Aktualnie jesteś: Warsztaty / Studio Voice In Progress
Sesja pracy prowadzona przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)
niedz. 9.03.2025, 11.00–15.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W językach polskim i angielskim
Zapisy do 6.03.2025
Relaksująca, powolna i przyjemna sesja pracy spędzona głównie na podłodze, pozwalająca przyjrzeć się głosowi z pozycji horyzontalnej.
Ciało, a dokładniej większość mięśni, które nie są aktywnie napięte, poddają się sile grawitacji. Pozwala to na ich fizyczne odprężenie i wykonanie ćwiczeń z zakresu uwalniania naturalnego głosu opartego na westchnieniu ulgi. Rozluźnione na podłodze ciało otwiera cały potencjał oddechowy i udostępnia przestrzenie dla wibracji głosu, a impulsy płynące z wyobraźni nadają działaniom kierunek i sens.
Jak pisze Kristin Linklater w swojej książce „Uwolnij swój głos”: „jest zasadnicza różnica pomiędzy relaksem dla samego rozluźnienia się, które nieuchronnie wiąże się z rodzajem mentalnego osłabienia, a relaksem w celu osiągnięcia czegoś. Naszym celem jest usunięcie zbędnego nawykowego napięcia, tak aby mięśnie swobodnie reagowały i odpowiadały na impulsy myślowe bez spięć tworzonych przez nawyki”.
Podczas pracy będziemy głęboko i często wzdychać, pozwalając, by niezależne od naszej woli mięśnie uspokoiły się i nie stawały na drodze głosowi. Wykonamy podstawowe ćwiczenia na podłodze wg metody Kristin Linklater. Będą one związane z interocepcją, a także rozciąganiem ciała i wytrząsaniem niektórych jego partii w celu wsparcia uwalniania się głosu. Ponadto uwzględnimy wymagania pracy z głosem mówionym i śpiewanym oraz pracę kreatywną z testem.
Sesja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych pracą z głosem, zwłaszcza do osób ze środowiska teatralnego, muzycznego i nauczycielskiego.
Warunkiem uczestnictwa jest brak przeciwwskazań fizycznych, takich jak urazy kręgosłupa czy kontuzje bioder.
Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim, na czym trzeba. Jest aktorką, wokalistka, kompozytorką oraz pedagogiem aktorstwa i pracy z głosem.
Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek – swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jest współzałożycielką Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu, gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Została uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 2020–2021 współpracowała z zespołem SUTARI.
Związana z Instytutem Grotowskiego w latach 2017–2023 głównie poprzez Studio Kokyu – współtworzyła z Przemysławem Błaszczakiem linię badawczą i warsztatową Studia, brała udział w spektaklu „Halo?” (2018) oraz „Działaniu Medea” (2022/23), ale także przez działalność autorską Studia Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególnym uwzględnieniem metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.
W grudniu 2021 roku została odznaczona medalem „Zasłużona dla Kultury Polskiej”. W 2023 roku uzyskała tytuł Designated Linklater Teacher.
niedz. 9.03.2025, 11.00–15.00
Koszt: 200 PLN/50 EUR
Zapisy do 6.03.2025 przez formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/1w7xjiM_OR8xderkQniBYBExWtNTkizAh5x-yXMtA3wQ/viewform?edit_requested=true
Kontakt: jk.voiceinprogress@gmail.com
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia. W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100% dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, koszty przewalutowania itp.).