„Interesuje mnie człowiek: ten, który jest bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych – uciekających przed wojną, konfliktem, opresją, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I to, co ów najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby, gdyby znalazł się w takich okolicznościach – co czułby do ludzi, których codzienną rzeczywistością jest walka o życie.
Jednym z elementów wydarzenia jest dokumentacja performansu „Z wody”, który odbył się na plaży w Sopocie w październiku 2015 roku, w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Performans był moim komentarzem w sprawie imigrantów ginących na morzu, chodziło o przeniesienie tych obrazów w naszą polską, namacalną rzeczywistość. I wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących obserwatorach”.
Tyle ludzi: niemowląt, dzieci, młodych mężczyzn i kobiet, par, rodzin, starszych i niepełnosprawnych, reprezentujących każdy etap życia i każdy typ człowieka, jakiego spotkalibyście w swoim sąsiedztwie.
Fragment tekstu wolontariuszki z obozu dla uchodźców w Dobovej (Słowenia)
Aurora Lubos
Aurora Lubos jest gdańską niezależną artystką, związaną od 25 lat z trójmiejską i brytyjską sceną artystyczną. Od 2000 roku performerka angielskiego teatru Vincent Dance Theatre. Autorka spektakli solowych, instalacji, performansów, krótkich animacji, audycji wizualno-słownych, instalacji performatywnych oraz wideo. Do jej najważniejszych prac należą: „Akty” – spektakl powstały na podstawie prawdziwych historii osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie; „Z wody” – performans zrealizowany na plaży w Sopocie w Dniu Solidarności z Uchodźcami oraz „Witajcie/ Welcome” – spektakl o kryzysie migracyjnym w 2015 roku, inspirowany pobytem na granicy słoweńsko-austriackiej i historiami osób docierających do Europy przez Morze Śródziemne. Od 2019 współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Arbuz, które działa na rzecz uchodźców i osób z utrudnionym dostępem do edukacji i sztuki. Od 2021 wolontariuszka – początkowo Stowarzyszenia Homo Faber, potem Grupy Granica. Czynnie uczestniczy w pomocy humanitarnej na granicy polsko białoruskiej. W wyniku tych spotkań powstały dwie prace: „Pocztówki znad granicy” i „Granica”, poświęcone kryzysowi humanitarnemu na tejże granicy.