Aktualnie jesteś: Warsztaty / cykl Jestem

Jestem. Relacja

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo prowadzone przez Diega Pileggiego i Aleksandrę Gronowską, w asyście członków Fundacji Jubilo | Nowy termin

 

sob.–niedz. 29–30/05/2021
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 21 maja
W języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski

Jestem. Relacja
Fot. Magalena Pulik

Fundacja Jubilo ogłasza trzecią edycję cyklu warsztatów „Jestem”, realizowanych we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. Głównym celem programu jest opracowanie i zrealizowanie cyklu warsztatów poświęconych różnym obszarom praktyki teatralnej Jubilo, w ramach których uczestnicy będą mogli doświadczyć i zapoznać się z pełnym spektrum metod wykorzystywanych w pracy zespołu.

Podczas pierwszego spotkania w ramach cyklu warsztatów „Jestem” skupimy się na temacie relacji i pracy zespołowej. Wychodząc od wspólnej płaszczyzny, opartej na technikach współpracy, partnerstwa i działania w grupie, zastanowimy się nad sobą jako wykonawcami i ludźmi w relacji z innymi.

Jak możemy zrównoważyć teatralne relacje z naszymi partnerami? Jak uniknąć narzucania się drugiej osobie, chroniąc jednocześnie naszą osobistą ścieżkę eksploracji? W jaki sposób sprawić, aby relacja z partnerem wzbogacała proces naszej pracy?

Podczas pracy szczególną uwagę poświęcimy kluczowemu słowu – dialog. Za pomocą różnych narzędzi praktyki teatralnej spróbujemy poszerzyć to zagadnienie oraz zbadać możliwości związane z dzieleniem się pracą i przestrzenią badawczą z innym, otwierając się w ten sposób na wspólną podróż. Jak ona może nas wzbogacić? Gdzie leżą moje granice w stosunku do innych? Czy akceptuję różnicę?
Diego Pileggi

Elementy techniczne warsztatów:

 • dynamika grupy/praca w zespole,
 • świadomość fizyczna i przestrzenna,
 • akcja/reakcja,
 • relacja protagonista/chór,
 • słuchanie i relacja,
 • elementy akrobatyczne i ćwiczenia „wzajemnościowe”,
 • podstawy kontaktu,
 • harmonia/dysonans,
 • elementy śpiewu polifonicznego,
 • praca nad rytmiką,
 • relacja między partyturą fizyczną a muzyką.

Warsztaty skierowane są do aktorów, performerów, wokalistów, studentów i wszystkich zainteresowanych pracą teatralną Jubilo. Każdy uczestnik proszony jest o przygotowanie wybranego tekstu (własnego, teatralnego, literackiego lub z innego źródła) oraz piosenki (tradycyjnej, współczesnej itp.) związanych z tematem „Inny”.

Więcej o całym cyklu warsztatów „Jestem”.

Diego Pileggi_smallDiego Pileggi to założyciel i lider Fundacji Jubilo, reżyser, aktor, pedagog teatralny. Ukończył studia aktorskie na Manchester Metropolitan University oraz studia z zakresu sztuk performatywnych na Uniwersytecie Mediolańskim. W 2011 roku założył Jubilo – zespół teatralny z siedzibą we Wrocławiu, realizujący działania z grupami marginalizowanymi. Jako lider grupy Jubilo wspólnie z zespołem reżyseruje i rozwija projekty teatralne w takich środowiskach jak: więzienia, społeczności romskie, ośrodki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną czy obozy dla uchodźców.

Od 2014 roku Pileggi jest współtwórcą i liderem nowatorskiego projektu teatralnego „Odkluczanie”, rozwijanego we współpracy z Instytutem Grotowskiego oraz zakładami karnymi w całej Polsce, adresowanego do osób osadzonych w oddziałach zamkniętych i półotwartych. Głównym założeniem projektu jest stworzenie horyzontalnej platformy współpracy z osobami zaangażowanymi w przedsięwzięcie, opartej na technikach teatralnych, która ma na celu zainicjowanie procesu samookreślenia, rozwoju osobistego oraz zapewnienie wsparcia w procesie powrotu do społeczeństwa zewnętrznego. W ramach „Odkluczania” Pileggi wyreżyserował spektakle „Odzwierciedlenie” (współreżyser, 2015), „Kain” (2019), „Kain in Absentia” (2020) oraz „Po drugiej stronie/Przejście” (2020).

Założyciel i członek International Network of Theatre in Prison (międzynarodowej sieci teatru w więzieniu pod patronatem UNESCO), współpracuje też z Coordinamento Nazionale Teatro in Carcere (włoską siecią teatru w więzieniu). Przez ostatnie lata realizował projekty związane z tematem teatru w więzieniu we współpracy z instytucjami oraz jednostkami teatralnymi i akademickimi zarówno w Polsce, jak i na płaszczyźnie międzynarodowej (m.in. Creative Europe, Erasmus+, Uniwersytet Rzymski La Sapienza).

