Koncert Arciconfraternita del SS. Sacramento alla Madrice z Sycylii
Program Mediterraneas
15/04/2016 {piątek} 20:00
Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
Bilety: 30 zł
Podczas koncertu zaprezentowane zostaną lamenty wykonywane w Mussomelli podczas Wielkiego Tygodnia. Lamenty to forma śpiewu wielogłosowego występująca na niemal całym terytorium Sycylii. Tradycja ta jest nadal bardzo żywa w prowincji Caltanissetta. Lamenty, śpiewane głównie przez mężczyzn, są szczególnie wymowne w kontekście obrzędów Wielkiego Tygodnia.
Konfraternia z kaplicy na placu Madrice to bractwo, które stoi na straży echa śpiewu dawnych śpiewaków, skromnych i prostych ludzi oddanych uprawie ziemi, przekazując tradycyjne techniki śpiewu i pasję młodszym braciom.
Teksty łacińskich pieśni, dziś niemal niezrozumiałe z uwagi na wpływ regionalnego dialektu, pochodzą z Biblii lub hymnów sakralnych poświęconych pasji i śmierci Chrystusa.
Lamenty składają się z części. Poszczególne części śpiewane są słowo po słowie, a niektóre słowa są dwukrotnie powtarzane. W innych częściach są „partie solowe”, wykonywane zwykle przez głos basowy. Pod koniec każdej części wybrzmiewa długi, rozdzierający dźwięk trąbki, po którym następują trzy uderzenia w bęben. Lamenty wykonywane są zwykle przez cztery głosy męskie: pierwszy (prima), drugi (secunna), basowy (bassu) i falset (fanziattu). Tekst śpiewany jest przez głos pierwszy, głosy drugi i basowy (jedyne głosy, które mogą zostać zdublowane) podkreślają poszczególne sylaby, dodając wykonaniu ekspresji, a głos najwyższy, falset, odzywa się tylko w wybranych częściach, akcentując ich zakończenia.
Arciconfraternita del SS. Sacramento alla Madrice, Mussomeli (Konfraternia Najświętszego Sakramentu z Placu Madrice w Mussomeli) powstała w 1553 roku. Do XVII wieku jej członkowie gromadzili się w Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Ponieważ braci przybywało, konieczne było wybudowanie nowej kaplicy na placu Madrice.
Członkiem konfraterni może zostać każdy, niezależnie od pochodzenia, kto wyrazi chęć praktykowania cnót dobroczynności, skromności i oddania.
Camillo Maida / Lino Maida (głos pierwszy, prowadzący), Salvatore Castello, Daniele Di Maria, Pasquale Sorce, Giuseppe Zambito (drugi głos), Franco Ognibene, Giuseppe Riggio, Pippo Sorce (bas), Olga Ognibene (falset)
Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online