Aktualnie jesteś: VoicEncounters

Swańskie pieśni z Kaukazu

Koncert grupy Nanila/członków rodziny Pilpanich

Program Ślady

23/04/2016 {sobota} 17:00
Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski

Bilety: 30 zł

Swańskie pieśni z Kaukazu
Fot. Marina Kaga

Swanetia, jak inne regiony Gruzji, jest ojczyzną licznych wiekowych, wyjątkowych pieśni ludowych. Wiele z nich opisuje historyczne wydarzenia, stanowiąc swoistą kronikę regionu. Niektórzy historycy twierdzą, że język swański, a także teksty niektórych pieśni, pochodzą sprzed czterech tysięcy lat.

Pieśni przetrwały do naszych czasów głównie dzięki miłości, jaką otaczają je członkowie społeczności. Ludzie śpiewali pieśni i tańczyli tańce w kole, recytowali poezję ludową i opowiadali historie z okazji świąt religijnych, ślubów i innych ważnych wydarzeń, czasem podczas pracy w polu, a najczęściej wieczorami, po zakończonym dniu pracy.

Koncert wypełnią popularne pieśni poświęcone wydarzeniom historycznym i codziennemu życiu, w tym opowiadające o trudach życia w górach Swaneti, a także śpiewane z okazji świąt religijnych. Usłyszymy także specjalne pieśni zwane zar, śpiewane na pogrzebach oraz kołysanki.

Nanila_rodzina_Pilpanich_fot_Marina_KaganovaLiderem grupy Nanila (i głową rodziny Pilpanich) jest Eptime (Islam) Pilpani, 82-letni zawodowy muzyk i śpiewak, wykonawca i nauczyciel swańskiej muzyki tradycyjnej. W roku 1964 Epitme został liderem zespołu Riho, z którym koncertował w Europie i nagrał kilka albumów ze swańską muzyką ludową. Liderem i menadżerem grupy jest obecnie jego syn Wachtang. Trójka dzieci Wachtanga: Anano (15 lat), Beszken (13 lat) i Eka (8 lat) to zawodowi śpiewacy i tancerze. Córka Islama, Nana, ukończyła konserwatorium w Tbilisi i jest zawodową śpiewaczką, a jej syn Nikoloz (9 lat) od trzech lat uczy się gruzińskiego tańca ludowego. Kuzyn Wachtanga i Nany, Giorgi Pilpani, śpiewa z zespołem Riho od niemal 20 lat. Członkowie rodziny Pilpanich często występują prywatnie oraz oficjalnie jako zespół Nanila. W repertuarze grupy znajdują się zarówno pieśni swańskie (wiele z nich pochodzi z czasów przedchrześcijańskich), jak i tańce (często przy akompaniamencie tradycyjnych, archaicznych instrumentów swańskich: trzystrunowego instrumentu smyczkowego czuniri i 8-strunowej harfy czangi), a także muzyka ludowa z całej Gruzji, w tym wykonywane z akompaniamentem gitary współczesne pieśni miejskie.

Nikoloz Darchia, Anano Pilpani, Beshken Pilpani, Eka Pilpani, Eptime Pilpani, Giorgi Pilpani, Nana Pilpani, Vakhtang Pilpani

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

katedra&info