warunkowej” składa się z czterech części, które kontemplują fragmenty czterech wybranych idei Grotowskiego zawartych w „Ku Teatrowi Ubogiemu”. Część zatytułowana: „Wykład nr 3” to improwizacja z tekstem rodzącym się w ciele performerki. A ponieważ ruch ma intymny charakter twórczy, rodzące się słowa prowadzi szczególna logika wibracji.

Performans powstawał w ramach doktoratu 2019-2023 na Uniwersytecie Kent w Wielkiej Brytanii. Specjalne podziękowania dla: Prof. Paula Allaina, Dr Angeliki Varakis-Martin.

Podczas spektaklu Magda wykorzystuje:

  • oryginalny film 16mm z 1971 roku produkcji Odin Teatret, nagrany w Holstebro
    (Dania);
  • fragmenty „Ku Teatrowi Ubogiemu” (1968 Odin Teatrets Forlag);
  • wywiad z Jerzym Grotowskim prowadzony przez Krzysztofa Domagalika „O Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego”, produkcja: Telewizja Polska, Warszawa, 1979 r.

Magda Tuka – artystka, performerka, badaczka. Swoją karierę rozpoczęła pracując przez dziesięć lat jako aktorka w warszawskim Studium Teatralnym Piotra Borowskiego, wieloletniego współpracownika Grotowskiego. Od 2009 roku współpracuje jako performerka z zespołem teatralnym Via Negativa w Lublanie. Na tych fundamentach zaczęła inicjować własne projekty. Od 2012 roku współtworzy organizację Ja Ja Ja Ja Ne Ne (aktualnie Tuka/Wach). Prace Tuki doczekały się wielu grantów, stypendiów, rezydencji, koprodukcji i selekcji festiwalowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Czechach, Słowacji, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, USA i w Niemczech. Jest dwukrotną stypendystką MKiDN i Visegrad Foundation. Artystka pełni również funkcję Head of Make w londyńskiej szkole teatralnej Fourth Monkey (Falmouth University), a także regularnie prowadzi zajęcia autorskie, warsztaty ze studentami, m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce i Czechach. Doktorat zatytułowany Burning Method – from Grotowski’s Total Act Towards a Contemporary Performer zrealizowała pod kierunkiem Paula Allaina na Uniwersytecie Kent.

Więcej o Magdzie Tuce na www.magdatuka.com

Idea i wykonanie: Magda Tuka
Dźwięk: Opaean

Galeria zdjęć