Finałowe czytanie Anny Wieczorek w ramach II Konkursu na Dokumentalne Czytanie Performatywne
W ramach III edycji Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”
niedz. 23.06.2024
BLOK 2, 18.00–20.30, czytanie nr 4
Centrum Sztuk Performatywnych Instytut Grotowskiego
Czas trwania: 30 minut
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Czytanie dokumentalne, którego scenariusz powstał na podstawie rozmowy z Darią, obywatelką Ukrainy, która przeżyła gwałt wojenny i podzieliła się swoim doświadczeniem z autorką czytania. Tematyka gwałtu wojennego wciąż powraca w debacie publicznej, jednak przestrzeni na rozmowę o tym, co naprawdę dzieje się na okupowanych przez Rosjan terenach, wydaje się być ciągle za mało – dlatego twórcom czytania szczególnie zależy na tym, aby w bezpośredni i uczciwy sposób opowiedzieć historię kobiety, która doświadczyła tego piekła na własnej skórze.
Anna Wieczorek (ur. 1992) jest aktorką, dramaturżką i reżyserką. Ukończyła aktorstwo na Wydziale Lalkarskim we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła także Szkołę Pisania Sztuk prowadzoną przez Artura Pałygę przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Kocha teatr, ale nigdy nie zapomina o literaturze. Zdobyła główną nagrodę aktorską na 29. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu za tytułową rolę w spektaklu Pawła Passiniego pt. „Zagubiony chłopiec”, zrealizowanym w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Jest autorką sztuk dla dzieci i młodzieży wystawianych w teatrach w całej Polsce (m. in. „Koniec bajki” – Olsztyński Teatr Lalek, „Złota” – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, „Kazuko. Baśń japońska” – Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, „Panie Malczewski” – Instytut im. Jerzego Grotowskiego). Otrzymała Nagrodę Miasta Opola w Dziedzinie Kultury za debiut kulturalny roku za stworzenie scenariusza oraz współreżyserię (wraz z Dorotą Bator) autorskiego monodramu „Uciec od rozpaczy”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Młoda Polska dla młodych artystów, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają. Stypendium zostało przyznane na realizację własnego scenariusza i wyreżyserowanie spektaklu „Troja. Wojny nie będzie!”. Scenariusz do tej sztuki został zakwalifikowany do półfinału 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Od 2021 współtworzy projekty teatralne realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w ramach Teatru na faktach („W sieci”, „Historja”, „Bliskie ballady i dalekie romanse”, „Daleko”).
Piotr Starczak jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jest aktorem Wrocławskiego Teatru Lalek. Od kilku lat bierze udział w projektach teatralnych powstających w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w ramach Teatru na faktach.
Scenariusz i reżyseria: Anna Wieczorek
Występują: Anna Wieczorek, Piotr Starczak
niedz. 23.06.2024
BLOK 2, 18.00–20.30