Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Zarzewie. VI Zimowa Szkoła Studia Kokyu

Warsztaty prowadzone przez Przemysława Błaszczaka

pn.–nd. 10–16.02.2025, 9.00–17.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego

W językach polskim i angielskim
Zapisy do 20.01.2025

Zarzewie. VI Zimowa Szkoła Studia Kokyu
Fot. Jakub Sosnowski

„Zarzewie. VI Zimowa Szkoła Studia Kokyu” to siedem dni intensywnego treningu fizycznego i głosowego. Praca polega na praktykach właściwych dla treningu Studia Kokyu, których celem jest rozpoznanie, czym jest działanie aktora-performera w zespole, wynikające z regularnego wykonywania precyzyjnych struktur.

Elementy pracy:

  • trening Kokyu – autorski trening Studia, łączący w sobie trening indywidualny oraz trening chóru, pracę ciała, oddechu oraz głosu;
  • bieg na kontakt – intensywna grupowa praktyka, budząca czujność oraz wzajemne słuchanie w dynamicznym działaniu;
  • trening partnerski – narzędzie do studiowania fizyczności sytuacji dialogicznej; jest oparty na specyficznym dla aikido rozumieniu kontaktu, stawia na słuchanie całym ciałem oraz na gotowość do uważnego podążania i przejmowania prowadzenia;
  • globalny rezonator – zestaw ćwiczeń mający za zadanie odkrycie pełnych jakości wibracyjnych głosu w ciele performera;
  • praca z tekstem – praktyka wywodząca się z idei dekonstrukcji tekstu, mająca za zadanie spotkanie z tekstem jako żywym procesem, skoncentrowana na szukaniu fizyczności tekstu.

Poprzez uważne wykonywanie wyżej wymienionych działań uczestnicy warsztatów odbędą podróż do wnętrza indywidualnego źródła energii, a także będą eksplorować relację z partnerem oraz poprawiać jakość wspólnego działania. Rozpoznanie struktur stanowi potencjalne otwarcie do pracy nad improwizacją.

Zimowa Szkoła Studia Kokyu jest skierowana do osób o różnym stopniu doświadczenia zawodowego. Otwarty charakter grupy nie wymaga profesjonalnych kwalifikacji, a raczej otwartości ciekawości i gotowości do intensywnego treningu.

Fot. Anita Szymańska

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser i pedagog. Od 1995 jest związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego  (do 2006 – Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła, a od 2004 do 2019 w Teatrze ZAR. W latach 2012–2019 współpracował z Theodorosem Terzopoulosem i kształcił się w zakresie jego autorskiej metody treningu aktorskiego. Od 2005 uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 3 dan fukushidoin) pod okiem sensei Piotra Masztalerza 6 dan. W 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi (uczeń) u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w dojo Na Grobli Aikikai, które założył i które jest częścią stowarzyszenia Birankai Polska. W 2005 przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, gdzie trenował shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. Założyciel i lider Studia Kokyu. Pomysłodawca, twórca i kurator festiwalu „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”.

pn.–nd. 10–16.02.2025

9.00–13.00 sesja pracy
13.00–14.00 przerwa obiadowa (nie zapewniamy posiłków)
14.00–17.00 sesja pracy

Koszt: 1750 PLN przy zgłoszeniu do 30 listopada 2024
Koszt: 2100 PLN przy zgłoszeniu do 20 stycznia 2025

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres studiokokyu@gmail.com. Telefon kontaktowy: +48 661 927 323.

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń (po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez prowadzącego).

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).

sakura23_logo-e1700842112909

Galeria zdjęć