Aktualnie jesteś: VoiceLAB

Głos i ciało w nauczaniu dorosłych

Głos i ciało w nauczaniu dorosłych
Fot. archiwum VoiceLAB

2021/2023
Międzynarodowy projekt z udziałem VoiceLAB realizowany w ramach programu Erasmus+

Praca pedagoga w nieunikniony sposób wiąże się z działaniami performatywnymi. Głos i ciało wspólnie tworzą kanał, którym przekazywana jest wiedza i stanowią podstawowe narzędzie komunikacji – zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej.

Chcąc wywierać wpływ na uczniów, studentów czy słuchaczy, edukatorzy i pedagodzy muszą zwracać uwagę na jakość własnej obecności i doskonalić umiejętności z zakresu wielokanałowej komunikacji.

Celem projektu jest stworzenie narzędzi wyrastających z siedmiu technik artystycznych, które pozwolą rozwinąć umiejętności edukatorów, wpłyną na ich samoświadomość i sprawią, że praca będzie bardziej efektywna, dając tym samym większą satysfakcję.

VoiceLAB odpowiada za część projektu poświęconą głosowi. Po wielu latach pracy warsztatowej skupionej na edukacji głosowej oraz rozwoju aktorów i performerów chcemy wychodzić z naszą pracą dalej, poza kontekst stricte artystyczny. Chcemy dzielić się naszą pracą i naszymi odkryciami w dziedzinie głosu, bo głos to fenomen uniwersalny i wspólny dla wszystkich.

Nad projektem pracuje pięć organizacji z pięciu krajów Unii Europejskiej: Elan Interculturel z Francji, La Xixa z Hiszpanii, Cesie z Włoch, In Touch z Holandii oraz Instytut Grotowskiego z Polski.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ Komisji Europejskiej. Koordynatorem jest paryskie stowarzyszenie Élan Interculturel, którego celem jest tworzenie płaszczyzny dialogu międzykulturowego i poprawiania doświadczeń związanych z kulturową różnorodnością. Misją Élan Interculturel jest promowanie holistycznego spojrzenia na kulturę (w ujęciu psychologicznym i socjologiczno-antropologicznym), m.in. przez tworzenie innowacyjnych sposobów nauczania.

Wydarzenia

Pozwól swojemu głosowi przemówić

Pozwól swojemu głosowi przemówić

Warsztaty dla edukatorów dorosłych prowadzone przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego
pt.–niedz. 22–24.04.2022
pt.–sob. 29–30.04.2022
Studio Na Grobli

Fot. Tobiasz PapuczysAleksandra Kotecka od 2004 roku współpracuje z Teatrem ZAR. Brała udział w powstawaniu spektakli „Ewangelie dzieciństwa”, „Cesarskie cięcie”, „Anhelli. Wołanie” oraz „Armine, Sister”. Autorka i współautorka muzyki do filmów oraz spektakli w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Twórca studia produkcji muzycznej Foxterrier Production. Zajmuje się polifonicznym śpiewem gruzińskim, nad którym pracuje zarówno podczas wypraw źródłowych, jak i w ramach własnych poszukiwań. Wspólnie z Tomaszem Wierzbowskim i Krzysztofem Paździorą prowadzi dogłębny projekt pracy nad polifonicznymi pieśniami gruzińskimi. Zajmuje się muzyką prawosławia, którą poznawała we Lwowie, Sankt Petersburgu i Supraślu. Efektami swojej pracy dzieli się podczas warsztatów. Od 2005 roku praktykuje jogę. Ukończyła trzy roczne kursy doskonalące prowadzone przez Paulinę Stróż, dyplomowanego nauczyciela ze stopniem Junior III. W 2016 roku ukończyła w Indiach ośmiotygodniowy kurs poświęcony oddechowi. Chcąc stale doskonalić swój warsztat, bierze udział w warsztatach z najlepszymi nauczycielami z Polski i zagranicy. Obecnie szkoli się do egzaminu na stopień Introductory II. W swojej praktyce wokalnej oraz w pracy warsztatowej wykorzystuje  techniki relaksacyjne oraz wschodnie metody pracy z oddechem.

 

Fot. Maciej ZakrzewskiTomasz Wierzbowski to aktor i muzyk w spektaklach „Ewangelie dzieciństwa”, „Cesarskie cięcie”, „Anhelli. Wołanie” oraz „Armine, Sister” Teatru ZAR. Autor serii wydawniczej 3/2 poświęconej muzyce (dotychczas w serii ukazały się książki „Jak system równomiernie temperowany popsuł harmonię” Rossa Duffina oraz „Temperacja. Jak muzyka stała się polem bitwy wielkich umysłów zachodniej cywilizacji” Stuarta Isacoffa). Autor i współautor muzyki do filmów krótkometrażowych oraz do spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. Wspólnie z Aleksandrą Kotecką zaangażowany w pracę studia produkcji muzycznej Foxterrier Production.

śr.–czw. 16–17.06.2021, Francja, Paryż, Élan Interculturel, avenue Denfert-Rochereau 82
śr.–pon. 18–23.05.2022, Hiszpania, Barcelona

Galeria zdjęć

erasmus voice_logo_vertical

Partnerzy

elan cesie la xixa

polonais ig