Aktualnie jesteś: Paragraf/Artykuł

Art. 75 [Ochrona lokatorów]

sob. 26/06/2021, od 12:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia
Kup bilet: 30/40 PLN

„Dom” to jedno z pierwszych słów w dziecięcym słowniku. Państwo polskie, zgodnie z zapisami konstytucji, powinno zapewnić dach nad głową każdemu, kto go potrzebuje. Tymczasem osób w kryzysie bezdomności wcale nie ubywa, a w wielkich miastach dochodzi nawet do przymusowych eksmisji osób starszych, schorowanych czy samotnych. Jak wygląda polska bezdomność i czy można ją pokonać? W tym bloku twórcy skupiają się na różnych aspektach utraty i szukania domu.
Konstytucja RP
Art. 75.
1. Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.
2.
Ochronę praw lokatorów określa ustawa.

Program artykułu (częściowo dostępny)

12:00 Czytania performatywne: „Daleko”, reż. Anna Wieczorek, „Miasto z dykty”, reż. Robert Traczyk (łącznie 40 min) — online

13:00 Spektakl „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa”, reż. Małgorzata Jakubowska (65 min) — audiowstęp

14:30 Dyskusja „Art. 75 [Ochrona lokatorów i polityka zaspokajania potrzeb mieszkaniowych]” (ok. 90 min) — online
Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

— Czytania performatywne

„Daleko” w reż. Anny Wieczorek

Scenariusz „Daleko” powstaje na bazie wielu rozmów przeprowadzonych ze starszym bratem. To opowieść o współczesnym Odysie, który od czasów młodości marzył o wyrwaniu się z szarej rzeczywistości polskiej wsi przełomu tysiącleci. To historia człowieka, który miał odwagę te marzenia realizować za wszelką cenę i przeżywał szalone przygody, które oddalały go od domu coraz bardziej. Ale nie pozbawiły pogody ducha i poczucia humoru. Bohater to niedoszły aktor, dziennikarz, pilot, ochroniarz, biznesman, złodziej, podróżnik… To również przedstawiciel pokolenia, którego młodość przypadała na przełom lat dziewięćdziesiątych XX wieku i początku XXI wieku. Świadek „otwarcia Europy w 2004” opowiada o swojej osobistej perspektywie emigracyjnej. Przeszłej i obecnej. Bo jego historia nadal trwa. Mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii czterdziestolatek wciąż szuka swojego miejsca w świecie. A jego młodsza siostra postanowiła te poszukiwania śledzić i podjąć próbę opowiedzenia ich na scenie.

Scenariusz i reżyseria: Anna Wieczorek
Transmisja online

 

 

„Miasto z dykty” w reż. Roberta Traczyka

W Polsce pod zabudowę są przeznaczone tereny, na których mogłoby zamieszkać trzysta milionów ludzi. W takim razie dlaczego wciąż brakuje mieszkań? Jak to się dzieje, że 70% Polaków nie stać nawet na kredyt hipoteczny, podczas gdy nieruchomości stoją puste? Jak radzimy sobie z problemem braku dachu nad głową? Zapoznamy się z opiniami aktywistów lokatorskich, urbanistycznymi teoriami, metodami nielegalnych eksmisji oraz prawnych przekrętów. Porozmawiamy też ze skłotersami, poruszającymi się w poprzek brutalnej rzeczywistości rynku nieruchomości.

Scenariusz i reżyseria: Robert Traczyk
Transmisja online

 

 

 — Dyskusja

Dyskusja nad art. 75. będzie się skupiać na obowiązkach państwa wobec obywatela i różnych przyczynach bezdomności. Uczestnicy zastanowią się nad tym, czy można funkcjonować bez domu? Jak definiuje Polaków adres zamieszkania? Czy można rozwiązać problem bezdomności?

Nazwiska uczestników dyskusji podamy wkrótce.

— Spektakl

Spektakl „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” powstał na podstawie wielogodzinnych rozmów z osobami w kryzysie bezdomności. Każda z nich marzy o własnej przyszłości, snuje plany, niektórzy pomimo braku własnego kąta zdobyli pracę. Jacy są tytułowi marzyciele?

Audiowstęp

Więcej o spektaklu

Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa

Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa

Spektakl Małgorzaty Jakubowskiej

Fot. z materiałów artystkiAnna Wieczorek jest aktorką i dramaturżką. Od 2018 związana na stałe z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora. Ukończyła aktorstwo na Wydziale Lalkarskim w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W maju 2021 zadebiutowała jako reżyserka, podejmując się wraz z Dorotą Bator współreżyserii autorskiego monodramu „Uciec od rozpaczy” w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Kocha teatr, ale nigdy nie zapomina o literaturze.

Fot. Krzysztof BencRobert Traczyk jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej oraz studentem reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu. Po kilku techniczno-korporacyjnych epizodach oraz dorywczym realizowaniu dźwięku i oświetlenia ostatecznie postanowił zająć się teatrem. Przygotował czytanie „Marcin, wieczny Artur” na podstawie dramatu Mateusza Pakuły we wrocławskim Teatrze Kombinat oraz „Wyzwolenie” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Dzieje się. Fantastyka zaangażowana społecznie” zorganizowanego przez wydawnictwo Alpaka. Asystent reżyserki Aleksandry Popławskiej przy spektaklu „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”. Uczestnik kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań 2018 i projektu „Teatr na faktach”, w ramach którego zrealizował spektakl „TanzGala” (reżyseria), „Męskie perspektywy miłości” (scenariusz i dramaturgia) w reżyserii Mateusza Brodowskiego, „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” (współreżyseria). Asystent reżysera Przemysława Wojcieszka przy spektaklu spektaklach „Swietłana”, „Scenariusz dla trzech aktorek” oraz serialu „Czarne Pola”.

W cenie biletu na „Artykuł” są wybrane spektakle, czytania performatywne i dyskusja/spotkania z twórcami. Nie ma możliwości wstępu na czytania i dyskusje bez zakupu biletu. Sprzedaż na pojedyncze spektakle zostanie uruchomiona 7 czerwca 2021 o godz. 12:00.

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Wydarzenie w ramach „Teatru na faktach”