Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Paragraf/Artykuł

Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa

Spektakl Małgorzaty Jakubowskiej w ramach „Teatru na faktach”

Spektakl prezentowany w ramach festiwalu „Paragraf/Artykuł”. Zobacz Program.

sob. 26/06/2021, od 12:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa
Troje ludzi siedzi na krzesłach, mają założone ręce. Dwie kobiety patrzą na mężczyznę siedzącego z lewej strony. Fot. Julia Basista

„Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” to spektakl oparty na rozmowach z trzema współcześnie żyjącymi osobami w kryzysie bezdomności oraz na improwizacjach trojga aktorów na temat życia tych osób.

Wychodząc od bardzo dosłownego stanu fizycznego, autorki tekstu dotarły na pole realizmu magicznego, w którym poprzez postacie inspirowane realnymi ludźmi, poruszony zostaje temat samotności, wyobcowania, odrzucenia, potrzeby przynależności i bycia akceptowanym. Te wszystkie elementy składają się na to, co moglibyśmy nazwać „wewnętrznym stanem bezdomności”.

Bohaterowie spektaklu to tytułowi marzyciele, którzy, aby przeżyć w nieraz okrutnej rzeczywistości, tworzą swoje alternatywne światy wewnętrzne, pozwalające im poczuć się ze sobą lepiej, podnieść poczucie własnej wartości, zapomnieć o odrzuceniu, odizolowaniu od społeczeństwa. Za tymi marzeniami chowają ból, wstyd czy „prawdziwy powód” znalezienia się na ulicy.

Odwołując się do historii bohaterów, wyrażających najgłębsze ludzkie potrzeby, twórczynie spektaklu budują uniwersalną opowieść unoszącą się ponad fizycznymi podziałami domny – bezdomny. Widzimy ludzi zranionych i rozbitych, którzy na wszelkie możliwe sposoby próbują ocalić siebie.

 

Fot. Izabela Kubrak

Małgorzata Jakubowska jest studentką na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii w AST w Krakowie. Ukończyła studia kulturo-, literaturo- i teatroznawcze na Wydziale Polonistyki UJ. Była także słuchaczką Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań i uczestniczką projektu „Teatr na faktach”. Asystentka reżysera: Michała Kotańskiego przy spektaklu dyplomowym „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (2017), Doroty Segdy przy pracy nad jubileuszowym spektaklem z okazji siedemdziesięciolecia krakowskiej PWST „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017), Józefa Opalskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego przy spektaklu „Nie całkiem wesoła historia” Antoniego Czechowa (2016). Od wielu lat zajmuje się pracą z młodzieżą w wieku 10–16 lat. Z Pauliną Sobiś dwukrotnie zrealizowała autorski projekt warsztatów teatralnych dla młodzieży gimnazjalnej z Żychlina. Od 2014 współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach przy projektach z uczniami szkół muzycznych i prowadzi warsztaty teatralne w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Fot. Jakub Antosz RekuckiJustyna Arabska jest kulturoznawczynią, teatrolożką, doktorantką na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień pracuje w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. W ramach projektu „Teatr na faktach” jako dramaturżka współtworzyła spektakl „Łupiny” (2019). Dramaturżka spektaklu „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” (2020), a także filmowej realizacji spektaklu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. W ramach Światowego Dnia Ubogich, współpracując z ŻyWą Pracownią oraz z Małgorzatą Jakubowską i Dominiką Feiglewicz, prowadziła warsztaty pisarskie, zakończone koncertem dla osób w kryzysie bezdomności (w 2017 i 2019). Współpracowała z mniejszością romską i z uchodźcami. Zaangażowana w liczne projekty edukacyjne dotyczące równości i różnorodności

Autorki tekstu: Justyna Arabska, Małgorzata Jakubowska
Reżyseria: Małgorzata Jakubowska
Dramaturgia: Justyna Arabska
Scenografia i kostiumy: Julia Basista
Opracowanie muzyczne: Franciszek Raczkowski
Obsada: Martyna Krzysztofik, Monika Pawlicka, Michał Balicki