Od wielu lat współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, prowadząc własne badania w dziedzinie teatru oraz realizując program formacyjny dla performerów i aktorów, koncentrujący się na rozwijaniu technik treningu teatralnego w ramach działań fizycznych i grupowych. Jego praca jako badacza teatru i pedagoga jest zakorzeniona w teatrze badawczym oraz działaniu opartym na procesie, ze szczególnym wskazaniem na głos-ciało, trening psychofizyczny i ekspresję osobistą.

Jako reżyser, performer i twórca warsztatów współpracował z instytucjami teatralnymi w Polsce i za granicą (m.in. Tehran International Festival, Teatr Polski w Warszawie, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu). Jest członkiem-założycielem włoskiego zespołu teatralnego Il Giardino delle Ore.

Fot. Piotr SpigielAleksandra Gronowska to performerka, wokalistka i artystka wizualna. Od 1998 roku zajmuje się starymi pieśniami i archaicznymi technikami głosowymi oraz wszelkimi przestrzeniami dźwięku, jakie ciało ludzkie może wyśpiewać. Pracuje jako aktorka, wokalistka oraz pedagożka zajęć wokalnych i teatralnych.

Jako aktorka i wokalistka na przestrzeni lat współpracowała z teatrami i grupami takimi, jak: Ośrodek Poszukiwań Teatralnych „Gardzienice” (Polska), Cantieri Teatrali Koreja (Włochy), Orkiestra Muzyki Świata w NFM (Polska), Jubilo (Polska), projekt muzyczny „Gliniane Pieśni” (Polska), Mercury Theatre (Wielka Brytania), Interkunst (Niemcy), Teatr im. Witkacego w Słupsku (Polska), Fundacja FURU (Polska) i wiele innych.

Laureatka Nagrody dla Najlepszej Aktorki za spektakl „La Parola Padre” na Mittelfest 2014 we Włoszech oraz na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Apollon 2012 w Albanii. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

2. LOGO CZ - B RAMKĄ_ramkatrFundacja Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczaniu z kultur. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki, Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 roku zespół pracował m.in. z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem Grotowskiego. Od wielu lat prowadzi na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu projekt „Odkluczanie”, w ramach którego powstał wielokrotnie nagradzany spektakl „Odzwierciedlenie” w reżyserii Agnieszki Bresler, Diega Pileggiego i Simony Sali (2015) oraz „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego (2019). Zespół rozwija ponadto różne programy w ramach prowadzonego przez siebie projektu, są to m.in. warsztaty teatralne dla osadzonych, program profesjonalizacyjny w zakresie różnych dziedzin teatralnych, a także aktywnie bierze udział w budowaniu międzynarodowej sieci teatru w więzieniu. Zespół Jubilo współpracuje z profesjonalnymi teatrami w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowego programu warsztatowego oraz rozwoju artystycznego. Ponadto od 2017 roku bierze udział w europejskich projektach m.in. Erasmus+ i Creative Europe zrzeszających grupy teatralne z całej Europy.

W 2018 roku członkowie Fundacji Jubilo gościli na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach teatralnych m.in. na festiwalu Dreams Before Dawn w Paryżu, Festival dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech, Narodowym Festiwalu Teatru w Więzieniu „Destini Incrociati” we Włoszech, międzynarodowej konferencji naukowej „Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie”  w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy XX Międzynarodowej Konferencji Teatru w Więzieniu we Włoszech („Convegno Internazionale I Teatri delle Diversità”). Jubilo współpracuje także z naukowcami i uniwersytetami w Polsce oraz we Włoszech, w tym m.in. z Uniwersytetem Rzymskim La Sapienza, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone badania na temat profesjonalnego teatru w więzieniu.
Więcej informacji: jubiloproject.com

29/05/2021 sob. 10:00–14:00, 16:00–20:00, Studio Na Grobli
30/05/2021 niedz. 10:00–14:00, 16:00–20:00, Studio Na Grobli

Warsztaty prowadzone są w języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski.

Koszt:

Pojedynczy warsztat „Jestem. Relacja”: 450 PLN

Cały program: 1600 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 21 maja 2021 na adres: office@jubiloproject.com (tel. +48 535 739 698), wpisując w tytule maila nazwę warsztatów. Termin zgłoszeń do udziału w całym cyklu warsztatów „Jestem” mija 21 maja 2021. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli ktoś potrzebuje podczas warsztatów tłumaczenia na język polski, to istnieje możliwość wypełnienia karty zgłoszenia w języku polskim, prosimy wtedy o kontakt: office@jubiloproject.com, tel. + 48 535 739 698.

 

 

Galeria zdjęć