Trening prowadzony przez Sankara Lala Sivasankarana Naira i Justynę Rodzińską-Nair
17–19/05/2013 {piątek–niedziela} 9:30–11:00
Studio Na Grobli
Kalarippajattu to sztuka walki pochodząca z południowoindyjskiego stanu Kerala, istniejąca od co najmniej XII wieku. Bogata w rytuały praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Trzy powszechnie rozróżniane style – północny, południowy i środkowy – różnią się między sobą sekwencjami ruchowymi i układami walk z bronią.
Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m. in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach – witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są w tradycyjnym treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali.
Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.
Ze względu na swój wieloaspektowy charakter kalarippajattu jest propozycją zarówno dla miłośników sztuk walki, adeptów jogi, aktorów i tancerzy, jak i dla wszystkich osób zainteresowanych poszukiwaniem nowej formy ruchu opartej na świadomej pracy nad własnym wnętrzem i jednocześnie pozwalającej na fizyczną ekspresję własnego temperamentu.
Program treningów stylu południowego kalarippajattu obejmie naukę tradycyjnego pozdrowienia, podstawowych sekwencji ruchowych i kręcenia kijem bambusowym. Całość dopełnią ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.
Więcej: www.studiokalari.art.pl
Sankar Lal Sivasankaran Nair – nauczyciel kalarippajattu i dyplomowany masażysta ajurwedyjski. Pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Południowy styl kalarippajattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda), a obecnie – Raja Gopalan Assan. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Uczy południowego stylu kalarippajattu (prowadzi regularne zajęcia we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i zagranicą: w Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech i Indiach) i wykonuje masaże ajurwedyjskie. Współzałożyciel Studia Kalari.
Justyna Rodzińska-Nair – wrocławianka, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; autorka pracy magisterskiej na temat kalarippajattu i sztuk performatywnych. Od 2004 roku związana z Instytutem Grotowskiego (do 2007 roku Ośrodkiem), początkowo jako uczestniczka warsztatów artystycznych, wolontariuszka i tłumaczka, a od 2005 roku jako koordynatorka warsztatów i projektów międzynarodowych. Południowy styl indyjskiej sztuki walki kalarippajattu uprawia od 2005 roku i od tego czasu co roku trenuje kilka tygodni/miesięcy w Indiach. Ćwiczyła w Thiruvananthapuram pod kierunkiem Jayachandrana Naira (Kerala School of Martial Arts), Thankappana Assana i Ajitha Kumara (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda) oraz Ashokana Kutappana (Anjaneya Kalari Sangam). Na co dzień ćwiczy pod kierunkiem Sankara Lala Sivasankarana Naira. Współprowadzi treningi i warsztaty. Współzałożycielka Studia Kalari.